Elżbieta Mysiura
Chrzanów
Konspekt lekcji biologii dla klasy VIII A
Dział programu: „Ewolucja życia”
Temat: „Ewolucja i jej dowody”
1. Cele lekcji:
a/ Wiadomości:
Uczeń:
- zna pojęcia: ewolucja, homologia, analogia, relikt, ogniwa pośrednie, konwergencja, narządy szczątkowe
- wymienia przykłady narządów homologicznych i analogicznych u różnych organizmów oraz narządów szczątkowych u człowieka
-podaje przykłady bezpośrednich i pośrednich dowodów ewolucji
b/Umiejętności:
Uczeń:
- potrafi wyjaśnić podając przykład w/w pojęcia
- potrafi rozpoznać narządy homologiczne i analogiczne
- potrafi wytłumaczyć w jakich warunkach powstaje skamieniałość
- wyjaśnić w jaki sposób zmiany warunków środowiska wpływają na ewolucję organizmów
c/Postawy:
Uczeń:
- jest świadomy, że świat biologiczny ma wspólne pochodzenie
- jest zainteresowany obserwacją podobieństw i różnic w budowie różnych organizmów
- aktywnie uczy się wyciągania logicznych wniosków na podstawie analizy przykładów zmienności organizmów związanych z działaniem mechanizmów ewolucji
2. Metody i formy pracy:
- pogadanka, analiza budowy (podobieństw i różnic) wybranych przykładów organizmów na podstawie ilustracji i schematów, ćwiczenia,
3. Środki dydaktyczne:
-podręcznik i ćwiczenia z serii „Puls Życia kl.8”, skamieniałości zachowane w węglu kamiennym (rośliny) oraz wapieniu (zwierzęta)
4. Przebieg lekcji:
a/ Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności, podanie tematu i celu lekcji
b/ Faza realizacyjna:
- Nauczyciel w formie pogadanki wstępnej wprowadza pojęcia: ewolucja, dowody bezpośrednie i pośrednie ewolucji
- Następnie uczniowie zapoznają się z procesem powstawania skamieniałości oraz oglądają okazy skamieniałości roślin zachowanych w węglu kamiennym a także skamieniałości zwierząt morskich zachowanych w wapieniu
- W kolejnym etapie lekcji uczniowie poznają różnice między ogniwami pośrednimi
a reliktami
- Następnie nauczyciel wyjaśnia i analizuje z uczniami różnice pomiędzy narządami homologicznymi i analogicznymi na przykładach
- Uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń
c/ Faza podsumowująca:
- Nauczyciel zadaje pytanie: Czy wobec dowodów świadczących o ewolucji, mamy świadomość, że wszystkie gatunki organizmów na Ziemi mimo wielkiego zróżnicowania mają wspólne pochodzenie?
- Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i zadaje pracę domową:
1. Zadanie z zeszytu ćwiczeń: str. 35 zad.8