Scenariusz zajęcia otwartego
z zakresu innowacji pedagogicznej „Kolorowe kodowanie na dywanie”
Data: 11.12.2018
Grupa: 6- latki
Temat: Zabawy w kolorowe kodowanie na dywanie.
Podstawa programowa: III-5, III-9, IV-12
Cele ogólne:
- wszechstronne stymulowanie rozwoju dzieci poprzez kształcenie ich zainteresowań z zakresu inteligencji matematycznej z wykorzystaniem elementów kodowania,
- rozwijanie inteligencji interpersonalnych;
Cele szczegółowe:
- zapoznanie rodziców z zabawami z zakresu innowacji pedagogicznej powadzonej w przedszkolu,
- rozwijanie u dzieci spostrzegawczości, wyobraźni, umiejętności kojarzenia i logicznego myślenia,
- rozwijanie u dzieci poczucia własnej wartości oraz odwagi,
- kształtowanie umiejętności społecznych - współpracy w grupie;
Metody pracy:
- słowne: wyjaśnienie/instrukcja
- oglądowe: pokaz/obserwacja
- czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania, ćwiczeń utrwalających
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Przebieg zajęcia:
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe – siad w kole, omówienie tematu i celu zajęcia.
2. Zabawa „Kolor - polecenie” – zabawa orientacyjno-porządkowa z elem.kodowania.
Dzieci tańczą do muzyki, na pauzę wykonują odpowiednią czynność wg kodu:
Kolor żółty – podskoki
Kolor czerwony – tworzą pary
Kolor zielony – leżenie na plecach
Kolor niebieski – dowolna figurka
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
3. Dyktando graficzne na macie w dwóch grupach – praca zespołowa. Dzieci układają na matach kolorowe karteczki zgodnie z kodem obrazkowym (obrazek choinki).
4. „Porządki” na macie – w dwóch grupach. Dzieci segregują obrazki kolorowych figur geometrycznych wg liczby i koloru.
5. Zabawa ruchowa „Idź zgodnie z kodem” – dzieci poruszają się zgodnie z kodem graficznym np. 2 ->, @ - obrót).
6. „Wycieraczki” (IKEA) – praca w parach. Dzieci szukają na wycieraczkach kolorowych kółek zgodnie z kodem (układ czterech kółek musi być identyczny).
7. „Kubeczki” – praca indywidualna. Dzieci odwzorowują wieżę ułożoną z kolorowych kubków (z układu przestrzennego w przestrzenny).
Zadanie dodatkowe: odwzorowanie z układu graficznego w przestrzenny.
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
8. „Zakoduj swoje imię” – praca z rodzicem. Z przygotowanego zakodowanego alfabetu (np. A - @; m - %) dzieci odczytują znaki zgodnie z kolejnością liter występujących w imieniu danego dziecka i zakodowują imię).
9. Podsumowanie, ewaluacja dzieci i rodziców.