SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4,5- LETNICH
Temat zajęć: Polska Moja Ojczyzna
Obszar podstawy programowej: społeczny, poznawczy
-odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu,
-nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny,
-wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn).
Cel ogólny:
-rozwijanie poczucia przynależności narodowej;
-kształtowanie postawy szacunku do naszego kraju,
- znajomość symboli narodowych,
-pogłębianie wiadomości na temat własnego kraju;
- wzbogacenie słownictwa
- doskonalenie umiejętności artystycznych
Cele szczegółowe:
- chętnie uczestniczy w zajęciach,
- dzieli wyrazy na sylaby,
- pokazuje i powtarza proste ćwiczenia,
-słucha wiersza,
- śpiewa piosenki o tematyce patriotycznej,
- wie, że jest Polakiem,
-nazywa nasz kraj – Polska
- potrafi rozpoznać kontury Polski wśród innych,
- rozpoznaje godło państwowe, opowiada, co ono przedstawia,
- opisuje flagę Polski,
- zna symbole narodowe,
- składa obrazek z 6 pociętych elementów,
-układa proste rytmy,
-odnosi się z szacunkiem do symboli narodowych,
- wykonuje pracę plastyczną zgodnie z poleceniem nauczyciela.
Metody pracy:
- czynne : kierowanie własną działalnością, zadań stawianych do wykonania
- słowne: rozmowa
- aktywizujące : dyskusja
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
- płyta CD z nagraniami piosenek patriotycznych „ Mali patrioci” i „ Flaga polski” oraz piosenką „Wszyscy są”
- papierowa moneta
- tekst wiersza „Co to jest Polska”
- ilustracje przedstawiające kontury krajów, mapa Polski, obrazki do mapy, godło Polski, flaga Polski
- pocięte na kawałki obrazki flagi dla każdego dziecka
- szablony flagi, kleje, pędzelki, biały i czerwony ryż
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z wykorzystaniem piosenki. Piosenka pt. „Wszyscy są, witam Was”. Dzieci śpiewają znaną im piosenkę z pokazywaniem i klaskaniem.
2. Zabawa kołowa z rymowanką pt. „Orzeł czy reszka?”. Dzieci siedzą w kole na dywanie i recytują tekst wiersza, podając sobie monetę z ręki do ręki. Dziecko, które trzyma monetę w momencie zakończenia wiersza, podrzuca ją do góry. Kiedy wypadnie orzeł dziecko pokazuje ćwiczenie a pozostałe dzieci je powtarzają. Jeśli wypadnie reszka , nauczyciel mówi wyraz a dziecko dzieli go na sylaby.
Pędzi po kole srebrna moneta,
Z reki do ręki szybko ucieka.
3. Wysłuchanie recytacji wiersza przez nauczyciela pt. „Co to jest Polska?” R.Przymus.
„Co to jest Polska?”
Polska to miasto i wieś,
to łąka, pola i las,
To rzeka, jezioro, góra i morze,
To dom, w którym mieszka każdy z nas.
To mama i tata. To my – Tolek i Agatka.
Polska to nasza ojczyzna.
4.Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.
O kim był wysłuchany przez Was wiersz? Próba określenia treści jednym słowem. (POLSKA).
- Odszukiwanie konturów Polski z pośród sześciu różnych krajów.
Czy wiecie jak wygląda Polska? Potraficie wskazać jej kontury, jej kształt?
- Przypięcie na tablicy planszy/ ilustracji przedstawiającej Polskę.
4’. Analiza treści wiersza.
Co to jest ta Polska?
Zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi. Dzieci podają odpowiedzi, a nauczyciel przypina na planszy obrazki ilustrujące wypowiedzi dzieci.
5. Śpiewanie piosenki przez dzieci pt. „Mali patrioci”.
„Mali patrioci”.
1. My jesteśmy Polakami, Polakami hej
Naszym godłem orzeł biały na czerwonym tle.
Biel i czerwień w naszej fladze, w naszej fladze hej
Mą ojczyznę kocham szczerze i nie oddam jej.
ref. Memu sercu bliska kochana ojczyzna
Tu są przyjaciele i rodzina bliska. x2
2.Każdy z nas jest patriotą, patriotą hej
O ojczyźnie i o przodka wciąż uczymy się.
Z rodów Piastów pochodzimy, pochodzimy hej
Gdy dorosnę dla ojczyzny też coś zrobić chcę.
ref.
6. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.
Dzieci dostają pociętą na sześć kawałków flagę polski. Ich zadaniem jest samodzielnie ułożyć układankę. Omówienie wyglądu flagi Polski.
7. Zabawa dydaktyczna- Symbolowe rytmy.
Nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające flagę oraz godło Polski. Dzieci, omawiają co znajduje się na ilustracjach. Zwrócenie uwagi na nazwę prezentowanych obrazków – Symbole Narodowe.
Nauczyciel umieszcza na tablicy daną sekwencję z wykorzystaniem symboli narodowych: godła i flaga Polski. Zadaniem dzieci jest powtórzyć daną sekwencję, układając ją przed sobą na dywanie.
8. Śpiewanie przez dzieci piosenki pt. „Flaga Polski”.
„Flaga Polski”.
1. Biało- czerwona jest polska flaga
To ważny symbol Polki, Polaka
W dniu odzyskania niepodległości
W górze na maszcie wysoko gości.
ref. Jesteśmy dumni ze swojej flagi
To sprawa warta największej wagi.
W bieli jest czystość, w czerwieni siła
Polak te barwy w swym sercu trzyma.
Szanować trzeba barwy ojczyste.
2. To dla nas wszystkich jest oczywiste.
Nie wolno nigdy flagi pobrudzić,
Nie wolno podrzeć ani wyrzucić.
9. Praca techniczna pt. „Flaga Polski” – z wykorzystaniem kolorowego ryżu.
Dzieci dostają gotowy szablon flagi, ich zadaniem jest posmarować klejem odpowiednią część i przykleić zafarbowany wcześniej ryż w kolorze czerwonym.
10. Ewaluacja zajęć- dzieci dokonują oceny zajęcia z wykorzystaniem biało-czerwonych kółeczek. Dzieci zabierają z koszyczka czerwone kółeczko- wesoła minka, białe kółeczko- smutna minka i uzasadniają swój wybór, swe odczucia.