KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Krąg tematyczny: Bajki, baśnie, bajeczki.
Temat dnia: W świecie bajek i baśni.
Cele ogólne:
• popularyzacja wśród najmłodszych czytelników literatury dziecięcej,
• rozwijanie wyobraźni u dzieci,
• utrwalenie znajomości wcześniej poznanych bajek
Cele ogólne: uczeń:
• układa temat zajęć z rozsypani wyrazowej
• uczestniczy w rozmowie kierowanej na temat bajek i baśni
• wyróżnia cechy charakterystyczne baśni
• odszukuje ukryty w sali list i odczytuje go na głos
• podaje tytuły bajek i baśni na podstawie wysłuchanych fragmentów
• uczestniczy w zabawach
• podaje prawidłowo brzmiący tytuł bajki, baśni
• podaje tytuły bajek, baśni na podstawie charakterystycznych przedmiotów
• podanie tytułów bajek i baśni na podstawie słownych skojarzeń
Metody:
• słowna: pogadanka, rozmowa
• czynna: ćwiczenia do wykonania
• poglądowa: pokaz
Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, list od wróżki, cytaty z fragmentami baśni, tacki z fasolą i grochem, prezentacja multimedialna z atrybutami bajek i baśni oraz z ich tytułami, karty pracy „Skojarzenia”.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z uczniami i wprowadzenie do tematu za pomocą rozsypki wyrazowej. Uczniowie układają temat zajęć z rozsypani wyrazowej „W świecie bajek i baśni”.
• „Burza mózgów” – uczniowie zapisują na karteczkach skojarzenia z wyrazem „baśń, bajka”, a następnie przyklejają na papierze.
• Uściślenie i zdefiniowanie pojęcia „baśń”, na podstawie prezentacji multimedialnej.
• Uporządkowanie cech baśni. Uczniowie mają zapisane na karteczkach cechy utworów literackich, wybierają spośród nich cechy baśni, przyklejają na kartce, umieszczają na tablicy, odczytują je. Załącznik nr 1.
2. Zabawa tropiąca „Tajemniczy list” odszukiwanie w sali tajemniczego listu, zgadywanie, od kogo pochodzi list- odczytanie listu przez nauczycielkę.
Drogie dzieci!
Piszę ten list do Was z bajki.
Często zaglądam do waszej szkoły, obserwuję zajęcia, w których uczestniczycie.
Ostatnio słyszałam, że rozmawiacie o bajkach. Uwielbiam bajki, a jak chcecie dowiedzieć się, jakie, to odgadnijcie zagadki i zadania, jakie dla was przygotowałam...
Życzę Wam powodzenia
WRÓŻKA
3.Rozwiązywanie bajkowych zadań przygotowanych przez wróżkę
a) Zadaniem uczniów podanie tytułu baśni na podstawie fragmentów baśni:
„Siedem kubków z mlekiem, siedem bułek świeżych, a na siedmiu łóżkach siedem kołder leżały”- Śnieżka
„Jutro raniutko wyprowadzimy ich do lasu, rozpalimy im ogień, damy każdemu po kawałku chleba, a sami pójdziemy do roboty. Dzieci zostaną w lesie i nie znajdą drogi do domu. – Jaś i Małgosia
„Pamiętaj jednak moje dziecko, że musisz wrócić przed północą” - Kopciuszek
„Wreszcie z jajka wygramoliło się ostatnie pisklę. Było dziwne duże i szare.” –Brzydkie Kaczątko
„Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć. Poszła więc do starej czarownicy” –Calineczka
„W starym fartuchu niosła zawiniętą całą masę zapałek, a jedną wiązkę trzymała w ręku; przez cały dzień nie sprzedała ani jednej;” - Dziewczynka z zapałkami
„Od ciągłego sprzątania, miała twarz umorusana kurzem i sadzą” – Kopciuszek
„Staruszka poczęstowała ja zatrutym jabłkiem” – Śnieżka
Wraca rybak, a tu w miejscu lepianki stoi murowany dom” – O rybaku i złotej rybce
„Gdy zwierz się obudził, tak był ciężki od tego nadzienia, że nie mógł się ruszyć z miejsca. Jęknął, stęknął, westchnął i już było po nim. — Czerwony Kapturek
b) Zabawa „Kopciuszek”
Macocha kazała Kopciuszkowi rozdzielić mak od piasku. Dla Was takie zadanie mogłoby się okazać nie wykonalne, ale myślę ze wykażecie się równie wielkim sprytem jeśli w jak najkrótszym czasie rozdzielicie od siebie groch i fasolę. Oto miseczki z nasionami. Ciekawe komu uda się to zadanie uda się wykonać w jak najkrótszym czasie?
c)Maszyna do pisania wróżki pogubiła czcionki i tytuły wierzy, i te które dla Was przygotowała są jakieś dziwne. Waszym zadaniem jest je redagować poprawianie.
Kaczka działaczka – .............................. Kaczka dziwaczka
Ptasie ulotki – ....................................... Ptasie plotki
Słoń Bąbalski – .................................... Słoń Trąbalski
Kocmołuszek – .................................... Kopciuszek
Królowa biegu – .................................... Królowa śniegu
Koziołek Fikołek – ................................. Koziołek Matołek
d) W niektórych bajkach poginęły różne rzeczy. Pomóżcie mi dobrać z jakich bajek pochodzą te przedmioty? (połącz przedmiot z nazwą bajki)
„Kubuś Puchatek” Pamiętnik i plastelina
„Czerwony Kapturek” Chatka z piernika
„Plastusiowy pamiętnik” Miś, Krzyś, Prosiaczek
„Królewna Śnieżka” Wieloryb, wróżka, lis
„Jaś i Małgosia” Koszyczek
„Pinoko” Zatrute jabłko
e) „Skojarzenia”- praca w grupach. Zadaniem uczniów jest podanie, z jaką bajką kojarzą poniższe wyrazy.
1. Dziewczynka, samotność, bieda, zapałki, zima.
........................................
2. Rodzeństwo, las, chatka, pierniki, Baba-Jaga.
........................................
3. Królewna, wróżki, złe zaklęcie, wrzeciono, sen.
........................................
4. Drewniany klocek, marionetka, kot, lis, chłopiec.
........................................
5. Królewna, zamek, ulewa, poduszka, ziarenko.
........................................
4. Podziękowanie za uczniom za udział w zajęciach.
ZAŁOCZNIK NR 1
Cechy baśni:
bliżej nieokreślony czas wydarzeń
prawdopodobne miejsce wydarzeń
wydarzenia fantastyczne i realistyczne
bohaterowie realistyczni i fantastyczni
zaczarowane przedmioty: latający dywan, kije samobije, siedmiomilowe buty
dobro zwycięża, zło przegrywa
morał.
Cechy innych utworów:
czasy wydarzeń podany konkretnie – rok i dzień
rzeczywiste miejsce wydarzeń
można je odnaleźć np.: na mapie
wydarzenia realistyczne
postacie realistyczne
nieprzewidywalne zakończenie.