KONSPEKT ZAJĘĆ Z GIMANSTYKI KOREKCYJNEJ
Temat:Opowieść ruchowa pt. ,, Awaria” - ćwiczenia w odciążeniu przy muzyce.
Wada: płaskostopie
Prowadzący: Monika Bąk
Podstawa Programowa:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
8) wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała;
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
7) szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników;
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka:
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
Płaskostopie charakteryzuje się:
• obniżeniem łuków podłużnych – zwłaszcza łuku podłużnego przyśrodkowego,
• koślawością kości piętowej,
• szybkim męczeniem się i bolesnością stóp i łydek
Wiek: 5- 6 lat
Czas: 30 minut
Cele :
• rozciąganie mięśni: -trójgłowych łydek
- strzałkowych długich i krótkich
- zginaczy długich palców
- zginaczy długich paluchów
• wzmacnianie mięśni:
-piszczelowych przednich
- prostowników długich palców
- wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy
- prostownik długi paluchów
• nauka prawidłowego chodu, poprawnego stawiania, ustawiania stóp
Przybory: krążki, piłeczki pingpongowe, mata kolczasta, mata z kamieni, jeżyki, ścieżka z drabinki, pieczątki.
Metoda: zabawowo- naśladowcza, zadaniowa
Forma: indywidualna, grupowa
Przebieg zajęć:
Część I - wstępna:
Czynności organizacyjno – porządkowe
1. Zbiórka w szeregu, powitanie, podanie tematu zajęć, krótkie badanie postawy(obserwowanie stóp).
2. Zabawa ożywiająca „Samochody”.
Każdy z uczestników trzyma krążek przed sobą( blisko klatki piersiowej) krążek - ,, kierownicę samochodu”. Na hasło prowadzącego ,, samochody jadą”- dzieci biegają we wspięciu na palcach naśladując jazdę samochodem. Na hasło ,, samochody zatrzymują się”- dzieci stają, kładą obręcz na dywanie i siadają przed nią w siadzie skrzyżnym z RR ułożonymi w skrzydełka.
3. Zabawa orientacyjno – porządkowa pt. ,, Start rakiety”
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym trzymając ręce w pozycji ,, skrzydełek”. Ich ręce są rakietami na wyrzutni. Wspólnie odliczają: 3, 2, 1, start. Na słowo start wykonują energiczny wyprost rąk w górę- ,, rakieta staruje” i utrzymują ręce przez chwilę w maksymalnym wyciągnięciu w górę. Następnie uginają ręce, przenosząc je do pozycji ,, skrzydełek”.
4. Ćwiczenia oddechowe z piłeczką pingpongową „ Rakieta wyścigowa”
Słuchają polecenia nauczyciela- na hasło „ rakieta startuje wolno”- dzieci dmuchają delikatnie na piłeczkę tak, aby krążyła po orbicie talerza, hasło „rakieta startuje szybko”- dmuchają mocniej jak potrafią w rakietę.
Część II – główna:
Ćwiczenia przy muzyce „Awaria” (w odciążeniu)
Dzieci siedzą w siadzie prostym podpartym .Nauczyciel opowiada historię o popsutym samochodzie. Dzieci w rytm muzyki wykonują poszczególne ćwiczenia by usunąć „usterkę”
Nauczyciel tłumaczy dzieciom ćwiczenia z jednoczesnym pokazem .
Część I:
Delikatny marsz na pośladkach w miejscu, ręce naśladują ruch kierowania samochodem
- obszerne krążenia stóp na zewnątrz
- obszerne krążenia stóp do wewnątrz
-złączonych stóp na boki
- stopy na zewnątrz i do wewnątrz ( pięty złączone)
Część II
- naprzemienne unoszenie nóg, stopy w zgięciu grzbietowym
- przeciąganie kolan do klatki piersiowej i prostowanie
- naprzemienne unoszenie nóg do góry, stopy w zgięciu grzbietowym
- przyciąganie kolan do klatki piersiowej i prostowanie
Część III
-bijemy brawo stopami
- siad ugięty, dłonie trzymają palce stóp
- bijemy brawo stopami
- siad ugięty, dłonie trzymają palce stóp
Marsz w miejscu na pośladkach, ręce naśladują ruch kierowania samochodem kończymy leżeniem na plecach
Część III – końcowa:
1.Zabawa relaksacyjna połączona z ćwiczeniami oddechowymi „ Wycieczka ”
Wszystkie dzieci ustawiają się w rzędzie przed ścieżką- składają się na nią różne przedmioty o różnej fakturze rozłożone na dywanie (m.in. mata kolczasta, mata z kamieni, jeżyki, krążki o różnej fakturze).Dzieci kolejno przechodzą po ścieżkach. Podczas przechodzenia wykonują wdech nosem i wydech ustami.
2.Ćwiczenia rozluźniające mięśnie nóg. Leżenie tyłem, nogi zgięte. Swobodne potrząsanie nogami (4x).
3. Zakończenie zajęć, zbiórka, pochwała dzieci, rozdanie pieczątek, pożegnanie.