SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
KLASA: I
KRĄG TEMATYCZNY: Skarby jesieni.
TEMAT DNIA: Jesienne zabawy.
CELE OGÓLNE:
• Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią
• Poszerzanie wiedzy przyrodniczej
CELE OPERACYJNE: dziecko:
• Uważnie słucha czytanego przez nauczyciela utworu
• Odpowiada na pytania do wysłuchanego wiersza
• Grupuje materiał przyrodniczy według rodzajów
• Uczestniczy w zabawie improwizacji ruchowej
• Podaje nazwy okazów przyrodniczych
• Tworzy rytmiczny układ według wzoru
METODY:
• słowna: pogadanka, rozmowa
• czynna: ćwiczenia do wykonania
• poglądowa: pokaz
FORMY PRACY:
• indywidualna
• grupowa
AKTYWNOŚĆ:
• przyrodnicza
• społeczna
• językowa
• ruchowa
ŚRODKI DYDATYCZNE: materiał przyrodniczy: kasztany, żołędzie, jarzębina, liście, szyszki, igły, grzyby, tace, utwór muzyczny „Walc” F. Poalenca.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wysłuchanie wiersz K. Malec „Jesień”
„Jesień”
Przyszła jesień piękna jesień,
wiatr przepiękne liście niesie.
Pospadały już żołędzie i kasztany,
świat jest cały malowany.
Słonko jeszcze pięknie świeci,
radują się z tego dzieci.
2. Rozmowa na temat treści wiersza.
Kto uważnie słuchał wiersza z łatwością odpowie na moje pytania:
• kto maluje świat na złoty kolor?
• jakie dary daje ludziom jesień?
• co robi słońce jesienią?
3. „Paleta jesieni”, zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
Mam dla Was skarby jesieni na tacach, ale wszystko zostało pomieszane. Pomóżcie mi je posegregować. Na czerwonej tacy połóżcie kasztany, na żółtej tacy połóżcie żołędzie, na pomarańczowej tacy jarzębinę a na niebieskiej liście.
3. „Listki na wietrze”, improwizacja ruchowa.
Za chwilkę wejdę na krzesło i upuszczę kilka liści. Przyjrzyjcie się, w jaki sposób się poruszają
Nauczyciel pyta się dzieci: Jak zachowują się liście? (kręcą się, wirują, lekko spadają).
Teraz zamienicie się w jesienne listki. Posłuchajcie muzyki i spróbujcie poruszać się tak jak listki, zakręcie się w jedna stronę, w drugą. Kiedy muzyka ucichnie, spróbujecie delikatnie opaść na ziemię.
4. Zabawa "Tajemnice jesieni”. Dzieci siedzą w kręgu, podają sobie pudełko i rytmicznie powtarzają tekst: „Jesień tu, jesień tam, jesień bardzo dobrze znam!”. Dziecko, u którego pudełko się zatrzyma, losuje skarb z pudełka. Pośród skarbów znajdują się: naturalne okazy przyrodnicze: szyszki, kasztany, żołędzie, liście, igły z drzewa. Dziecko podaje nazwę wylosowanego okazu.
5.„Jesienny szal”, zabawa matematyczna. Tworzenie prostych układów rytmicznych, przeliczanie materiału przyrodniczego.
Nauczyciel rozkłada prostokątny kawałek jednobarwnego materiału, a obok dary jesieni, (które wcześniej dzieci posegregowały). Opowiada dzieciom o jesiennym szalu, który mogłyby przyozdobić, wykorzystując dary jesieni.
6. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.