Konspekt zajęcia obserwowanego
Temat: „Karnawał – czas balów maskowych”
Data: 09.01. 2019r.
Uczestnicy: grupa 3 – latków
Prowadząca:
Czas trwania: ok. 20 min.
Metody: aktywizująca– zadania stawiane dziecku do wykonania, oglądowa – osobisty przykład nauczyciela, słowna – wysłuchanie wiersza, zabawa muzyczno – ruchowa.
Formy: grupowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne: wiersz „Karnawał” ,obręcze, kolorowe baloniki dla każdego dziecka na bluzeczkę do podziału na grupy daltońskie, przedmioty dla każdej grupy związane i nie związane z karnawałem (maski, balony , serpentyny, gwizdki karnawałowe, koszulki, maski, przyprawy, inne) ilustracje karnawałowe na tablicę. , płyta CD z piosenką „Wielki bal”, daltońska instrukcja czynnościowa na tablicy nt. „Karnawałowa maska”
Obszary z podstawy programowej :
I.5.9,
II.1.4,
III.5.6.8,
IV.1.2.6.7.8.11
Cele ogólne:
• Budowanie radosnej atmosfery wyczekiwania na Bal Karnawałowy.
• Zapoznanie ze zwyczajami karnawałowymi
• Rozwijanie wyobraźni plastycznej
• Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
• Rozwijanie ekspresji ruchowej
Cele operacyjne:
• - poznaje treść słuchanego wiersza Doroty Gellner „Karnawał”,
• - nazywa rekwizyty związane z balem,
• - rozumie słowo karnawał,
• - potrafi ozdobić szablony masek,
• - tańczy w rytm piosenek dziecięcych.
• Dziecko potrafi prawidłowo wykonać pracę plastyczną wg instrukcji
• Dziecko potrafi współdziałać w parze i zespole daltońskim
• Dziecko wspólnie z innymi ilustruje ruchem treść piosenki .
Przebieg:
1. Powitanie dzieci . Utworzenie koła (wg koncepcji daltońskiej)
2. W karnawale”- słuchanie wiersza ze zbioru n-la
W karnawale, w karnawale
Można wybrać się na bale.
Dużo tańca i muzyki,
Śmiało ciało wyginają smyki.
Można zmienić się w królewnę,
w królewicza można też,
są cyganki, wrózki, żabki,
jest i batman, jest i jeż.
Każde dziecko duże małe,
lubi bale w karnawale.
3. „Co to jest karnawał”- wyjaśnienie pojęcia w oparciu o wiersz
„Karnawa”ł to czas zimowych balów i zabaw tanecznych. Na bale czy zabawy karnawałowe, często zakładamy różnego rodzaju maski lub przebieramy się w kostiumy, wcielając się w role innych ludzi, postaci z bajek czy filmów.
4. "Z czym kojarzy Wam się karnawał?- burza mózgów, podział na zespoły daltońskie–wybieranie w zespole tylko tych przedmiotów , które dzieciom kojarzą się z karnawałem. (wyznaczenie prawej ręki i jej pomocnika do rozdania koszy z przedmiotami związanymi z karnawałem i nie tylko )
5. Rozmowa na temat tego, co dzieci wybrały za przedmioty i dlaczego. Dowolne wypowiedzi dzieci ). Sprawdzenie poprawności wykonania zadania .
6. Zabawa ruchowa w parach daltońskich do piosenki „Wielki bal”
7. Pokaz czynnościowej instrukcji daltońskiej przygotowanej na tablicy przez nauczyciela ,ewentualny pokaz osobisty wykonania pracy na prośbę dzieci.
8. Zaproszenie do wykonania pracy nt. „Maska karnawałowa”-wykonanie pracy plastycznej według instrukcji daltońskiej.
9. Podziękowanie za udział w zajęciach –wystawa prac- wspólna ocena .Zabawy z balonikami przy muzyce .