Numer: 38922
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne zabawy. Scenariusz zajęcia z udziałem rodziców

Grupa wiekowa: 5- latki
Cele ogólne:
- rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej
- rozwijanie zainteresowań dzieci jesienną przyrodą
- wdrażanie do wypowiedzi na określony temat
- utrwalenie i uporządkowanie zdobytych wiadomości na temat jesieni, odwoływanie się do pamięci dzieci
- rozwijanie umiejętności liczenia w dostępnym zakresie, wykorzystanie liczmanów
Cele szczegółowe:
dziecko:
- rozpoznaje, nazywa i segreguje dary jesieni
- przelicza w dostępnym zakresie
- śpiewa piosenkę
- odpowiada na pytania
- rozwiązuje zagadki
- prawidłowo posługuje się stempelkami z ziemniaka
Formy pracy: zespołowa, indywidualna
Metody pracy: słowna, oglądowa, czynna, ruchu rozwijającego Klanza
Środki dydaktyczne: jesienna dekoracja sali, zagadki słowne i obrazkowe, chusta animacyjna, kosz różnorodnych warzyw i owoców, pojemniki do segregacji, stempelki z ziemniaków, farby, pędzle, arkusze szarego papieru na każdy stół ( z narysowaną przez nauczycielkę przed zajęciem sylwetą Pani Jesieni)

Przebieg zajęcia

I.Część wstępna.
Powitanie ,,Iskierka przyjaźni” –
Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg,
Niech zaraz wróci do moich rąk.

II.Część główna
1.Rozmowa o jesieni:
- jaka jest teraz pora roku?
- jakie znacie dary jesieni? (owoce, warzywa, dary z lasu, z parku)
- segregowanie (tworzenie zbiorów) owoców, warzyw, darów lasu / parku (owoce suche – kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy). Chętne dziecko układa poszczególne owoce do odpowiednich pojemników
- wspólne przeliczanie (wyciąganie wniosków – stosowanie określeń: mniej, więcej, tyle samo)

2. Zabawa: ,,Prawda czy fałsz”
Nauczyciel podaje zdanie, dzieci, jeśli zgadzają się z nim podnoszą rękę do góry, jeśli nie kładą na kolanach.
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy latem.
- Jesienią na łące dzieci lepią bałwana.
- Zwiastunami jesieni są: opadające liście, odloty ptaków, grzyby w lesie, długie wieczory.
- Jabłka rosną na jabłoni?
- Gruszki rosną na wierzbie.

3. ,,Kasztan”. Dzieci siedzą w kole, w rytm muzyki podają sobie kasztana z rąk do rąk. Gdy muzyka cichnie odpada dziecko trzymające kasztan.

4. ,,W zagadkowie”. Rozwiązywanie zagadek słownych.

- Chociaż nie ma głowy,
chociaż nie ma uszu,
choć na jednej nodze,
ale w kapeluszu. (grzyb)

- Jestem brązowy, mam płaszczyk kolczasty.
Jesienią dojrzewam,
Wtedy spadam z drzewa. (kasztan)

- Ma piękne korale, choć to nie dziewczyna.
Spotkasz ją przy drodze. Zwą ją .... (jarzębina)

- Jesienią na gruszy gruszek dużo będzie.
Co będzie na dębie? Wiadomo .... (żołędzie)

- Mama go jesienią z owoców gotuje.
Zimą taki deser bardzo nam smakuje. (kompot)

- Sadem kołysze i piach drogą niesie.
Przez pola przeleci, zatrzyma się w lesie. (wiatr)

- Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony. (ogórek)

5. ,,Zabawki”. Zabawa ruchowa z piosenką
6. ,,Dokończ rymowanki”

- Chodząc po polu i po lesie,
łatwo zobaczyć, że nadeszła ... (jesień)

- Gdy początek jesieni mamy,
żołędzie i kasztany ....... (zbieramy)

- Czerwona, piękna jarzębina
o jesieni nam .......... (przypomina)

- Gdy na dworze ulewy i błota,
to mówimy jesienna ........ (słota)

7. ,,Wybierz właściwą odpowiedź”
- Jesienne miesiące to: październik i listopad,
maj i czerwiec,
styczeń i luty

- Jesienne ubranie to: kożuch i kozaki,
kurtka i kalosze,
opalacz i sandały
- Jesienne kwiaty to: przebiśniegi i sasanki,
konwalie i tulipany,
astry i chryzantemy

- Jesienne owoce to: wiśnie i truskawki,
maliny i jagody,
gruszki i jabłka

8. Słońce i deszcz”. Zabawa ruchowa z chustą animacyjną.
Podział dzieci na dwie grupy, np. dziewczynki i chłopcy, jedna grupa trzyma chustę, która symbolizuje parasol i porusza się po obwodzie koła przy piosence: ,,Jesienna poleczka”. Druga grupa dzieci odgrywa rolę liści, które wirują w rytm muzyki dookoła chusty. Gdy muzyka cichnie pierwsza grupa podnosi chustę w górę – rozkładają parasol, bo pada deszcz a liście wskakują pod parasol.

9. ,,Kącik drukarski”. Ozdabianie stroju Pani Jesieni stemplami z ziemniaków inspirowane jesienną przyrodą. Zaproszenie rodziców do udziału w zabawie, mogą oni samodzielnie wycinać stemple z ziemniaków lub korzystać z przygotowanych przez nauczycielkę, następnie wspólnie z dziećmi ostemplować suknię Pani Jesieni – sylweta narysowana na każdym arkuszu papieru. Wyjaśnienie, co znajduje się na stołach, co będziemy robić, jak posługiwać się stemplami.

10. Zakończenie.
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, rodzicom za przybycie. Wyeksponowanie prac plastycznych na tablicy grupowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.