Numer: 38913
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenna łąka. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych
Grupa 5-latki

Temat : Co słychać na wiosennej łące? - utrwalenie poznanych wiadomości przyrodniczych w oparciu o wiersz „Wiosenna łąka” Zbigniewa Baryły. Tworzenie okazji do rozbudzenia zaciekawienia światem przyrody. Doskonalenie metod i form pracy w procesie kształtowania pojęć matematycznych oraz gotowości do nauki czytania.
Cele główne:
• stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia
• bogacenie słownika czynnego.
• kształtowanie znajomości stosunków przestrzennych oraz odróżniania prawej i lewej strony.
• rozbudzanie zainteresowań światem przyrodniczym – poznanie ekosystemu łąki.
• utrwalanie znajomości cyfr od 0-10.
• Wzmacnianie więzi emocjonalnej dzieci z rodzicami.

Cele szczegółowe – dziecko:
• wie, jakie zwierzęta zamieszkują ekosystem łąki.
• wie, jak zachować się w stosunku do roślin i zwierząt .
• potrafi wypowiedzieć się na określony temat.
• dzieli słowa na sylaby.
• wyodrębnia głoski w słowach .
• posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10 .
• porównuje liczebność zbiorów.
• rozpoznaje cyfry 0-10.
• posługuje się w praktyce określeniami dotyczącymi stosunków przestrzennych;
• przestrzega ustalonych reguł w zabawie.
• rozwiązuje zagadki.
• właściwie reaguje na dźwięk instrumentu.

Metody:
• aktywizujące

Formy:
• indywidualna,
• grupowa
Pomoce:
Obrazki przedstawiające owady i łąkę, sylwety kwiatów, motyli, wazony, wiersz, zagadki, kartoniki z cyframi od 0-10, gniazda z jajkami, płyta CD, sylwety zwierząt , makieta łąki.

Przebieg:
1.Powitanie gości śpiewem:

„Witaj mamo! Witaj tato, jak się masz, jak się masz
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy!
Bądź wśród nas, bądź wśród nas!”

2.Powitanie uczestników, podanie celu spotkania, przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć.

3.Uważne słuchanie wiersza na tle odgłosów łąki.
"WIOSENNA ŁĄKA"
Zbigniew Baryła
Wiosenna łąka w promieniach słońca
cała zielona jest i kwitnąca.
Pszczoły, motyle nad nią fruwają,
a w trawie świerszcze koncerty grają.
Żółte kaczeńce na łące kwitną,
niebo ma barwę jasnobłękitną.
Wśród kwiatów pszczoły pilnie pracują,
zbierają nektar, miód produkują.
Słoneczko grzeje, stopniały śniegi,
na noskach dzieci są pierwsze piegi.
Cieszą się dzieci i ziemia cała,
że wiosna do nas już zawitała.

Rozmowa na temat wiersza „Wiosenna łąka”.

- O jakiej porze roku była mowa w wierszu?
- Jakie znamy pory roku?
- Po czym poznamy że jest wiosna?
- Z czego cieszą się dzieci?

4.Kto mieszka na łące? Zagadki
1.Skacze po łące , pływa w wodzie .
Z bocianem żyje w ciągłej niezgodzie. ( żabka)

2.Co to za panie mają pasiaste ubranie ,
od nich słodki miodek na pewno dostaniesz.( pszczoły )

3.To jest takie dziwne zwierzę ,
bo ma tylko jedną nogę .
Własny domek ma na grzbiecie,
kto to jest , na pewno wiecie ? ( ślimak )

4.Dziób czerwony, długie nogi.
Żabki ze strachu schodzą mu z drogi. ( bocian )

5.Łatwo zauważysz między listeczkami
jej czerwony płaszczyk z czarnymi kropkami.( biedronka )

6.Znacie takiego małego konika,
który jest zielony, w trawie sobie cyka ? ( świerszcz )

7.Skrzydełka mam jak płatki choć sam nie jestem kwiatem ,i nad kwiatami w sło0ńcu wesoło fruwam latem . ( motyl )

8.Chociaż są malutkie, bardzo pracowite.
Spotkasz je na łące, bo są ich tysiące. ( mrówki )

9.Prawie nic nie widzi i ma długi ryjek.
W czarnym kubraczku pod ziemią się kryje. ( kret )

10.Nad stawem, nad łąką sporo ich się zbiera
każda jest podobna do helikoptera. ( ważka )

5. Wiosenne głoskowanie. (motyl, kret, osa, jaskółka, żaba, żuk, mrówka )
6. „Żaby i bocian” - zabawa ruchowa
7. „Raz, dwa ,trzy - kwiatki liczysz ty”- przeliczanie liczebnikami głównymi.
8.„Wyścig żab”- posługiwanie się liczebnikami porządkowymi w zakresie 10.
9.„Gniazda” – dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
10.„Biedronki na łące”- zabawa ruchowa .
11.Orientacja przestrzenna ( połóż wg. instrukcji)
"Nadeszła wiosna. Na łące w prawym górnym rogu zaświeciło słoneczko. W lewym górnym rogu płynęła chmurka. Obok chmurki lata jaskółka. Na środku łąki zalśnił w słońcu staw. W stawie pływają 2 rybki. Nad stawem fruwają 2 motylki. 4 małe żabki bawią się po prawej stronie stawu. Po lewej stronie stawu 2 bociany przyglądają się żabkom. Pod stawem powolutku idzie ślimak. W prawym dolnym rogu wyrosły piękne kwiatki. Nad kwiatami fruwa pszczoła. Na niebieskim kwiatku siedzi biedronka. Na różowy usiadła pszczółka. Po prawej stronie kwiatków wyszła na spacer gąsienica. Obok niej maszerują 2 pracowite pszczoły. W lewym dolnym rogu cichutko siedzi zajączek. Nad zajączkiem skacze konik polny.

12. Zabawa "Prawda czy fałsz". Nauczycielka mówi zdania o tematyce wiosennej a dzieci określają ich logiczność: prawda – podnoszą kwiatek do góry, fałsz – kładą go przed sobą.
- Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej żyją biedronki, koniki polne, motyle.
- Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
- Pod ziemią długie korytarze ryje kret.
- Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
- Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
- A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Zima
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosna
13. Wiosenna łąka – malowanie kredkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.