Scenariusz zajęć
Data:
Grupa wiekowa:
Czas realizacji:
Temat: Podróż w kosmos
Cele:
a) Ogólne:
• doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi,
• rozwijanie wiedzy na temat pojazdów kosmicznych,
• rozwijanie inwencji twórczej,
• ćwiczenie sprawności małej motoryki.
b) Szczegółowe:
Dziecko:
• starannie wykonuje polecenia prowadzącego zabawę,
• poznaje pojazdy kosmiczne,
• wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i plastycznych,
• tworzy grupową przestrzenną pracę plastyczną.
Formy pracy: zbiorowa i zespołowa.
Metody: podająca (pogadanka), praktyczna (realizacja zadań wytwórczych).
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta CD z piosenką „Wszystkich w podróż zapraszamy” M. Kluzy, tamburyn, kolorowe kartki, ilustracje przedstawiające pojazdy kosmiczne (prom kosmiczny, statek kosmiczny), kartony, taśma dwustronna, klej, inne materiały plastyczne wybrane przez dzieci (np. farby, kolorowy papier).
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
• Przywitanie się piosenką ,,Wszystkich w podróż zapraszamy” (załącznik nr 1).
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan i rozdaje wszystkim opaski „kosmoludków”, po czym razem z nimi śpiewa piosenkę powitalną, ilustrując przy tym ruchem treść śpiewanego utworu.
Część główna:
• „Dziwne planety” – zabawa ruchowa.
Nauczyciel gra na tamburynie dowolny rytm. Na mocne uderzenie instrumentem
w dłoń mówi: Stop! Lądujemy na planecie „blue”, gdzie wszyscy skaczą jak piłeczki. Następnie wymyśla rożne nietypowe zachowania na planetach (np. wszyscy chodzą do tyłu, wszyscy stoją na jednej nodze), których nazwy wypowiada w języku angielskim (kolor planety jest jego nazwą).
• „Podroż w kosmos” - oglądanie ilustracji przedstawiających pojazdy kosmiczne, rozmowa na ich temat.
Nauczyciel opowiada dzieciom o pojazdach kosmicznych, prezentując ilustracje (prom kosmiczny, statek kosmiczny). Zwraca uwagę na ich budowę, wielość różnorodnych elementów. Chętne dzieci wypowiadają się na temat ilustracji.
Następnie nauczyciel zaprasza dzieci do kolejnego zadania - konstruowania wspólnego statku kosmicznego z kartonów.
• „Statek kosmiczny” - tworzenie grupowej przestrzennej pracy plastycznej.
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy 5 - 6 osobowe. Każda grupa siada przy osobnym stoliku i otrzymuje od nauczyciela kartony różnej wielkości. Zadaniem dzieci jest skonstruowanie statku kosmicznego z otrzymanych elementów oraz ozdobienie go wybranymi przez siebie materiałami plastycznymi znajdującymi się w sali.
Część końcowa:
• Pochwalenie pracy i aktywności dzieci.