Grupa 6 latki Scenariusz zajęć
9.11.2107
Temat: Śladami dinozaurów - wykorzystywanie i tworzenie okazji do pogłębienia wiadomości na temat dinozaurów oraz budzenia zaciekawienia otaczającym światem, jego prehistorią. Pobudzanie do twórczego działania i myślenia poprzez proste zabawy badawcze. Doskonalenie metod i form pracy w procesie kształtowania pojęć matematycznych.
Cele ogólne:
• utrwalenie wiadomości na temat dinozaurów;
• rozwijanie umiejętności liczenia;
• zapoznanie z przypuszczalnymi przyczynami wyginięcia dinozaurów;
• wykonanie eksperymentu wulkan;
• rozwijanie sprawności manualnej;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• poszerza zakres wiadomości o dinozaurach;
• stosuje słowo dinozaur , paleontolog;
• wypowiada się na temat wyginięcia dinozaurów;
• potrafi ruchem, głosem, mimiką naśladować dinozaury;
• umiejętnie reaguje na zmiany rytmu i tempa w muzyce;
• potrafi dzielić wyrazy na sylaby, głoski;
• stosuje poznane cyfry i znaki matematyczne;
• rozpoznaje wprowadzone litery;
• odczytuje sylaby z poznanych liter;
• wykonuje eksperyment wulkan;
■ Metody pracy z dziećmi:
• aktywizujące ( zabawy badawcze, eksperyment )
• czynne (zadań stawianych dziecku, kierowania aktywnością);
• oglądowe (pokaz ilustracji);
• słowne (wiersz , rozmowa).
■ Formy organizacyjne:
• zbiorowa
• indywidualna.
■ Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające wybrane dinozaury, ciekawostki na temat dinozaurów; podkład muzyczny „Spacer dinozaurów, jaja dinozaurów, cyfry, litery, znaki matematyczne, plastikowe dinozaury, piasek, kości, pędzelki, plastikowa butelka, ocet, płyn do mycia naczyń, soda, miska.
Przebieg zajęć:
1.Ułożenie cyfr od najmniejszej do największej. Odczytanie hasła- dzieci potrafiące czytać. Podział słowa dinozaur na sylaby i głoski.
2. Słuchanie wiersza M. Przewoźniak „O smokach, które żyły naprawdę”
Kiedyś w świecie żyły smoki
I to nie bajka, wierzcie mi,
A każdy z nich miał pysk szeroki
I zębów sto błyszczało w nim.
Mieszkały w lasach i jaskiniach
Albo latały nad chmurami.
Inne w mórz kryły się głębinach.
A zwano je dinozaurami.
Spytacie - A gdzie poznikały?
Czemu tu żaden nie przyleci?
A dinozaury się schowały
Żeby się ich nie bały dzieci.
3. Rozmowa na temat dinozaurów.
- czym był dinozaur? (zwierze prehistoryczne, gad)
- kiedy żyły dinozaury?
- jakie znacie nazwy dinozaurów? diplodok, tyranozaur, triceratops, stegozaur ( Podział nazwy dinozaurów na sylaby.)
4. Posiłek dinozaura – zabawa dydaktyczna.( roślinożerne, mięsożerne).
5 . Głodny dinozaur –zastosowanie znaków < ; >.
6. Zabawa orientacyjno - porządkowa Uwaga, dinozaur! Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na hasło „ Idzie dinozaur” – zastygają w bezruchu. Hasło „ Dinozaur odszedł” jest sygnałem do ponownego poruszania się.
7. Ile jajek ma dinozaur? – dopełnianie zbiorów.
8. Zagubione jaja dinozaura – utrwalenie poznanych liter.
9. Paleontologiczne poszukiwania – zabawa badawcza. Za pomocą pędzelków dziecko poszukuje i oczyszcza swoje znaleziska.
10. Skąd wiemy że dinozaury istniały naprawdę i jakie były przyczyny ich wyginięcia - burza mózgu.
11. „ Dinozaury” zabawa ruchowa przy piosence.
12. Wulkan – eksperyment
13. Ukryty obrazek – pokoloruj według podanej legendy.