KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Temat : „Żywioły w przedszkolu” - doświadczanie i eksperymentowanie z wodą.
Prowadząca : Aleksandra Klose
Grupa dzieci : 3,4 latki
Cele ogólne :
poznawanie właściwości fizycznych wody,
zdobywanie informacji o świecie poprzez eksplorację i obserwację doświadczeń,
ćwiczenie umiejętności wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych,
rozwijanie preorientacji zawodowej poprzez zapoznanie z zawodem marynarza i nurka.
Cele operacyjne :
dz. poznaje właściwości fizyczne wody: ciecz bezbarwna i bezzapachowa,
dz. eksplorujez wodą,
dz. próbuje wyciągnąć wnioski z prostych doświadczeń na podstawie obserwacji,
dz. opisuje przedmiot określając jego charakterystyczne cechy,
dz. poznaje specyfikę zawodu marynarza i nurka,
dz. pomaga przy czynnościach przygotowawczych,
dz. chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych ze śpiewem
Metody :
słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy :
praca z całą grupą oraz praca indywidualna według potrzeb
Pomoce :
makieta imitująca morze, miski z wodą, kolorowa bibuła, ręczniki papierowe, wata, przedmioty używane do doświadczenia: kamyki,plastik,plastelina,drewno,papier, nagrania piosenki”Deszcz i burza” oraz muzyka relaksacyjna
Przebieg zajęcia :
1. Powitanie gości, wprowadzenie w tematykę
2. Doświadczenie „deszczowa chmura” - pokaz powstawania deszczu na szybie. Przyklejamy watę na szybę na nią niebieską bibułę, spryskujemy zraszaczem, spływają niebieskie krople wody .
3. Zabawa ruchowa do piosenki „Deszcz i burza”- reakcja na sygnał dźwiękowy.
4. Rozmowa nt przestrzegania zasad ostrożnści podczas zabaw z wodą.
5. Eksperymenty z wodą:
- poznanie właściwości fizycznych wody, oglądanie, smakowanie i wąchanie wody (woda jest bezbarwna, bezwonna i bezsmakowa).
- poznanie wlaściwości przenikania przez cząsteczki wody: farbowanie wody kolorową bibułą, zaparzanie esencji herbaty i obserwacja przenikania kolorowej cieczy w cząsteczkach wody.
- wyrównywanie poziomu wody: „wędrująca woda” nasączanie papierowych ręczników w kilku naczyniach z wodą.
6. Doświadzenie :”co pływa , co tonie?”
7. Zapoznanie ze specyfiką zawodów wykonywanych w wodzie: nurek i marynarz.
8. Poznanie charakteru pracy marynarza i nurka,
9. Zachęcianie do wykonywania zawodów związanych z wodą,
10. Zabawa ruchowa relaksacyjna „statki na morzu”.