Data: 21.03.2007
Temat: Konkursy, testy, quizy i gry sportowe.
Prowadzące: Iwona Olszewska, Iwona Mierzejewska.
Scenariusz imprezy z okazji ,,Dnia Zdrowego Jedzenia” przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej klas I-III. Został wykorzystany podczas szkolnej imprezy w ramach prozdrowotnego programu ,,Wiemy co jemy”.
CELE:
- kształtowanie świadomości zdrowotnej
- zachęcanie uczniów do racjonalnego odżywiania się
- kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i postawy prozdrowotnej
- wzbudzanie zainteresowania zdrowym stylem życia
- łączenie rozrywki z nauką
- wdrażanie do współpracy w zespole
- wspólna zabawa
- integracja dzieci z różnych klas.
PRZEBIEG IMPREZY:
I. Powitanie i podział uczestników na grupy. Omówienie przebiegu konkursu oraz zasady punktacji. Wygrywa ta klasa, która zdobędzie najwięcej punktów.
II. Przedstawienie inscenizacji pt. ,,Zdrowo żyć” ze szczególnym uwzględnieniem plansz z produktami żywnościowymi zawierającymi następujące witaminy: A, B, C, D, E, F.
a) w inscenizacji występują: narrator, 6 dziewczynek-witaminek, dziecko. (Tekst inscenizacji-Załącznik 1)
III. Konkurs na najciekawszy jadłospis.
a) w konkursie bierze udział po 2 uczniów z każdej klasy
b) zadaniem jest ułożenie jadłospisu na jeden dzień tygodnia.
IV. Konkurs dla wszystkich klas promujący ,,Dzień Zdrowego Jedzenia”.
(0-5 pkt./Załącznik 2)
V. Konkurs ze znajomości witamin.
a) reprezentacje klasowe.
(0-5 pkt.)
VI. Wyścigi sportowe.
a) drużyny biorą udział w konkurencjach sportowych.
(0-5 pkt.)
VII. Wykreślanka z hasłem ,,JEDZMY WARZYWA I OWOCE”.
(0-5 pkt./Załącznik 3)
VIII. Puzzle-układanie rysunku na czas.
(0-5 pkt.)
IX. Układanie hasła reklamowego do wylosowanego warzywa lub owocu.
(0-5 pkt.)
X. Zagadki.
a) zadaniem każdej drużyny jest napisanie krótkiej zagadki i hasła reklamowego do wylosowanego owocu lub warzywa.
(0-5 pkt.)
XI. Zadanie dla wychowawców.
a) uzupełnianie wiersza nazwami warzyw
b) wiersz J. Brzechwy ,,Na straganie”.
(0-5 pkt./Załącznik 4)
XII. Quiz o śniadaniu.
(0-5 pkt./Załącznik 5)
XIII. Zagadki o owocach i warzywach.
a) drużyny losują karteczki z zagadkami o owocach i warzywach.
(0-5 pkt./Załącznik 6)
XIV. Inscenizacja wiersza J. Brzechwy ,,Katar”.
a) zadaniem zespołów klasowych jest ułożenie jak najwięcej rad dla Katarzyny, bohaterki wiersza.
(0-5 pkt.)
XV. Podliczenie punktów, podsumowanie zadań konkursowych, wręczenie nagród dla zespołów klasowych.
UWAGI:
W czasie wykonywania zadań trwa rozstrzygnięcie wcześniej ogłoszonego konkursu na:
a) plakat promujący ,,Dzień Zdrowego Jedzenia”
b) najciekawszy jadłospis
c) załączniki 1, 2, 3, 4, 5, 6.