Numer: 38818
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Urodziny Burka z podwórka. Zabawy matematyczno-przyrodnicze

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZEJ W GRUPIE DZIECI 5 I 6 LETNICH

Temat: Urodziny Burka z podwórka.

Cele ogólne:
• wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.

Cele szczegółowe:
• rozpoznaje i nazywa gatunki zwierząt żyjących na wsi,
• dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego,
• dostrzega piękno przyrody,
• wyraża swoje rozumienie świata za pomocą komunikatów werbalnych i pozawerbalnych,
• rozpoznaje cyfry od 1 do 10,
• odróżnia błędne liczenie od poprawnego,
• dodaje i odejmuje różnymi sposobami od liczenia na palcach, na innych zbiorach zastępczych do liczenia w pamięci,
• porównuje liczebność zbiorów,
• układa działania matematyczne,
• rozpoznaje litery, czyta krótkie wyrazy,
• podporządkowuje się regułom zabawy,
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe,
• panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie,
• współdziała z nauczycielką i dziećmi,
• posiada świadomość własnego ciała,
• porusza się rytmicznie z wyczuciem ciała i przestrzeni,
• wykonuje ruchy naprzemienne.

Metody pracy wg M. Kwiatkowskiej
Metody słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje;
Metody oglądowe (percepcyjne): obserwacja i pokaz ilustracji, prezentacja multimedialna, przykład osobisty nauczyciela, udostępnianie dzieciom utworów muzycznych;
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania; improwizacja ruchowa,
Metody aktywizujące: zabawa dramowa „stopklatka”, gra dydaktyczna, pedagogika zabawy, kinezjologia edukacyjna Paula Dennisona
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyty CD z nagraniem muzyki, prezentacja multimedialna na laptopie, sylwety zwierząt, pokarmu dla zwierząt, prezentów, cyfry, emblemat kwiatka dla każdego dziecka, chusta animacyjna, pudełko z zadaniami
Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integracyjna „Powitanie”.
Nauczyciel mówi rymowankę, a dzieci realizują jej treść
Zamknij oczy, zamknij uszy
Teraz nikt się już nie ruszy
Otwórz oczka, siądź cichutko
I uśmiechnij się milutko

2. Rozmowa w oparciu o prezentację multimedialną „Wiosna na wsi”.
Nauczycielka przedstawia cele zajęć i zaprasza do obejrzenia filmu, prosi o zapamiętanie ważnych informacji, zwrócenie uwagi na piękno polskiej wsi.
Dzieci wypowiadają się na temat obejrzanych obrazków przedstawiających zwierzęta, krajobraz wsi, prace polowe rolników, dostrzegają szczególny urok wsi polskiej, wartość pracy ludzi na wsi, hodowli zwierząt i roślin.
( „Jak wygląda wieś? Co szczególnego można na wsi zobaczyć? Co najbardziej wam się podoba na wsi? Jaka jest wieś podczas wiosny?)

3. Zabawa dramowa (technika stop klatka) „Wiosna budzi kwiaty”.
Dzieci zauważają, że wiosną „ przyroda budzi się do życia”, wyjaśniają co to oznacza.
Wiosna (nauczycielka lub chętne dziecko) spaceruje i budzi do życia przyrodę. Dzieci wchodzą w rolę nasionka, które podczas trwania muzyki powoli kiełkuje, wzrasta, rozwija się, a następnie swobodnie poruszają się w rytm muzyki. Na hasło STOP dzieci zatrzymują ruch aż do odwołania.

4. Zabawa matematyczna „Urodziny Burka ”.
Dodawanie w zakresie 10, oparte na manipulowaniu liczmanami. Słuchanie opowiadania nauczycielki. Proponowanie odpowiednich działań, podawanie wyników.
- Zobaczcie, to jest Burek zaprosił on gości na swoje urodziny. Przyszedł kot, kurka, pies, królik. Ile gości pojawiło się u Burka ? Ile razem z Burkiem jest zwierząt? Jak to zapisać? 1 + 4= 5
- Piesek otrzymał prezenty: od kotka, kurki, królika, pieska, ile dostał prezentów?
- W pierwszym pudełku były 3 kości, w drugim 4 kości, w trzecim 2 kości, w czwartym 1 kości. Ile dostał razem? Jak to zapisać? 3+4+2+ 1= 10
- Każdy z jego gości dostał miskę. Pod każdą miską jest umieszczony kartonik, który wskazuje, ile smakołyków dostały poszczególne zwierzątka. Zobaczmy kto ile dostał. Azorek 2 kości, króliczek 4 marchewki, kotek 3 rybki, kurka 5 ziarenek (chętne dziecko uzupełnia miseczki).
Ile razem było smakołyków? Kto dostał najwięcej? Kto dostał najmniej?

5. Zabawa ortofoniczna „Co mówią zwierzaki?”
Co mówi kaczka, gdy jest bardzo zła? - kwa, kwa, kwa.
Co mówi kotek, gdy mleczka by chciał? - miau, miau, miau.
Co mówi kura, gdy znosi jajko? - ko, ko, ko.
Co mówi kogut, gdy budzi w kurniku? - kukuryku.
Co mówi koza, gdy jeść jej się chce? - mee, mee, mee.
Co mówi krowa, gdy braknie jej tchu? - mu, mu, mu.
Co mówi wrona, gdy wstaje co dnia? - kra, kra, kra.
Co mówi baran, gdy spać mu się chce? - bee, bee, bee.
Co mówi piesek, gdy kość zjeść by chciał? - hau, hau, hau.

6. Zabawa dydaktyczna „ Urodziny Burka” (kontynuacja)
Dzieci obserwują planszę ze zwierzątkami i dostrzegają, że zaszły na niej zmiany.
Przy misce Azora leżą dodatkowe 3 kości, obok miski króliczka 2 sałaty, przy kotku leży 1 rybka, kogutek dostał jeszcze 4 robaczki.
Dzieci nazywają zmiany i układają zapis matematyczny dla każdego zwierzątka, np. 2+3= 5, 4+2= 6, 3+1= 4, 5+ 4= 9

7. Zabawy z chustą animacyjną „Zabawa z Burkiem”.
 Dzieci stoją w kręgu i trzymają chustę, na jej środku leży piesek Burek podczas trwania muzyki poruszają się po okręgu tworząc karuzelę, delikatnie podrzucają tak aby nie wypadł, usypiają misia delikatnie falując chustą.
 Następnie dzieci siadają wokół chusty. Uczestnicy zabawy podaja pieska Burka w rytm muzyki, kiedy melodia milknie zadaniem dziecka, które trzyma jubilata jest rozwiązanie zagadki przyrodniczej lub matematycznej.
 W dalszej części zabawy dzieci unoszą i opuszczają chustę w taki sposób aby tworzyła spadochron. Każde dziecko ma na koszulce przyklejoną cyfrę od 1 do 9, nauczycielka w pewnym momencie wymienia liczbę, wówczas osoby oznaczone muszą jak najszybciej przebiec pod chusta i zamienić się miejscami.
 Kiedy dzieci są gotowe, nauczycielka podnosi stopień trudności i podaje działania na dodawanie i odejmowanie, wtedy przebiegają dzieci będące sumą lub różnicą podanego działania.

8. Zabawa relaksacyjna „Na łące”.
Dzieci leżą na chuście jeden obok drugiego w pozycji Dennisona, słuchają muzyki, odpoczywają. Następnie naśladują ruchy nauczyciela i rytmicznie unoszą nogi, ręce, tułów, wykonują ruchy naprzemienne, masują” punkty pozytywne” itp. zgodnie współdziałają, odczuwają rozluźnienie, są wyciszone.

9. Ewaluacja „Mój nastrój”.

Dzieci siedzą w kręgu, kolejno podają sobie pluszowego pieska Burka i kończą zdanie:
Dziś najbardziej podobało mi się ..

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.