Scenariusz zajęć obserwowanych w grupie dzieci 3-letnich
„Kto nakarmi puste brzuszki?”-wykorzystanie TIK podczas zajęć
Data: 14.12.2018r.
Cele ogólne:
• Uwrażliwienie dzieci na trudne warunki życia ptaków zimą;
• Uświadomienie dzieciom konieczności systematycznego dokarmiania ptaków;
• Wdrażanie do uważnego oglądania filmu edukacyjnego;
• Rozpoznawanie i nazywanie ptaków: wróbel, sikorka, gil;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• uważnie ogląda film edukacyjny
• wie, że zimą trzeba dokarmiać ptaki,
• zna ptaki: wróbel, gil sikorka;
• naśladuje zwierzęta w zabawie,
• poznaje zwyczaje żywieniowe ptaków,
• rozwiązuje zagadki słuchowe o ptakach,
• koloruje wybranego ptaka i przykleja w wyznaczonym miejscu
Metody:
• czynne: zadania stawiane dzieciom do wykonania, samodzielne doświadczenia;
• słowne: rozmowa, objaśnianie, instrukcja;
• oglądowe: obserwacja, pokaz.
Formy:
• indywidualna
• grupowa
• zbiorowa
Środki dydaktyczne: laptop, słonina, nasiona zbóż, kasza, suszone owoce, okruszki, kefir, wafelki, lizak, kolorowe obręcze, płyta CD z nagraniami odgłosów ptaków, niebieski Bristol, sylwety gila, sikorki i wróbla do kolorowania, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1.Obejrzenie filmu edukacyjnego pt.: „Jak dokarmiać ptaki zimą?”
Rozmowa na ten temat.
2. „Ptasia stołówka” – ustalenie listy produktów, którymi można zimą karmić ptaki, oglądanie nasion. Nauczyciel stawia na dywanie karmnik dla ptaków, a obok różne produkty, np. słoninę, nasiona zbóż, kasze, suszone owoce, okruszki, kefir, wafelki, lizaka. Nauczyciel mówi: Mam karmnik i różne artykuły. Kogo będziemy tym karmić? Czy wszystkie te artykuły można dać ptakom do zjedzenia? Następuje ustalenie listy produktów, którymi można karmić ptaki. Dzieci oglądają zgromadzone nasiona. Wspólnie z nauczycielem omawiają ulubione „potrawy” sikorek, wróbli i gołębi.
3.Zabawa ruchowa „Ptaszki do gniazda”. Przed każdym dzieckiem jest położona obręcz (gniazdo). Na hasło „ptaszki wyfruwają z gniazda” przedszkolaki wylatują z kręgów, krążąc między nimi. Jeśli opiekun rzuci hasło „ptaszki jedzą ziarno” dzieci muszą przykucnąć i naśladować zbieranie ziarenek. Natomiast na hasło „ptaszki wracają do gniazda”, dzieci jak najszybciej wracają do swojej obręczy.
4. Zagadki słuchowe „Co to za ptak?”. Rozpoznawanie odgłosów ptaków.
5. Wspólne wykonanie plakatu „Pomagamy ptakom”. Kolorowanie sylwet ptaków, umieszczanie ich w karmniku oraz doklejanie produktów którymi się żywią podczas zimy.