Numer: 38806
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Andrzejkowe czary-mary

Scenariusz zajęć: „ANDRZEJKOWE CZARY-MARY”
Data: 28.11.2018r
Grupa: 4, 5latki
Cele:
- zapoznanie z tradycjami związanymi z andrzejkami poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach
- rozbudzanie pozytywnych emocji u dzieci
- zwrócenie uwagi na traktowanie wróżb jako dobrej zabawy
- wdrażanie do współdziałanie w grupie
Metody :
- słowne
- czynne
- oglądowe
Formy :
- indywidualna
- zbiorowa
- „zajęcia otwarte dla rodziców”
Środki dydaktyczne:
- płyty CD, ksiega czarów, kubeczki, talerze, koło z zawodami, kręgle, sylwety zwierząt, kartoniki z cyframi, kostka do gry
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i rodziców wspólnym tańcem „ Czary mary- czary mary”
2. Rozmowa z dziećmi na temat wróżb andrzejkowych, pokazanie wcześniej przygotowanej „księgi czarów”. Wyjaśnienie co oznacza słowo „andrzejki” i na czym polegają wróżby andrzejkowe.
3. Zaproszenie dzieci i rodziców do wspólnych wróżb i zabawy.
4. Wróżba 1 – kim będę w przyszłości- koło przyszłości
Ma dywanie rozłożone jest koło na którym przedstawione są różne zawody. Do tej wróżby potrzebujemy kostke do gry. Dziecko rzuca kostką i odlicza pola zgodnie z ilością wskazanych oczek na kostce wg ruchu zegara. Pole na którym się zatrzyma pionek (kręgiel) oznacza zawód , który dziecko będzie wykonywało w przyszłości : listonosz, nauczyciel, piekarz, malarz, policjant, lekarz itd.
5. Zabawa ruchowa „ Kaczuszki”
6. Wróżba 2 – „czarodziejskie zwierzątka i ja”
Dzieci losują obrazek przedstawiający zwierzęta, a nauczyciel odczytuje jakie cechy charakteryzują dziecko:
- zajączek – miły
- miś – ospały
- sowa – madry
- papuga – gadatliwy
- ryba – zdrowy
- lew – dzielny
- myszka- sprytny
- kotek- ciekawski
7. Wróżba 3 – „zaczarowane talerze” – wrózba dla rodziców
Pod 3 talerzami znajduja się różne przedmioty. Rodzic wybiera jeden talerz a nauczyciel-wrózka przepowiada co czeka go w najbliższej przyszłości
- moneta – dużo pieniędzy
- bilet – daleka, ciekawa podróż
- liść laurowy – sława
8. Wróżba 4 - „ kolorowe kubeczki”
Pod 3 kolorowymi kubeczkami ukryte są różne przedmioty. Pomocnik wróżki miesza kubeczki a dziecko wskazuje 1 – nauczyciel wyjasnia znaczenie wylosowanego przedmiotu
- pierścionek – wyjazd do krainy bajek
- autko – podróż dookoła świata
- cukier – słodkie życie
9. Zabawa ruchowa „ Zaczarowana głowa, kolana, pięty”
10. Wróżba 5 – „wyścig butów”
Dzieci ustawiają się w rzędzie i zdejmują lewe buty. Przesuwają kolejno buty do przodu. Dziecko, którego but pierwszy „przekroczy” próg , pierwsze pojedzie na ciekawą wycieczkę.
11. Ewaluacja zajęć: wspólny taniec „PAPAJA”. Podziękowanie wszystkim za wspólna zabawę. Zjedzenie mandarynek.

Agnieszka Mazurczak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.