Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich
Temat: Idą święta
Cele ogólne:
• poznawanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia,
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat,
• rozwijanie wrażliwości fonemowej, określanie miejsca spółgłoski w słowie,
• odkrywanie litery r małej i wielkiej, drukowanej i pisanej,
• rozwijanie umiejętności manualnych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• wymienia tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia,
• wypowiada się na dany temat,
• wymienia głoski w słowach: ramka, Romek,
• układa schematy i modele słów: ramka, Romek,
• określa miejsce spółgłoski r w słowach o prostej budowie fonetycznej,
• maluje bombkę według własnego pomysłu.
Pomoce dydaktyczne:
plansza z literami r: pisaną małą i wielką, drukowaną małą i wielką, film z Multibooka MAC, kartoniki z literami, obrazki z elementami świątecznymi, np.. choinka, prezent, bombka, aniołek, styropianowa bombka, elementy ozdobne ( cekiny, brokat).
Przebieg:
1. Obejrzenie filmu na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia.
2. Rozmowa na temat filmu; wypowiadanie się dzieci o tradycjach przedstawionych w filmie: pierwsza gwiazdka, ubieranie choinki, wigilia, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, pamiętając o budowaniu zdań poprawnych gramatycznie.
3. Zademonstrowanie liter r, R.
4. Opisywanie kształtu liter j.w.
5. Układanie wyrazów: ramka, Romek.
6. Układanie schematów i modeli słów: ramka, Romek.
7. Określanie miejsca głoski r w słowach: ramka, Romek, rower, prezent, rano, renifer, pióro poprzez kolorowanie odpowiedniego okienka w schemacie.
8. Ozdabianie bombek według pomysłów dzieci.