SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
Data: 19.12.2018 r.
Grupa: 3,4-latki „Słoneczniki”
Prowadzące: Agata Ambrosiewicz, Żaneta Bartoszek
Temat zajęcia: „Spotkanie przy choince”.
Cele kształcenia:
wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia
wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej
zwiększenie wiedzy na temat pory roku - zimy
rozwiązywanie zagadek słownych
nazywanie kolorów
dzielenie nazw zabawek na sylaby
wdrażanie do klasyfikowanie ze względu na kształt
przeliczanie w dostępnym zakresie
śpiewanie piosenek i kolędy
gra na instrumentach perkusyjnych
ćwiczenie sprawności manualnej i pomysłowości podczas wykonywania pracy plastycznej
Cele operacyjne:
kulturalnie zachowuje się w grupie przedszkolnej w obecności zaproszonych gości
podejmuje aktywność zabawową i zadaniową
wie, czym charakteryzuje się zima
stara się rozwiązywać zagadki słowne
poprawnie nazywa kolory
dzieli słowa na sylaby
umiejętnie klasyfikuje bombki
potrafi przeliczać w dostępnym dla siebie zakresie
śpiewa piosenki i kolędę
gra na instrumencie perkusyjnym
wykonuje pracę plastyczną
Metody:
słowne: rozmowa, zagadki
oglądowe
działań praktycznych
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające pory roku oraz ilustracje z nimi związane, podkłady muzyczne na płytach CD, magnetofon, kolorowe koperty, zagadki, ilustracje zabawek, kolorowe kartki, sylwety choinek, emblematy bombek, kartoniki z kropkami, instrumenty perkusyjne.
Przebieg:
1. Przywitanie - „Wszyscy są, witam was”.
Dzieci tworzą koło trzymając się za ręce. Następnie śpiewają piosenkę ilustrując jej słowa ruchem.
2. Powitanie gości.
„W świątecznym nastroju,
z uśmiechem radości,
witamy w przedszkolu,
przybyłych dziś gości”.
3. Wprowadzenie do tematyki zajęć.
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze spotkanie zostało zorganizowane po to, aby ten czas był jeszcze przyjemniejszy.
4. Zabawa dydaktyczna „Co kojarzy się z zimą?”.
Nauczycielka tłumaczy dzieciom, że zbliża się do nas kolejna pora roku jaką jest zima. Pokazuje dzieciom obrazek ilustrujący zimę. Na dywanie rozkłada obrazki związane z czterema porami roku. Zadanie dzieci polega na tym, aby wśród obrazków, wybrały tylko te, które kojarzą im się z zimą.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Zaprzęgi” do melodii piosenki „Jingle bells”.
Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko staje przodem, a drugie za nim – tworząc zaprzęg. W czasie muzyki dzieci biegają po sali, na przerwę w muzyce dzieci (zaprzęgi) przewracają się. Gdy muzyka ponownie zaczyna grać, dzieci powtórnie biegają po sali.
6. Zagadki słowno-obrazkowe „Prezenty”.
Nauczyciel trzyma w ręku kolorowe koperty z zagadkami. Prosi chętnych rodziców o wybranie kopert i przeczytanie zawartych w nich zagadek. Dzieci starają się rozwiązać zagadki. Po udzieleniu odpowiedzi sprawdzają ich poprawność poprzez odkrycie obrazka przykrytego kartką w tym samym kolorze co koperta.
Zagadki:
Ma okrągłą główkę
i dwa uszka na niej
pyszczek, buzię, cztery łapki
lubi miodek, żyje w lesie. (miś)
Z włóczki ma kucyki, oczy z koralików.
Ma dużo sukienek i wstążek bez liku.
Czasem woła „mama” lub mruga oczkami.
Co to za zabawka? Odgadnijcie sami. (lalka)
Kolorowa i okrągła,
skacze prawie tak jak zając.
Chłopcy kopią ją po trawie,
a dziewczynki podrzucają. (piłka)
Mieszka w garażu,
a na obiady
na stację paliw
robi wypady. (samochód)
Możesz z nich zbudować
razem z kolegami
kolorowy domek
z dachem i z oknami. (klocki)
Śmiesznie skacze
w dół i w górę.
Gdy pociągniesz
go za sznurek. (pajacyk)
Po rozwiązaniu każdej zagadki dzieci dzielą na sylaby nazwy zabawek.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Dzyń, dzyń”.
Dzieci tworzą koło. Następnie śpiewają piosenkę o Mikołaju, ilustrując słowa ruchem.
8. Zabawa dydaktyczna „Choineczki”.
Nauczyciel rozkłada na dywanie trzy sylwety choinek. Nad każdą umieszcza symbol ozdób, które powinny znaleźć się na choince (bombki, serduszka, dzwoneczki). Pod choinkami rozkłada wymieszane ozdoby. Zadanie dzieci polega na umieszczenie ozdób na odpowiedniej choince. Po udekorowaniu choinek dzieci przeliczają ilość ozdób na każdej z nich, a następnie wybierają kartonik z odpowiednią ilością kropek.
9. Wprowadzenie w świąteczny nastrój – instrumentacja kolędy pt. „Przybieżeli do Betlejem”.
10. Praca plastyczna.