X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3878
Przesłano:

W 80 dni dookoła świata - scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy 4

Poznajemy bliżej bohaterów lektury pt. „W 80 dni dookoła świata”.
(scenariusz lekcji z języka polskiego dla klasa 4)

Czas trwania: 90 min

cele (uczeń):
zna bohaterów lektury;
potrafi podzielić ich na głównych, drugoplanowych i epizodycznych;
potrafi wymienić pozytywne i negatywne cechy postaci;
uzasadnia swój wybór;
wie, dlaczego pozytywne cechy są ważne w życiu każdego człowieka;
wie, co to jest dialog i potrafi go ułożyć;
opracowuje i odgrywa scenki;

formy pracy:
zbiorowa;
grupowa;

metody pracy:
zabawa w „Kim jestem?”;
pogadanka;
metoda kosz i walizeczka;
piramida priorytetów;
scenki dramowe;


pomoce dydaktyczne:
lektura pt. „W 80 dni dookoła świata”;
karty pracy (polecenia dla grup);
Słownik terminów literackich;

przebieg lekcji:

1. Siadamy w kręgu i przeprowadzamy zabawę w „Kim jestem?”. Polega ona na tym, że jedna osoba wychodzi za drzwi (nazwijmy ją bohaterem), a pozostali uczniowie w tym czasie ustalają, którą postacią z lektury ona będzie. Każde z dzieci obmyśla pytanie naprowadzające, które jej zada. Bohater wraca do klasy i kolejnym uczniom zadaje pytanie „kim jestem”. Każdy z uczniów zadaje mu pytanie naprowadzające, które pozwoli mu zgadnąć, którą z postaci z lektury jest.
Podanie tematu lekcji: Poznajemy bliżej bohaterów lektury pt. „W 80 dni dookoła świata”.
2. Uczniowie wymieniają bohaterów lektury.
3. Kolejnym etapem lekcji jest objaśnienie dzieciom zasad podziału postaci na pierwszoplanowe, drugoplanowe i epizodyczne (na podstawie Słownika terminów literackich).
4. Przechodzimy do pracy w grupach.
Rozdajemy karty pracy z poleceniami dla grup.
1. Podzielcie bohaterów lektury na postacie:
a) pierwszoplanowe: (Fileas Fogg)
b) drugoplanowe: (Passepartout, Auda, Fix)
c) epizodyczne: (Cromarty, Proctor, inne)
2. Metodą kosza i walizeczki określcie dodatnie i ujemne cechy najważniejszych bohaterów. Waszym zadaniem jest wpisanie w kontur walizeczki pozytywnych cech postaci, a w kontur kosza cech negatywnych.
a) Fileas Fogg
+ punktualny, dobrze wychowany, wykształcony,spokojny, zrównoważony, opanowany, gotowy do poświeceń, szanuje innych ludzi, dobry przyjaciel, skryty (inne)
- małomówny, zamknięty w sobie, nie potrafi nikogo obdarzyć uczuciem, tłumi emocje, samotnik (inne)
b) Jean Passepartout
+ miły, łagodny, posłuszny, oddany swemu panu, ceni punktualność, dobrze wychowany, odważny, wrażliwy, ciekawy świata i ludzi, gotowy do poświeceń, godny zaufania (inne)
- bywa lekkomyślny i łatwowierny (inne)
c) Detektyw Fix
+ uparty, skrupulatny, oddany swojej pracy, gotów na każde poświęcenie, by dopiąć celu, pomysłowy, sprytny (inne)
- nieszczery, celowo opóźnia podróż (inne)
d) Pani Auda
+ piękna, mądra, dobra, delikatna, skromna, wrażliwa, spokojna, cicha, darzy szczerym uczuciem Fogga (inne)
- brak (lub takie, które podadzą uczniowie)
3. Wybierzcie, waszym zdaniem, cechy najwartościowsze i, stosując piramidę priorytetów, ułóżcie je od najważniejszej. Swój wybór uzasadnijcie, wyjaśniając, dlaczego cechy przez was wybrane i ułożone w konkretnej kolejności, są bardzo ważne. Dlaczego byłoby dobrze, gdyby takie cechy posiadał każdy człowiek?
5. Prezentacja wykonanych przez grupy zadań i omówienie ich.
6. Sporządzenie notatki z lekcji (wg uznania nauczyciela).
7. Przypominamy, co to jest dialog i jakie są zasady jego zapisywania. (zapisujemy w zeszycie)

Zadanie domowe
Dobierzcie się w pary lub grupy. Waszym zadaniem będzie napisanie dialogu (wybrane wydarzenie z lektury) i na jego podstawie przygotowanie 5-8 minutowej scenki.

Prezentacja scenek odbywa się na następnej lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.