Scenariusz zajęcia otwartego dla dzieci 3,4- letnich z udziałem rodziców.
WRÓŻBY ANDRZEJKOWE u „LEŚNYCH SKRZATÓW”.
Obszar edukacyjny:
Odczuwam więź ze środowiskiem, w którym żyję.
CEL OGÓLNY:
- budowanie poczucia przynależności narodowej, przewidywanie osiągnięcia ( dziecko):
- uczestniczy w działaniach związanych z kultywowaniem wybranych świąt i zwyczajów ogólnopolskich,
- współdziała z bliskimi w zabawie,
- doświadcza sytuacji sprzyjających ekspresji emocji przyjemnych,
- doświadcza satysfakcji i radości współdziałania z drugim człowiekiem,
- uczestniczy w zorganizowanej aktywności ruchowej,
- poprawnie liczy obiekty stosownie do własnych możliwości,
- dostrzega różnice pomiędzy obiektami,
-śpiewa zbiorowo znaną piosenkę i ilustruje umownym ruchem jej treść,
- zna i respektuje zasady bezpiecznej zabawy obowiązujące w przedszkolu.
Formy pracy: indywidualne, grupowe, zespołowe.
Metody pracy: słowne, czynne, oglądowe.
Metoda pracy ukierunkowana na rodzinę: zajęcia otwarte.
Środki dydaktyczne:
- wystrój Sali: granatowe zasłony z żółtymi ( złotymi) gwiazdkami w oknach, napis na drzwiach wejściowych „ KOMNATA WRÓŻB”, kolorowe (dyskotekowe) światła ” robiące nastrój”,
- kostium wróżki dla wychowawczyni: błyszcząca sukienka, różdżka, kapelusz, pluszowy czarny kot- asystent, kapelusze dla współpracownic,
-sprzęt audio: odtwarzacz CD oraz płyty „PRACOWITA JESIEŃ”, „ DISCO POLO KIDS”,
-kostiumy dla dzieci: opaski na głowę według pomysłu nauczyciela,
-rekwizyty do przeprowadzenia wróżb: skrzynia do przechowywania małych rekwizytów, białe świeczki, garnek, duży klucz, miska z wodą, ręcznik papierowy, latarka, magiczne koło (kolorowy karton z napisami), butelka z namalowanymi ”magicznymi napisami” znakami, dwie kostki do gry, pudełko z zapałek, 6 małych kolorowych plastikowych wiaderek wraz z ich symboliczną zawartością ( pierścionek, kluczyk, autko, kostka cukru, klocek), cztery komplety 6 karteczek z jednej strony białych z drugiej kolorowych w „ czarodziejskim pudełeczku” (wróżba ku przestrodze), „drzewka szczęścia” ( kilka gałązek w plastikowym wazonie wraz z symbolami narysowanymi na małych karteczkach złożonych na pół przywiązanych wąskimi wstążeczkami, cztery komplety karteczek (7 kolorów) umieszczone w „ magicznym worku”, małe monety i stylizowane na studnię wiaderko plastikowe,
- nagrody dla dzieci: „ czarodziejskie balony” i cukierki,
-wyjaśnienie symboli poszczególnych wróżb: umieszczenie na tablicy korkowej w Sali.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie gości.
2. Krótka prezentacja artystyczna w wykonaniu dzieci: „ Pracowita jesień” – piosenka powitalna ilustrowana ruchem.
3. Rozmowa kierowana z dziećmi na temat wróżb andrzejkowych. Nauczycielka przebrana za wróżkę wyjaśnia dzieciom znaczenie tradycji i obrzędów ludowych odziedziczonych po naszych przodkach, obchodzonych w wigilię imienin Andrzeja. Wychowawczyni nawiązuje do najbardziej znanej polskiej wróżby andrzejkowej, jaką jest „ lanie wosku”. Pyta dzieci, czy kiedykolwiek uczestniczyły w takiej lub innych wróżbach. Oznajmia, że dzisiejsze wróżby będą traktowane jako świetna zabawa i nie należy traktować ich bardzo poważnie.
4. Nauka krótkiej rymowanki- zaklęcia: Hokus- pokus niech się stanie” leśnych skrzatów” czarowanie.
5. Zaproszenie dzieci wraz z rodzicami do „ Komnaty Wróżb”.
Wychowawczyni proponuje kilka wspólnych zabaw przy odpowiednio wyposażonych stanowiskach. Dzieci bawią się w kilka zespołach wraz ze swoimi rodzicami. Grupy „wymieniają się” po zakończeniu wróżenia przy danym stanowisku. Zabawy koordynuje nauczycielka.
Proponowane zabawy wraz z opisami:
- Zabawa inaugurująca „ Andrzejkowa numerologia”
Wychowawczyni odczytuje charakterystykę cyfry obliczanej z dat urodzenia poszczególnych dzieci ( uprzednio przyporządkowując już imiona do poszczególnych cyfr). W zabawie bierze udział cała grupa ( rodzice mogą obliczyć swoją cyfrę i tez się pobawić).
Sposób obliczania spersonalizowanej liczby.
06.12.1962= 6+1+2+1+9+6+2=27=2+7=9
Symbolika andrzejkowej numerologii:
1. Cichy i spokojny, ale też sumienny obowiązkowy. Kiedy już wybierze zamierzony cel, dąży do niego wytrwale. Nie sprawia kłopotów( problemów) wychowawczych. Przedszkolak idealny! Bardzo często „jedynki” mają uzdolnienia artystyczne.
2. Dobry uczeń. Humanista. Łagodny, uprzejmy, ale skryty żyjący często w świecie własnych planów i marzeń. Nie ma wieku przyjaciół i chodzi własnymi drogami, ale dla osób, które wzbudzą jego zaufanie, jest bardzo koleżeński i uczynny.
3. Grupowa gaduła. Zadaje mnóstwo pytań, bierze udział we wszystkich dyskusjach. Ciekawski, dociekliwy i zawsze uśmiechnięty, co owocuje sympatią kolegów i nauczycielek. Ci ostatni starają się utemperować jego szaloną naturę, zwykle bezskutecznie. Interesuje się nowymi technologiami, ciekawostkami, wszystkim co intrygujące i tajemnicze. „Trójki” charakteryzuje doskonała pamięć i zdolności aktorskie.
4. To osoba dobra, myśląca, obdarzona zdrowym rozsądkiem i lubiąca ruch na świeżym powietrzu. W murach nie czuje się najlepiej, ulubioną aktywnością są ćwiczenia gimnastyczne. Egzaminy zaliczają bez problemu. Otwarte na ludzi i koleżeńskie, szybko zyskują sympatię kolegów i nauczycieli. Są wrażliwe na zło i krzywdę. Chętnie pomagają w schroniskom dla zwierząt, dbają o czystość środowiska.
5. Przedszkolny łobuziak, który zrobi wszystko, żeby w przedszkolu się nie nudzić. Osoba ruchliwa i uparta, oraz inteligentna i wszechstronnie uzdolniona. Ma oryginalne poczucie humoru. Lubiany wszędobylski, energiczny.
6. Uczciwy, skromny, towarzyski i otwarty na innych. W grupie unika spięć i konfliktów. Nauka , to dla niego przyjemność. Posiada poczucie obowiązku, nie skuszą go psikusy robione z pasją i zaangażowaniem.
7. Uczy się sumiennie, ale tylko ulubionych przedmiotów. Ma naturę samotnika, nie lubi przedszkolnych imprez, ani publicznych wystąpień. Nauczyciele cenią go za obowiązkowość i upór w obronie własnych poglądów, przyjaciele – za lojalność i wierność.
8. Kieruje się emocjami. Wszystko go interesuje, jest ambitny i dociekliwy. Aktywnie uczestniczy w życiu przedszkolaka. Chętnie wyjeżdża na wycieczki. Nie lubi rywalizacji, dlatego zawody sportowe nie są jego mocną stroną. Jest bardzo krytyczny wobec siebie i niepowodzenia szybko go zniechęcają.
9. Ambitny i zdolny. Uwielbia być w centrum uwagi, chciałby być grupowym przywódcą i we wszystkim być najlepszy. Lubi przedszkole, bo może się w nim wykazać, zabłysnąć polotem i inteligencją. Bierze udział we wszystkich uroczystościach, dobrze się uczy i uwielbia poznawać nowych ludzi. Jest uczynnym kolegą, pomaga słabszym, mimo zabiegania zawsze znajdzie czas na rozmowę.
-„Magiczny krąg”- zabawa z dwiema kostkami do gry i kotem wyciętym z kartonu.
Rzucamy z kostkami w kierunku koła. Liczymy oczka kostki(ech), które zatrzymały się w obrębie koła ( można wykorzystać koło do hula-hop).
Symbolika liczby, które uzyskano za pomocą rzutu:
1. Znajdziesz nową pasję lub odkryjesz talent.
2. Poznasz nowego przyjaciela lub .... Wreszcie dostaniesz zwierzątko.
3. Niedługo dostaniesz naprawdę wspaniały prezent.
4. Wycieczki i wesołe przygody.
5. Pochwały w przedszkolu.
6. Nauczysz się nowego sportu ( może jazdy na rolkach lub nartach).
7. Zostaniesz królem lub królową karnawałowego balu.
8. W tym roku polubisz coś, czego nie znosiłaś/eś ( szpinak, wizyta u dentysty).
9. Czekają cię cudowne i pełne przygód ferie zimowe.
10. W tym roku szczęście będzie ci dopisywało we wszystkich konkursach.
11. Pogodzisz się z kimś kogo nie lubiłeś/aś.
12. W najbliższym czasie czekają Cię same wspaniałe chwile i drobne kłopoty nie zdołają zepsuć Ci humoru.
- „Wróżba z butelką”- zabawa z kartonowym kołem podzielonym na 6 równych części, które opisujemy w następujący sposób:
- czeka Cię niespodziewany, ale udany wyjazd,
- niedługo wizyta u dentysty,
- wkrótce dostaniesz śliczny prezent,
- czeka Cię miła niespodzianka,
- zaprzyjaźnisz się z nową osobą,
- wygrasz nagrodę w konkursie.
Informację można dla uatrakcyjnienia napisać na kolorowych karteczkach i nakleić je na koło. Butelkę malujemy pisakiem niezmywalnym. Ja namalowałam symbole planet, które potraktowałam jako „ magiczne znaki” . Butelka wprowadzona w ruch, wskazuje pole z „wróżbą”.
- „Wróżba z zapałek”- zabawa wykorzystująca zawartość pudełka z zapałkami.
Należy wysypać razem z dzieckiem zapałki na stół i wspólnie odczytać kilka konkretnych liter.
A- Atrakcja ( wesołe miasteczko)
B- Bajka
C- Ciasto
D- Drzewo ( wejdziesz na drzewo)
E- Ekran ( nudy przed telewizorem)
F- Farby ( będziesz sławnym malarzem)
G- Gitara ( spodoba ci się jakaś piosenka)
H- Hulajnoga
I- Igła ( będziesz miał(a) dziurę w spodniach)
J- Jajko ( trafisz na zepsute jajko)
K- Kogut ( obudzisz się bardzo wcześnie
L- Lody
Ł- Łopata ( znajdziesz skarb)
M- Miłość ( poznasz kogoś )
N- Noga ( potkniesz się)
O- Okno (umyjesz okno)
P- Picie ( rozlejesz)
Q-
R- Rysunek (wygrasz konkurs plastyczny)
S- Spanie ( zaśpisz do przedszkola)
T- Tulenie ( przytul kogoś)
U- Uśmiech ( uśmiechnij się)
V- ............
W- Wakacje będą wspaniałe
X- .............
Y- Yeti ( poznasz go przy najbliższym wyjeździe w góry)
Z- Zorro ( oddasz coś biednym)
-„Kolorowe wiaderko”- wróżba wykorzystująca 6 różnokolorowych mini wiaderek, którymi zamieniam tradycyjne kubeczki. Pod każdym wiadereczkiem ukryte są przedmioty, które mają symboliczne znaczenie.
- pierścionek: wyjazd do krainy złota;
- kluczyk: nowy, piękny domek;
- pieniążek: bogactwo;
- cukier: słodkie i wesołe życie;
- autko: podróż;
- klocek: nowe zabawki.
Dziecko odkrywa wybrane wiaderko, po uprzednim szybkim przesuwaniu wszystkich przez dorosłego.
- „Magiczny worek z kolorami”- wróżba wykorzystująca 4 komplety kosteczek w siedmiu kolorach mających następujące symboliczne znaczenie:
- biały : szczęście,
- czerwony: jesteś bardzo lubianą osobą,
- czarny: drobny pech,
- żółty: ktoś zazdrości ci ładnej zabawki,
- fioletowy: czeka Cię miła niespodzianka,
- szary: smutek,
- zielony: spełnią się twoje marzenia.
Kosteczki z worka losują wszyscy uczestnicy zabawy ( dzieci i rodzice) po kolei. Następnie prowadzący prosi o pokazanie wylosowanego przez siebie koloru i odczytuje jego symboliczne znaczenie.
-„Drzewko szczęścia”- wróżba wykorzystująca gałązki umieszczone w drugim plastikowym wazonie do których przywiązano złożone na pół małe kosteczki z narysowanymi symbolami:
Orzeł – wysoki lot, osiągniesz sukces;
Mrówka – pracowitość, czeka cię pracowity rok;
Mleko – zyskasz szacunek;
Lustro – masz dar jasnowidzenia zdarzeń;
Pieniądz – dobra materialne ( wygrasz na loterii);
Jabłko – niezgoda, pokłócisz się z przyjacielem;
Książka – wiedza, zdobędziesz świetne wyniki w nauce;
Korona – władza i potęga, czekają cię pochwały i nagrody;
Język – zło, plotka, ktoś cię obgaduje;
Koło – harmonia, podejmiesz bezpiecznie przedsięwzięcia;
Róg – triumf, okażesz się lepszy od innych w pewnej dziedzinie;
Serce – czeka cię miłość i szczęście;
Słońce – początek kariery;
Drzwi – duża zmiana w Twoim życiu;
1 – Ktoś cię doceni:
4 – Szczęście przez cały rok;
7 – Szczęśliwa liczba- czeka cię zwycięstwo, szczęście, zdrowie, przygoda;
8 – Masz „głowę do interesów”.
-„ Wróżby ku przestrodze”- zabawa z wykorzystaniem 4 kompletów kostek w 6 różnych kolorach. Kostki z jednej strony białe, z drugiej kolorowe układamy grzbietami na stole, wyciągając je z magicznego pudełka, w taki sposób, aby nikt nie podejrzał koloru. Uczestnicy zabawy losują swoją kostkę, prowadzący odczytuje każdego koloru prosząc o jego pokazanie.
ZNACZENIE KOLORÓW:
Czerwony – Ach te zgubne słodycze! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków, to już niedługo będziesz musiał być częstym gościem u dentysty.
Zielony – Bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Nie przechodź na czerwonym świetle.
Żółty – Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Przestań chować czapkę do kieszeni, gdy mama nie widzi.
Niebieski – Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba.
Biały – Pijesz za mało mleka! Lepiej to zmień, jeśli nie chcesz mieć złamanej nogi.
Czarny – unikaj nieporozumień, a wszystko wokół będzie radosne i kolorowe.
-„Wróżba z monetą”- zabawa z wykorzystaniem drobniaków i „ stylizowanego” za pomocą niebieskiego worka – wiaderka plastikowego.
Dzieci wrzucają do studni monety. Celny rzut oznacza spełnione marzenia. Dodatkową nagrodą za zręczność jest cukierek. Próby można ponawiać do skutku.
- „ Lanie wosku”- wróżba finałowa. Przy tej zabawie pomaga pani woźna, która czuwa nad przygotowaniem płynnego wosku. Każde dziecko ze swoim odlewem czeka na odczytanie znaczenia cienia. Wykorzystujemy latarkę.
Interpretacja powstałych z wosku symboli:
Zwierzę domowe – stabilizacja;
Dzikie zwierzę – przygoda;
Samochód, samolot – podróż;
Pieniądz – bogactwo;
Kołyska – nowy członek rodziny;
Jabłko – sukces;
Maska – uważaj na fałszywego przyjaciela;
Żółw – dobra rada;
Gwiazda – dobra nowina;
Góra – sporo kłopotów;
Serce – nowa miłość;
Kształt zbliżony do kształtu kraju – podróż do tego miejsca ( np. but to Włochy);
Dynia – zmiany w życiu;
Diabeł – nieduże kłopoty;
Anioł – dobre wieści;
Krzyż – dopadnie cię choroba;
Gwóźdź – niesprawiedliwość;
Jajko – spełnią się marzenia;
Klucz – staniesz przed sporym wyzwaniem;
Żaba – spokojny rok;
Motyl – czeka cię duża zmiana.
6. „Tańczymy” – ewaluacja zajęcia
Wspólna zabawa taneczna dzieci i rodziców do muzyki tanecznej z wykorzystaniem „ magicznych balonów” będących jednocześnie nagrodą dla przedszkolaków za wspaniały udział w zajęciach.
7. Pożegnanie rodziców i podziękowanie dzieciom.
Pamiętajcie, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa, a nie prawdziwe przepowiednie.