Numer: 38773
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Roztańczone ptaki. Scenariusz zajęć dla grupy 3-, 4- latków

Prowadząca :Justyna Żygadło
Scenariusz zajęć dla grupy 3-, 4- latków
Temat zajęć : „Roztańczone ptaki”
Cele ogólne:
- utrwalenie nazw ptaków, ich wyglądu i budowy.
- rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej,
- rozwijanie umiejętności rozróżniania barwy dźwięków,
- rozwijanie spostrzegawczości i samodzielności w trakcie tworzenia pracy plastycznej.
- Cele operacyjne:
Dziecko:
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki, tempa muzyki,
- ruchem interpretuje treść muzyki,
- uczy się współpracować w parze,
- potrafi wygrywać rytm dostosowując go do muzyki,
- reaguje na umówiony sygnał słowny i muzyczny,
- rozpoznaje ptaki i zwierzęta,
- właściwie dobiera kształty i przykleja je w odpowiednie miejsca.
Metody pracy: metody oparte na bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu.
Elementy metody Carla Orfa, elementy metody Batti Strauss dostosowane do grupy wiekowej.
• Słowna- polecenia.
• Czynna- zadania stawiane do wykonania.
• Aktywizująca- praca w grupach; zabawowa – zabawy ruchowe.
Formy pracy: zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje ptaków, sylwetki zwierząt, wycięte figury geometryczne, bębenek, szablon ptaka, tacki, ziarenka słonecznika, grochu, fasoli, nagrania na płycie CD.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Czytanie bitów wyrazowych, przedstawienie bitów wiedzy encyklopedycznej- ptaki.
2. „ Ukryte ptaszki” dzieci rozchodzą się po sali szukając ukrytych wcześniej przez nauczyciela obrazków wybranych ptaków. Po ich znalezieniu słuchają ich nazw, dowiadują się , które odlatują do ciepłych krajów a które zimują.
Odlatują: kukułka, bocian, jaskółka. Zimują: wróbel, sikorka, szpak, gołąb.
3. „ Maszeruje i biegam” zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się w rytmie rymowanki B. Godzińskiej. Nauczyciel wypowiada słowa z równoczesną grą na bębenku.
Idą dzielnie przedszkolaki
Raz i dwa i raz i dwa
Pani im do marszu gra, raz i dwa , raz i dwa.
Biegną dzielnie przedszkolaki, raz i dwa, raz i dwa.
Pani im do biegu gra, raz i dwa, raz i dwa.

4. „ Odloty ptaków” elementy metody Betti Strauss aktywne słuchanie muzyki. Utwór: Piotr Czajkowski, Tytuł: Taniec Chiński. CD 27-28 brązowe.
Ruchy do muzyki:
1. Dzieci siadają w parach jedno jest mamą a drugie ptasim dzieckiem.
2. Machają małymi skrzydełkami.
3. Machają dużymi skrzydłami, ręce w bok szeroko.
4. Klaszczą w dłonie, zgodnie z metru muzyki czyli dwa klaśnięcia.
5. Wstają i odlatują do ciepłych krajów.
5. „Jeden ptak i dwa ptaki” zabawa utrwalająca używanie rzeczowników w liczbie mnogiej z wykorzystaniem ilustracji tematycznych.
6. „ Jesienny bal” elementy metody Karla Orfa –utrwalenie wyglądu, nazw ptaków i zwierząt leśnych przy dźwiękach muzyki klasycznej, dowolna improwizacja ruchowa. Dzieci otrzymują opaski z sylwetami bociana, jeża, niedźwiedzia, wiewiórki. Nauczyciel pokazuje obrazek np. ptaki, dzieci, które mają taką opaskę wchodzą do środka koła i tańczą z kolorowymi wstążkami przy akompaniamencie muzyki klasycznej. Voices of Spring - Johann Strauss Jr. Pozostałe dzieci falują w rytm muzyki. Pendrive utwór 15.
7. Praca w małych zespołach- „ Ziarenka dla ptaszków” ćwiczenia klasyfikacyjne, dzieci rozdzielają pomieszane ziarenka: grochu, fasolki, słonecznika na odpowiednie tacki. Zadanie wykonujemy przy dźwiękach muzyki klasycznej Ludwig van Beethovenn „ Sonata księżycowa”. Pendrive utwór 9.
8. „ Rozchodzą się i schodzą się” Zabawa z fabułą wg metody Batii Strauss do utworu „Country Dance”: młynek wykonywany rękoma (nawijanie nici od siebie i do siebie), rozchodzenie się rąk i schodzenie się oraz zakreślenie w powietrzu rękoma dwóch dużych kół, następnie rytmiczne wyklaskiwanie rytmu. Kompozytor Jerzy HandelUtwór Gigu- taniec, Muzyka na wodzie. Pendrive utwór 13.
7. „ Dzięciołki” elementy metody Karla Orffa- kompozytor J. Strauss. Utwór : Pizzicato Polka. Wersja prostsza : dzieci stoją w parach, otrzymują po jednym drewnianym klocku jedno dziecko pełni rolę drzewa drugie dzięciołka, w odpowiednim momencie wskazuje je muzyka dzięciołki stukają w drzewo. Wersja trudniejsza dzięciołki poruszają się i w odpowiednim momencie zatrzymują stukając w drzewo. CD 12-13 niebieskie.

8. Praca plastyczna” Ptaszek” dzieci otrzymują narysowaną sylwetkę ptaka, ich zadaniem jest dopasowanie przygotowanych przez nauczyciela elementów jego budowy- głowa, brzuch, skrzydła, nogi, dziób, oczy.
9. Ewaluacja: Dzieci otrzymują po jednym ziarenku fasoli, jeśli podobały im się zajęcia to wrzucają fasolkę do miseczki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.