„W krainie muzyki”
scenariusz zajęć według metody Carla Orffa
Opracowała: Justyna Żygadło
Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem,
- rozwijanie słuchu muzycznego, kształtowanie poczucia rytmu,
- kształtowanie wyobraźni dźwiękowej,
- kształtowanie umiejętności interpretacji muzyki ruchem,
- doskonalenie umiejętność słuchania,
- stwarzanie sytuacji wdrażających do rytmicznej gry na instrumentach perkusyjnych.
Cele szczegółowe:
- potrafi improwizować instrumentalnie i werbalnie,
- ruchem interpretuje treść muzyki,
- potrafi rozpoznać instrumenty słuchając ich brzmienia,
- potrafi wygrywać rytm na instrumentach perkusyjnych,
- potrafi zagrać rytm piosenki na wybranym instrumencie,
- tworzy akompaniament do wybranego utworu,
- rozwija pamięć muzyczną,
- reaguje zmianą sposobu poruszania się na zmianę w sposobie akompaniamentu,
- odpręża się i uspokoi podczas zabawy relaksacyjnej.
Metody: elementy metody Carla Orffa
Formy: praca z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Płyty z nagraniem piosenek i utworów muzyki klasycznej, instrumenty perkusyjne, kostki do gry, sylwety kolorowych kół i chmur, paski bibuły.
1. Rytmizacja imion z wykorzystaniem dłoni – dwa uderzenia dłońmi o kolana, dwa gesty- ręce uniesione na wysokości klatki piersiowej, dłonie otwarte. W kolejnym etapie w czasie uniesienia dłoni dziecko rytmicznie wypowiada swoje imię.
2. . ,,Dyktando rytmiczne” – ZIELONY, CZERWONY, ŻÓŁTY.
Przebieg: Nauczycielka ustala z dziećmi sposób zabawy, układa podany rytm na dywanie dzieci odtwarzają go ruchem.
ZIELONY - uderzanie dłońmi o kolana
CZERWONY - podskok
ŻÓLTY - tupanie w miejscu
3. „Pajączek” zabawa rytmiczna do utworu Le Basque- Martin Marias.
4. „ Muzyczna kostka” rozpoznawanie i nazywanie, wskazanego na ilustracji instrumentu muzycznego.
Przebieg: Duże kostki do gry z ilustracją instrumentów, dziecko rzuca kostką i losuje instrument, nazywa go, wybiera i gra na nim w dowolny sposób.
Trudniejsza wersja: Dzieci podczas recytacji wiersza podają sobie kostki. Nauczyciel gra na instrumencie, zadaniem dziecka jest wskazanie tego instrumentu na kostce.
Wiersz:
W moim małym pokoiku, jest pudełko na stoliku.
W tym pudełku są ukryte instrumenty niesamowite.
Powiedz, powiedz nam na czym teraz gram!
5.„ Tańczące instrumenty” śpiewanie piosenki połączone z grą na instrumentach. 24-25.
Przebieg: Podział na cztery, pięć zespołów siada wokół koła hula hop. Podczas piosenki podają sobie instrumenty, w trakcie przerwy grają na instrumentach w dowolny sposób.
Piosenka:
W koło, w koło, w koło tańczą instrumenty.
Podajemy sobie ładnie, nikomu żaden nie spadnie.
Tu instrument, tam instrument, tańczą już od rana
Są wesołe i radosne, fajna to zabawa.
M. Staniek
6. „Wiatr” zabawa ruchowa i muzyczna z wykorzystaniem instrumentów: marakasy, bębenki, tamburyno. Utwór: Taniec Anitry z Suity Peer Gynt. 6-7
Przebieg: dowolna improwizacja ruchowa z wykorzystaniem niebieskich pasków bibuły imitujących wiatr. Dzieci poruszają się tak jak potrafią najlepiej reagując na zmiany tempa. Pierwsza część utworu tempo wolne, druga część utworu tempo szybkie.
Podział dzieci na trzy grupy:
Grupa 1: marakasy
Grupa 2 : tamburyn
Grupa 3: bębenki
W trakcie wolnego akompaniamentu muzycznego grają dzieci z grupy 1 i 2. Delikatne odgłosy wiatru.
W trakcie szybkiego akompaniamentu swoją improwizację rozpoczyna grupa 3. Głośno uderzając o membranę bębenka.
7. „ Szumi wiatr” zabawa muzyczna z wierszem. Rozpoznawanie i nazywanie instrumentów.
Wiersz:
Szumi, szumi, szumi wiatr
Szumi, szumi, cały świat.
Szumi tu, szumi tam.
Gdzie są marakasy powiedz nam....
M. Staniek
Przebieg: Wszyscy uczestnicy zabawy recytują słowa wierszyka, instrument jest podawany. Dziecko w środku ma zamknięte oczy. Po zakończeniu recytacji osoba, która trzyma instrument delikatnie nim potrząsa. Zadaniem dziecka które stoi w środku jest odnalezienie osoby grającej.
8. „ Rozmowy żabek” zabawa w echo muzyczne z wykorzystaniem instrumentów.
Utwór: Polka pizzicato z baletu „ Sylwia”. 8-9
Przebieg: Dzieci dobierają się w pary, siadają naprzeciwko siebie. Instrumenty w ręce dzieci to małe żabki. Jedna osoba w parze dostaje zielone a gruba żółte kółko.
1- zielone wydają jeden dźwięk
2- żółte powtarzają
3- grają dwa dźwięki
4- wykonują czynności naprzemiennie
9. .„ Taniec chmur” prosty układ taneczny połączony z grą na instrumentach. Utwór: Nad pięknym modrym Dunajem, J. Strauss. 10- 11
Przebieg: Podział na 3 grupy:
Grupa 1 : janczary- dzwonki
Grupa 2 : trójkąty
Grupa 3: chmurki ( niebieskie i białe)
1- grę rozpoczyna grupa 1 potrząsając janczarami.
2- Grupa 2 wykonuje cztery dźwięki
3- Wszyscy razem grają.
Chmurki tańczą w środku w trakcie trwania całego utworu.
10. „ Dyrygent” gra na instrumentach perkusyjnych według dyrygentury, próby gry wydług partytury dziecięcej. Wykorzystanie utworów muzyki klasycznej. Triach Trasch Polka- J. Strauss op.214.
11. Zabawa relaksacyjna pt. „Spacer”.
Spróbujmy pospacerować na siedząco. Pokażę wam jak się to robi, a wy mnie naśladujcie.
Wyruszamy na drogę (uderzamy dłońmi płasko o uda, naśladując odgłosy chodzenia – 10s.) Teraz trochę pobiegniemy (szybciej uderzamy). Wyprzedza nas jeździec na koniu (wyklepujemy rytm galopującego konia). Przechodzimy przez most (bijemy pięściami w pierś). Na brzegu lasu widzimy sarenkę, skradamy się po cichutku, żeby jej nie spłoszyć (czubkami palców dotykamy ud). Zaczyna wiać wiatr, silniejszy huragan (wydmuchujemy powietrze, naśladując gwizd wiatru). Sarenka ucieka wielkimi skokami (uderzamy mocno dłońmi w uda). Wracamy powoli do domu, niektórzy są zmęczeni i wloką się na końcu, szurając nogami (dłonie udają wolne kroki).