SCENARIUSZ ZAJĘĆ
,,Kiszenie ogórków”
Data: 28.09.2018
Grupa 4-latki ,,Kreciki”
Prowadząca: Anna Nawrot
Cele:
- zapoznanie ze smakiem i sposobem kiszenia ogórków
- słuchanie ze zrozumieniem przekazywanych informacji,
- rozwijanie umiejętności liczenia,
- kształcenie umiejętności aktywności i pracy w zespole.
Metody:
Słowna: rozmowa, objaśnienia
Oglądowa: pokaz, obserwacja.
Czynnościowa: zadania praktyczne – wykonanie czynności związanych z kiszeniem ogórków.
Środki dydaktyczne:
Kącik jesienny ze spiżarnią, ogórki kiszone do degustacji, ogórki, koper, sól, czosnek, słoiki, miski.
Przebieg:
1.,,Przygotowanie do zimy”- rozmowa kierowana w kąciku przyrody na podstawie wiersza ,,Spiżarnia”, odwołanie się do wiadomości i doświadczeń dzieci.
- Czy ludzie przygotowują się do zimy, w jaki sposób?
- Jakie przetwory na zimę robią rodzice?
- Gdzie przetrzymywane są słoiki z zapasami?
- Czy jedliście ogórki kiszone?
Wiersz:
W spiżarni na płkach...
Zapasów bez liku
Są dżemy, kompoty
Złoty miód w słoiku
I cebula w wiankach
I grzybki suszone
Są główki kapusty
Ogórki kiszone.
2. Zagadki
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony (ogórek)
Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
Pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach
Więc chrup ją zawsze zamiast cukierka (marchewka)
Wyjęty z ziemi szary i brzydki,
Pyszne są z niego placki i frytki”(ziemniak)
W żółtej łupinie biała kula
Gdy ją kroimy do łez nas rozczula” (cebula)
3. Zabawa TAK lub NIE
Marchewka jest niebieska.
Z buraków gotujemy barszcz czerwony.
Z ziemniaków robimy frytki.
Sałata jest pomarańczowa.
Rzodkiewkę jemy na surowo.
Ogórki możemy kisić.
4. Zabawa ,,Ogórki łączcie się”
Muzyka: ,,Ogórek” – na przerwę w muzyce nauczyciel podaje hasło np. 3 ogórki łączcie się (4,5itp.) – po tyle osób tańczy dalej w kółeczkach.
5. Kiszenie ogórków
6. Wspólne zaśpiewanie piosenki ,,Ogórek”
7.Pożegnanie i podziękowanie za wspólnie spędzony czas.