Scenariusz zajęć koleżeńskich z zakresu kształtowania gotowości do nauki czytania z wykorzystaniem maty edukacyjnej "Wąż literowy"
w grupie dzieci 6-letnich
Temat: W krainie pór roku- Jesienne zabawy z literkami
Prowadząca: Danuta Banach
Cel ogólny:
stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wyzwalaniu pozytywnej motywacji do nauki czytania
Cele szczegółowe:
rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej jako przygotowanie do nauki czytania
doskonalenie procesów poznawczych: analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej;
wdrażanie do wydłużonego czasu koncentracji uwagi poprzez zastosowanie gier i zabaw językowych;
wzmacnianie wiary w siebie poprzez uwzględnienie indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka;
doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele operacyjne:
dziecko:
odczytuje wielkie litery drukowane,
dzieli swoje imię n głoski i pokazuje na macie litery swojego imienia
układa wyrazy z liter,
wyróżnia głoskę w nagłosie
przyporządkuje obrazki do odpowiedniej litery
współdziała w grupie tworząc na podstawie obrazków opowiadanie
buduje dłuższe wypowiedzi
Metody
czynna - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,
słowna - rozmowa, objaśnienia i instrukcje,
techniki twórczego myślenia – przekształcanie.
Formy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: Mata edukacyjna „ Literowy wąż”, kolorowe kwadraty z
obrazkami, drzewo z szarego papieru, paski kolorowej bibuły, płyta CD- „W krainie
papieru”
Przebieg:
Moje imię- przedstaw się i pokaż na macie litery swojego imienia- dziecko skacze na macie po literach swojego imienia.
Kolorowe obrazki-obrazki w czterech kolorach-dzieci wybierają kolorowe obrazki dzielą się na cztery grupy wg koloru, w grupach dzieci tworzą opowiadania na podstawie wybranych obrazków.
Moje historyjki obrazkowe- tworzenie z obrazków dowolnych historyjek i opowiadanie ich
Litery na kolorowych polach- każde dziecko nazywa na macie litery znajdujące się na takim samym polu jak jego obrazek
Ułóż obrazki przy odpowiedniej literce- wybrzmiewanie pierwszej głoski i układanie obrazków na literowym wężu
Małe pajączki – zabawa ruchowa ( W krainie papieru)- z paskami bibuły
Małe pajączki Dzieci pokazują ręką wzrost pajączka
Zgrabne mają rączki Zamykają i otwierają dłonie
Plotą pajęczynkę Wykonują kołowrotek
By nakarmić swa rodzinkę Zbliżają dłonie do ust
Nagle przyszedł wiatr.
Dmuchnął w cały świat Poruszają rączkami nad głową
Zerwał pajęczynkę Poruszają dłońmi w różnych kierunkach
Przewrócił rodzinkę Przewracają się na podłogę
Mój wyraz- Skacząc po macie „ Literowy wąż” utwórz z liter dowolny wyraz
Koncert pani Jesieni- Mała Pani Jesień (W Krainie papieru)
Mała Pani Jesień na skrzypeczkach gra strąca listki z drzewa raz i dwa
Mała Pani Jesień na gitarze gra strąca listki z drzewa raz i dwa
Mała Pani Jesień na wiolonczeli gra strąca listki z drzewa raz i dwa
-Dzieci wszystkie naśladują grę na instrumentach ( paskach kolorowej bibuły )
-Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: grupa 1- skrzypce, grupa 2-gitara, grupa 3-
wiolonczela. Podczas zwrotek grają tylko te dzieci, które trzymają odpowiednie
instrumenty.
Je sienne drzewo ( W krainie papieru)
- na odwrotnej stronie maty edukacyjnej nauczyciel kładzie dużą sylwetę drzewa ( bez liści). Każde dziecko z paska kolorowej bibuły formuje kulkę- liść .Dzieci przy akompaniamencie piosenki tańczą wokół drzewa. Gdy w tekście pojawi się nazwa koloru wówczas dzieci, które mają liście w tym kolorze kładą je na drzewie
Piosenka
Kolorowe liście mamy
na drzewie je układamy.
Jesień, jesień jest już, już
czerwony listek na drzewo włóż
Kolorowe liście dzieci przyklejają do drzewa
Podziękowanie dzieciom za wytrwałą pracę i uczestnictwo we wspólnych zabawach
Data: Prowadziła: Obserwowała: