Scenariusz zajęć w grupie 3 latków
Temat: Pada deszcz
Prowadząca: Marzena Habrat
Data: .....
Temat tygodnia: Pada deszcz.
Temat dnia:Mała kropelka
Cele ogólne:
- Podniesienie poziomu wiedzy dzieci na temat pochodzenia wody.
- Uzmysłowienie znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin.
- Doskonalenie myślenia przyczynowo- skutkowego oraz umiejętności przewidywania następstw.
- Rozwijanie wrażliwości na świat przyrody.
Cele operacyjne:
dziecko:
- wymieni przykłady zastosowania wody w przyrodzie i w życiu ludzi.
- nazwie emocje: wesoły, smutny, wesoły dumny
- dopasuje wielkość kropli
- wskaże i nazwie: małą, średnią i dużą chmurę
Obszary edukacji:
muzyczna, polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, ruchowa
Metody:
Słowna
Czynna
Percepcyjna
Aktywizujące (elementy dramy, zabawy integracyjne).
Formy pracy:
- Indywidualna
- Grupowa.
Środki dydaktyczne:
Sylwety chmur małych i dużych na opaski, sylweta smutnej i wesołej chmurki, naczynia do przelewania wody, woda; płatek kosmetyczny, pędzel; woreczki do zamrażania kostek lodowych , zamrożone kostki
Plakat ukazujący wykorzystanie wody przez ludzi.
Tekst wiersza, płyty CD z nagraniami: deszczu, muzyki relaksacyjnej
Trzy chmury różnej wielkości, krople odpowiadające otworom wyciętym w chmurach
Sylwety kropli pocięte na części, klej, kartki A4.
PRZEBIEG:
1. Zagadka słuchowa- N. przelewa wodę z butelki- co dzieci słyszą?
2. Muzyka delikatna- N. dotyka policzków dzieci mokrymi płatkami- co czują dzieci?
3. Muzyka relaksacyjna odtwarzana z płyty CD wprowadzenie nastroju
„Smutna Kropelka”
Mała kropelka wody
po niebie wędruje.
Na świat wielki spogląda
wszystkiemu się przypatruje.
Myśli ze smutkiem
„Świat jest wielki- a ja malutka...
I nic nie znaczę...”
Wędruje Kropelka i cicho płacze.
„Nie jestem nikomu potrzebna,
co mam zrobić?
Cóż zrobić mi trzeba: opaść na ziemię,
czy wrócić do nieba?”
Kropla płakać znów zaczyna,
ale wiatr już nie wytrzymał:
- Przestań jęczeć i zawodzić,
bo już nam to wszystkim szkodzi!
Świat bez wody żyć nie może!
Drzewa, kwiaty i rośliny
pragną wody w każdej chwili.
Kropla patrzy na te dziwy,
już po deszczu rosną grzyby.
Drzewa szumią już radośnie,
w małej Kropli serce rośnie.
Las już cały pachnie pięknie,
bo po deszczu jest przyjemnie.
autor wiersza: Marzena Habrat
4. Rozmowa kierowana nt. wykorzystywania wody przez ludzi.
5. Piosenka „Pada deszczyk”
6. Ćwiczenie matematyczne- Kiedy deszcz przestaje padać, wychodzi zza chmur słońce, wieje wiatr kropelki chcą wrócić do swoich domów- unoszą się do góry w niebo. Pomożemy kroplom odnaleźć ich domki. N. na tablicy umieszcza trzy chmury o różnej wielkości. Chętne dzieci dopasowują wycięte z papieru krople do otworów w chmurach.
7. Zabawa ruchowa- Taniec chmurek- małe chmurki pływają po niebie przy dźwiękach trójkąta, na sygnał talerzy zatrzymują się – dzieci „Duże chmury” podchodzą do małych chmurek i zapraszają do tańca.
8. Ćwiczenie przyrodnicze- N. prezentuje woreczek z wodą- porównanie do chmury wypełnionej kroplami wody, pusty woreczek- krople spadły na ziemię; worek z zamrożona wodą- chmury zimowe.
9. Portret radosnej kropelki- układanie kropli z części wyciętych z niebieskiego papieru, naklejanie elementów sylwety na kartkę.