Konspekt zajęć logopedycznych dla dziecka 5 letniego
Ćwiczenia wprowadzające do wywołania głoski L
Cele
-kształtowanie prawidłowego toru oddechowego
-wywołanie głoski l w izolacji i w sylabach
-usprawnianie języka, zwrócenie uwagi na jego pionizację
Przebieg
1 Przywitanie się z dzieckiem- swobodna rozmowa
2Ćwiczenia pionizacji języka
3Ćwiczenia oddechowe
-zdmuchiwanie papierków
-dmuchanie piórek
-dmuchanie piłki z watki
-dmuchanie piłeczki pingpongowej
-dmuchanie przez rurkę- poruszanie piłeczki pingpongowej
-przekładanie piórek do miseczki za pomocą rurki
-przekładanie piłeczki z waty i piłeczki pingpongowej do miseczki
-przenoszenie rurką brakujących elementów na ilustrację
-puszczanie baniek mydlanych
-dmuchanie na świeczkę (wdychamy nosem, wydychamy ustami)
4. Powtarzanie sylab td
-otla ,otlo ,otle, otlu, otly
-atla, atlo, atle, atlu atly
-etlo etla etle etlu etly
-adla, adlo, adle, adlu,adly
-odlo, odla, odle, odlu, odly
-edla, edlo, edle, edlu, edly
-udlo, udla, udle, udlu, udly
5 Wywoływanie głoski l. Pokaz ułożenia czubka języka w lustrze- wymawianie sylab
(nagłos, śródgłos, wygłos)
-la, lo, lu, le,ly
-ala, olo,ulu, ele, Ely
-al., ol, ul, el, ul, yl
- unoszenie szpatułką języka do góry przy wypowiadaniu sylab
-wymawianie sylab przy podwójnym wypowiadaniu głoski ll
-np. lla, llo, lle, llu lly
-zakładanie
6 Pożegnanie się z dzieckiem. Zalecenia do pracy z dzieckiem
-przyklejanie chrupków kukurydzianych do podniebienia
-tik-taki, przytrzymujemy językiem na podniebieniu twardym
-cukierki przyklejone do górnych zębów
-powtarzanie sylab