Scenariusz
(zajęcia otwarte zintegrowane)
przeprowadzone
w Internacie przy Zespole Kolegiów Nauczycielskich
w Ostrołęce
Data:.
Czas:
Uczestnicy spotkania: wychowanki grupy I
Liczba uczestników: 15 osób
Miejsce: sala wykładowa Internatu
Osoba prowadząca zajęcia: Pani Agnieszka. Sieczak
Temat: „Warunki efektywnego uczenia się”
Cele:
poznawczy:
- Poznanie warunków efektywnego uczenia się.
kształcący:
- Kształcenie umiejętności efektywnego uczenia się.
wychowawczy:
- Zwiększenie wiary we własne siły i moc własnego umysłu.
Metody pracy: burza mózgów, wizualizacja, zadaniowa.
Formy pracy: indywidualna, praca w grupach
Środki dydaktyczne: arkusz papieru, mazaki, magnetofon, muzyka relaksacyjna.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Przywitanie uczestników spotkania.
2. Przedstawienie tematu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu.
Część właściwa:
1. „Czynniki sprzyjające efektywnemu uczeniu się”
Wychowawca zapoznaje dziewczęta z celem i tematyką zajęć.
Wychowanki dzielą się na 3-4 osobowe grupy i na dużych arkuszach papieru wypisują czynniki sprzyjające efektywnemu uczeniu się.
- Dyskusja na temat wymienionych czynników, w jaki sposób warunkują uczenie się.
- Podsumowanie i sporządzenie listy warunków sprzyjających przyswajaniu wiedzy i umiejętności.
Warto, aby na sporządzonej liście znalazły się:
- poczucie własnej wartości,
- pozytywne nastawienie i działanie,
- silna motywacja.
Brak tych trzech elementów prowadzi do „błędnego koła”, zwanego też samospełniającym się proroctwem. Polega ono na tym, że dopóki człowiek sądzi, że czegoś nie umie, to stale urzeczywistnia swoje przekonanie (np. jeżeli myślisz, że czegoś nigdy nie nauczysz, to masz rację, ponieważ twoje przekonanie kieruje twoim działaniem).
2. „Lista warunków sprzyjających przyswajaniu wiedzy i umiejętności”
- Nie nauczysz się czegoś, co uważasz za niepotrzebne, co cię nie interesuje, czego nie lubisz.
- Nie będziesz się uczył, kiedy jesteś w stresie lub się boisz. Silne emocje utrudniają koncentrację, przytępiają motywację.
- Nie będziesz się uczył, kiedy czujesz niewygodę, kiedy ci jest za ciepło, za zimno, nieprzytulnie.
- Nie będziesz się uczył, kiedy nie ma bliskości w twoim kontakcie z nauczycielem lub kiedy go nie lubisz.
- Nie będziesz chłonny jeżeli uwierzyłeś, że jesteś nie zdolny, że masz słabą pamięć, że nauka przychodzi ci z trudem.
- Nie będziesz chłonny, jeżeli świadomie zdecydujesz się na „nieuczenie się”. Często z góry odrzucasz porcje wiedzy, nawet jej nie próbując i nie zadając sobie trudu na sprawdzenie, czy jest ci ona autentycznie potrzebna.
- Nie będziesz chłonny, jeżeli masz przykre doświadczenia z danym przedmiotem.
3. „Wizualizacja”
Na zakończenie zajęć wychowawca proponuje ćwiczenie relaksacyjne, wzmacniające wiarę w siebie. Muzyka relaksacyjna – „Odprężenie”
...Usiądź wygodnie lub połóż się tak, aby twój kręgosłup był wyprostowany. Zamknij oczy. Oddychaj swobodnie i głęboko. Rozluźnij swą twarz, ramiona, ręce, nogi. Po prostu odpręż się. Wyobraź sobie, że idziesz przez piękną, spokojną okolicą. Widzisz zielone łąki i spokojnie pasące się owce. Dochodzisz do jeziora. Widzisz ławkę nad samym brzegiem. Siadasz na niej i wsłuchujesz się w plusk wody. Siedzisz w tym spokojnym miejscu i spokój otoczenia udziela się także tobie. Czujesz spokój wokół siebie i w sobie. Mówisz do siebie: „jestem całkowicie spokojny i zadowolony”. Tak, jesteś spokojny i zadowolony. Siedzisz dalej na ławce, zupełnie odprężony. Myślisz o nauce w szkole. Wiesz, że uczyłeś się i masz do siebie zaufanie. Poczuj, ż możesz powiedzieć: „wierzę w siebie”. Tak, wierzysz w siebie, siedząc tak spokojny i pełen wiary we własne siły, czujesz, że wykonasz dziś swoją pracę bardzo dobrze. Mówisz do siebie „uda mi się”. Tak, uda ci się. Odetchnij teraz głęboko. Otwórz powoli oczy. Jesteś spokojny, wierzysz we własne siły i z pewnością uda ci się osiągnąć to, czego pragniesz.
Zakończenie zajęć:
1. Podsumowanie zajęć – udzielenie pochwały za zgodną i aktywną pracę, podzielenie się wrażeniami z zajęć.