Numer: 38667
Przesłano:
Dział: Przedszkole

I ja potrafię gotować - scenariusz zajęć, 4-latki

GRUPA WIEKOWA: 4-LATKI
TEMAT TYGODNIA: „WYBRAĆ ZAWÓD TRUDNA SPRAWA, DLA NAS JESZCZE TO ZABAWA”.
Temat dnia: „I ja potrafię gotować".

Cel ogólny:
• Rozwijanie logicznego myślenia i spostrzegawczości
• Aktywizowanie wyobraźni dzieci
• Rozwijanie zainteresowań kulinarnych
• Usprawnianie wypowiedzi dzieci
Cele operacyjne: dziecko potrafi...
• rozpoznaje i nazywa zawody charakterystyczne dla kobiet
• poznaje przedmioty potrzebne w kuchni
• aktywizuje uwagę i myślenie
• kontrolować swoje zachowanie stosownie do sytuacji
• przeżyć zadowolenie ze wspólnej pracy
Formy pracy:
• indywidualna
• z całą grupą
Metody pracy:
• słowna
• oglądowa
• czynna
Środki dydaktyczne:
• teksty zagadek, przedmioty kuchenne: garnek, pokrywka, ubijaczka do jajek, miarka, durszlak, łyżka drewniana, chochla, skrobaczka do warzyw, młotek do mięsa; worek, tamburyno, tekst opowiadania, sylwety do opowiadania, szablon dużego garnka z brystolu, obrazki warzyw i innych produktów potrzebnych do „gotowania zupy”, szablony małych garnków dla każdego dziecka, pędzle, farby plakatowe.

Przebieg zajęcia:

1."Zagadkowo" – zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami wykonywanymi przez kobiety poprzez rozwiązywanie zagadek słuchowych.
ZAGADKI:
• Kto nam nad głowami szczęka nożyczkami? Kiedy nie umiemy fryzury zrobić sami tę panią odwiedzamy. /FRYZJERKA/
• Jaki to zawód wykonuje pani, której zajęciem jest gotowanie? /KUCHARKA/
• Pani za sklepową ladą, kupujących grzecznie wita. Tu odważy, tam odmierzy, towar dobry, tani, świeży. /SPRZEDAWCZYNI/
• Kto tnie materiał aby z części małych zrobić całą bluzkę lub garnitur cały? /KRAWCOWA/
• Leczy wszystkich ludzi, odwiedza też chore dzieci. Chodzi w białym fartuchu. Kto to jest? Już wiecie? /LEKARZ/
• Ktoś za zeszytem przegląda zeszyt. Choć jest zmęczony, jeszcze pracuje. Gdy stawia piątkę – bardzo się cieszy. Przykro mu bardzo – gdy stawia dwóje. /NAUCZYCIEL/
3. Zabawa dydaktyczna „Co do czego służy?”- rozpoznawanie przedmiotów kuchennych po dotyku, nazywanie i określenie ich przeznaczenia.
4. Zabawa bieżna „Łyżeczki”.
5. Teatrzyk sylwet w oparciu o opowiadanie H. Podolak „Zaczarowane garnki”:
• rozmowa na temat utworu
• rozmowa na temat właściwego zachowania się w czasie posiłków
6. Ćwiczenia klasyfikacyjne „Gotujemy zupę”.
7. Zabawa ruchowa „Popcorn”.
8. "Zaczarowany garnek" - praca plastyczna – ozdabianie szablonów garnków według własnych pomysłów farbami plakatowymi.

Opracowała: mgr Aneta Konowrocka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.