Scenariusz lekcji wychowawczej dla uczniów klasy 7 szkoły podstawowej.
WIEDZA A INFORMACJA
Główne zagadnienia lekcji :
- definicja pojęć – wiedza i informacja,
- Internet i inne media,
- bezpieczeństwo w sieci,
- świadome korzystanie ze źródeł informacji.
Cele lekcji:
- Kształtowanie postaw i zachowań w świecie technologii,
- Rozwinięcie u uczniów umiejętności dyskusji,
- Rozwinięcie umiejętność pracy w grupie,
- Budowanie postawy krytycznej ucznia.
Czas trwania:
- 45 minut
Metody :
- mini wykład,
- praca w grupach,
- burza mózgów.
Materiały :
- kartki papieru – format A3,
- przykłady różnych rodzajów informacji z różnych źródeł
( wydruki)
Przebieg lekcji :
1. Powitanie uczniów i rozpoczęcie zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji oraz podanie jej celu.
3. Wspólna praca uczniów i nauczyciela nad określeniem definicji pojęć – wiedza i informacja.
4. Podział klasy na grupy.
5. Uczniowie pracując w grupach wykonują kolejne zadania
A) Określają dostępne źródła wiedzy i informacji.
B) Określają pojęcie wiarygodności informacji .
C) Tworzą tabelę , w której określają zasady odróżnienia informacji wartościowej od nie wartościowej/nieprawdziwej.
D) Wykorzystując przygotowane przez nauczyciela wydruki z informacjami uczniowie dzielą je na dwie grupy – informacja pewna/sprawdzona i informacja niepewna/ nie wartościowa.
E) Pracując w grupach uczniowie tworzą krótkie notki informacyjne prezentując treść informacji wartościowej i bezwartościowej .
6. Uczniowie prezentują swoje prace kolegom . Omawiają poruszone zagadnienie.
7. Uczniowie zadają pytania, wyrażają opinie na temat poszczególnym tematów i prac kolegów.
1. Podsumowanie zajęć .