SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Scenariusz lekcji wychowawczej
KLASA: 7
PRZEDMIOT: lekcja wychowawcza
TEMAT: Czym jest agresja, znęcanie się, przemoc i jakie mogą mieć konsekwencje?
CEL GŁÓWNY ZAJĘĆ: uczeń potrafi rozróżnić pojęcia : agresja, przemoc, znęcanie się i potrafi wymienić ich konsekwencje.
CELE SZCZEGÓŁOWE ZAJĘĆ:
uczeń potrafi rozpoznać i nazwać (u siebie i innych) emocje wywołujące agresję,
potrafi wymienić formy przemocy i konsekwencje jakie wywołują,
uświadamia sobie swoje agresywne zachowania w stosunku do innych, dostrzega je we własnym postępowaniu i najbliższym otoczeniu.
METODY NAUCZANIA
burza mózgów,
miniwykład na temat agresji,przemocy i znęcania się,
praca w grupach,
rozmowa kierowana
FORMY PRACY:
praca indywidualna.
praca w grupach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
plansze z pojęciami agresja, przemoc, znęcanie się.
projektor.
tablica.
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WSTĘPNA
Przywitanie.
Przypomnienie o odpowiednim siedzeniu i utrzymaniu porządku w miejscu pracy.
Sprawdzenie listy obecności.
Przedstawienie tematu lekcji.
Prezentacja celu lekcji i oczekiwań.
FAZA REALIZACJI
1. Pogadanka nt. filmu obejrzanego na poprzedniej lekcji wychowawczej “Cyrk motyli” (https://www.youtube.com/watch?v=a4KeipGwkKk).
2. Omówienie pojęć agresja, przemoc i znęcanie się.
3. Rodzaje przemocy słownej i fizycznej-praca w grupach.
4. Nawiązanie do sytuacji w której nasi uczniowie obrazili swoja koleżankę.
5. Pogadanka nt. odczuć osoby nękanej, dręczonej, o konsekwencjach do jakich mogą one prowadzić.
FAZA KOŃCOWA
Prezentacja filmu: Nick Vuijcic o nękaniu uczniów w szkole.
https://www.youtube.com/watch?v=xqRnyKvyO5U
Przedtawienie pozycji książkowych autorstwa Nicka Vujicica i zachęcenie do ich przeczytania („Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, „Nie daj się gnębić”).
Podziękowanie i pochwała za aktywność.
Pożegnanie i sprawdzenie porządku w sali lekcyjnej.