SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA ZIEMNIAKA
Prowadząca: Aleksandra Piątkowska, Małgorzata Szewczyk
Cele ogólne:
-Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
-Kształtowanie postawy prozdrowotnej
-Zintegrowanie dzieci
Cele operacyjne:
Dziecko:
-wzbogaca wiedzę o ziemniakach
-spożywa plasterek ugotowanego ziemniaka
-doskonali umiejętność uważnego słuchania i wykonywania poleceń
-rozwija koordynację wzrokowo- ruchową
-zintegruje się z kolegami poprzez aktywną współpracę i zabawę
-bierze udział w konkursach, panuje nad emocjami
Metody:
-czynna
-oglądowa
-słowna
-aktywizująca
Formy pracy:
-indywidualna
-grupowa
-zbiorowa
Środki dydaktyczne:
-płyta CD, dekoracja, rymowanki, wiersz, piosenka o ziemniaku
-plasterki ugotowanego ziemniaka
-ziemniaki, warzywa, noże /dla Pań/, ziemniak z kokardą
-koszyki wiklinowe, łyżki drewniane, plastikowe pudełka, pachołki, szarfy, małe obręcze, zgniecione gazety
-zadania dla grup w kopertach /zróżnicowane wg wieku/
Uczestnicy:
-Dzieci z wszystkich grup wiekowych /dzieci w tym dniu miały na sobie coś brązowego/
-Dyrektor, Wicedyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie wszystkich dzieci wierszykiem:
Święto ziemniaka dziś mamy,
Więc wszystkich do zabawy zapraszamy!
Na konkursy i zawody,
Na zagadki i podchody.
Niech zjednoczą się dzieciaki
I niech uśmiech mają taki /pokaz ręką/
Bowiem humor i zabawa
To jest najważniejsza sprawa!
Kto jest bohaterem dzisiejszego święta?
2.Pytania do dzieci:
•Czy lubicie ziemniaki?
•Jakie potrawy można zrobić z ziemniaków? (kopytka ,frytki, sałatki, chipsy, zapiekanki, knedle, placki ziemniaczane, zupy)
•Ziemniak to warzywo czy owoc?
•Kiedy zbiera się ziemniaki i jak się to nazywa? (jesienią, wykopki)
3.Udział w konkursach i zabawach:
Zapraszamy Was zatem do ziemniaczanej zabawy!
Każda grupa ma do wykonania jedno zadanie. W konkursie bierze udział 4 dzieci – reprezentanci grupy. Nauczyciel czyta zadanie.
- Grupa I
konkurencja:
Rozpoznanie ziemniaka spośród innych warzyw ułożonych na tacy.
Każde dziecko w naszym przedszkolu
Wiadomości ma
I ziemniaki od innych warzyw
Odróżni raz dwa!
Podkreślenie przez prowadzące konieczności spożywania warzyw i owoców jako bogatego źródła witamin.
- Grupa II
konkurencja:
„Wykopki” – dzieci zbierają do wiklinowych koszy rozrzucone ziemniaki, pomiędzy nimi są zgniecione gazety /zepsute ziemniaki/, których nie wolno zbierać.
„Niechaj cieszą się dzieciaki
I w mig zbiorą te ziemniaki
co wyrosły nam na polu
uprawianym w tym przedszkolu.”
PRZERYWNIK:
Rymowanka-wyliczanka po angielsku o ziemniaku „One potato”
- Grupa III
konkurencja:
„Taniec wokół ziemniaków” - dzieci tańczą w rytm słyszanej muzyki (piosenka o ziemniaku).
- Grupa IV
konkurencja:
„Zimowe zapasy” – dzieci otrzymują drewniane łyżki. Na łyżce położony jest ziemniak, dzieci pokonują wyznaczoną drogę między pachołkami.
„Cóż się teraz będzie działo łyżka,
ziemniak, drżące ciało...
Iść z nim trzeba ostrożniutko!
Drogę przebyć pomalutku!
Komu ziemniak nagle spadnie
Ma uśmiechnąć się najładniej.”
PRZERYWNIK:
Nauka hasła /cicho, głośno, szeptem/: „Bardzo cieszą się dzieciaki, gdy na obiad są ziemniaki!”
- Grupa V
konkurencja:
„Sadzenie ziemniaków” – dzieci układają w małych obręczach ziemniaka
- Grupa VI
konkurencja:
„Rzuty ziemniakami do celu” – dzieci otrzymują po 3 ziemniaki, rzucają do pudełka z wyznaczonego szarfą miejsca
„Do wiaderka traf ziemniaczkiem
Będziesz sprytnym przedszkolaczkiem!
Najpierw celuj, potem rzuć!
Zbieraj punkty, piosnkę nuć”.
PRZERYWNIK:
Rymowanka - dzieci wstają i wspólnie z nauczycielami pokazują i mówią rymowankę:
Mój ziemniaczku, mój malutki, /kucanie/
Rośnij duży okrąglutki, /wspięcie na palcach/
Ziemniak urósł, że aż strach,/stanie na palcach/
Więc go zjedli, no i bach! /siad na podłogę/
4. Zaproszenie do udziału w konkursie Pań:
/6 osób, po 1 osobie z każdej grupy/
- Jak są nazywane ziemniaki w różnych regionach Polski?
/Wielkopolska – pyry, Śląsk – grule, Mazury – kartofle, Zagłębie – ziemniaki, Kaszuby – bulwa/
- Obieranie ziemniaków przez Panie: „Czyja dłuższa będzie skórka?”
„Teraz niezła będzie górka,
Czyja dłuższa będzie skórka?
Kto potrafi obrać ładnie?
I dziś dobrze tu wypadnie?!”
Mierzenie długości obierek, wręczenie nagrody dla zwyciężczyni: ziemniaka owiniętego kokardą
5. Podziękowanie za udział w zabawach.
Już konkurencje są zakończone...
Nasze ziemniaki już upieczone!
Można je teraz ze smakiem zjeść.
6. Degustacja ugotowanych plasterków ziemniaków
7. Wręczenie każdej grupie koperty z zadaniem do wykonania /następnego dnia/:
- stemplowanie z ziemniaków /grupa I /
- wypełnianie konturu ziemniaka farbami /grupy: II i V/
- „Ziemniaczane cudaki”- wykonanie „cudaczków” z ziemniaków w połączeniu z różnymi materiałami np. wykałaczki, plastelina, włóczka itp. /grupa IV i VI/
- „Jeże” – wykonanie jeży z ziemniaków i materiały przyrodniczego / grupa III/
8. Podziękowanie za udział w konkurencjach i zabawach, wykonanie pamiątkowych zdjęć