Beata Grudzińska
pedagog szkolny
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH DLA UCZNIÓW KLAS I
TEMAT GŁÓWNY: Integracja w zespole klasowym.
TEMAT SZCZEGÓŁOWY: Radośnie nam razem.
CELE: - pokonywanie bariery dystansu fizycznego wobec siebie
- przełamywanie onieśmielenia
- stymulacja aktywności ruchowej i twórczej
- integracja uczestników zajęć
- nabywanie umiejętności wyrażania siebie wobec grupy
- kształtowanie dobrego samopoczucia w grupie
- zmniejszanie napięcia emocjonalnego u dzieci
- budowanie zaufania w grupie
- kształtowanie poczucia przynależności do grupy
- radość śpiewania
- sondaż poziomu uspołecznienia dzieci i ich potrzeb
- ocena poziomu adaptacji dzieci do warunków szkolnych
- diagnoza samopoczucia i integracji jednostki z grupą
METODY:- zabawowa – ruchowa – rundka – zespołowa – indywidualna – praca na forum
- muzyczna – odgrywanie ról
FORMY:- grupowa – indywidualna – poznawcza – twórcza - muzyczna
PRZEBIEG:
Ćwiczenie 1.
POWITANIE GRUPY .
- dzieci siedzą w kręgu
- prowadzący wypowiada kolejno treść haseł powitalnych ( n.p: witam wszystkie dzieci, które mają niebieskie oczy, noszą okulary, mają psa, mają rodzeństwo, lubią lody, pili rano mleko...)
- uczestnicy utożsamiają się z treścią zdań, wstają i wykonują gest powitania do grupy
Ćwiczenie 2.
POWITALNA PIOSENKA ( witamy się tańcząc w kręgu)
- instrukcja dotycząca gestów wykonywanych przez dzieci do muzyki z kasety
- dzieci bawią się w rytm muzyki w kręgu
- tekst powitania:
,,Wszyscy są, witam Was
Zaczynamy już czas!
Jestem ja , jesteś Ty ,
Raz, dwa, trzy”...
- taniec powitalny:
• Wszyscy są...- gest wskazania na wszystkie osoby w kręgu
• Witam Was....-gest machania reką do wszystkich
• Zaczynamy już czas....ręce na biodrach, kołysanie na boki,
• Jestem ja....wskazanie na siebie
• Jesteś Ty...wskazanie na innych w kręgu
• Raz, dwa, trzy....klaskanie w dłonie trzy razy
•
Ćwiczenie 3.
ZAPAMIĘTUJEMY IMIONA .(”Ja i piłeczka „)
- pierwsza osoba w kręgu, trzymając w ręce piłeczkę przedstawia się , mówiąc ... Jestem Asia.
i przekazuje piłeczkę sąsiadowi z prawej strony. Następna osoba mówi...Jestem Marek a to była Asia ...i przekazuje piłeczkę dalej
- zabawa trwa w kręgu do końca
Ćwiczenie 4.
ZGADNIJ CO TO.
- losowo wyznaczamy z grupy 5 osób ( co 5 dziecko)
- każdy uczeń wybiera jakiś przedmiot i nie mówi pozostałym co to jest, stara się go zademonstrować grupie gestami , bez używania słów, grupa zgaduje
- nagradzamy się brawami
Ćwiczenie 5.
ZNAJDŹ SWOJE MIEJSCE W KLASIE.
- dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce,
- spacerują w kręgu ,
- na znak gwizdka,
- polecenie prowadzacego- Znajdź sobie miejsce w klasie i idż do niego i pozostań tam nieruchomo, zdabaj o swoje bezpieczeństwo, nie sugeruj się wyborem kolegi-
- każdy uczestnik powinien wybrać sobie miejsce w klasie i udać się tam, nie zdradzając go nikomu – idzie tam milcząc-
- obserwacja dzieci, interpretacja wyborów z wychowawcą ( jak to robią, czy krąg się przerwał, czy pozostają w grupkach, czy są indywidualiści, czy pozostają na forum, czy się ukrywają, jaka przyjęli pozę, jaka mimika twarzy, jakie prezentują emocje w danym miejscu- wszystkie symptomy mogą stanowić wstępną diagnozę pozycji ucznia w zespole klasowym).
Ćwiczenie 6.
KTO JEST DYRYGENTEM W TEJ GRUPIE?
- ochotnik wychodzi za drzwi
- reszta dzieci siedzi w kręgu
- prowadzący wyznacza z kręgu dyrygenta, ten zaczyna wykonywać dowolny ruch, grupa go naśladuje
- ochotnik zza drzwi po wejściu do sali obserwuje dzieci chodząc po okręgu ,dyrygent dyskretnie zmienia ruchy, grupa także, obserwator ma za zadanie wskazać kto jest dyrygentem ( 3 szansy wskazania),
- odnalezienie nagradzane oklaskami
Ćwiczenie 7.
SAMOCHODY WYŚCIGOWE.
- dzieci siedzą w kole, które przedstawia tor wyścigowy dla samochodów
- uczestnicy przekazują sobie samochód, zwracając się do osoby po prawej stronie, mówiąc „bruum „ i podają jej autko
- jeśli osoba, która otrzymała samochód chce , aby jechał dalej, mówi „ bruum” i podaje auto na prawo, jeśli zaś nie chce, mówi „ brzdęk”( co oznacza kraksę ) i samochód cofa się do dziecka po lewej stronie o 1 miejsce
Ćwiczenie 8.
LUDZIE DO LUDZI.
- dzieci dobierają się w pary ( podobny wzrost i postura ciała)
- prowadzący wydaje komendy: dłoń do dłoni, ucho do ucha, kolano do kolana, czoło do czoła, plecy do pleców, brzuch do brzucha, łokieć do łokcia, stopa do stopy...itp
- dzieci w parach wykonują jak najszybciej polecenia
- tempo ćwiczenia wzrasta
Ćwiczenie 9.
UUUCH!
- dzieci stojąc w kole wyciągają ręce do góry i robią głęboki wdech nosem ( usta zamknięte)
- następnie robią głęboki, szybki skłon, starając się dotknąć palcy stóp , jednocześnie wydychając powietrze przez usta
- ćwiczenie powtarzamy parę razy z grupą
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ.
- rozmowa z dziećmi: - jak było?- czy się podobało? – jak się czują teraz?- która zabawa była ich zdaniem najfajniejsza?
- podziękowania wzajemne za pomocą oklasków ( rytm wyklaskiwany za prowadzącym za prowadzącym)