Scenariusz zajęć z okazji Święta Niepodległości
CELE OGÓLNE:
- umożliwienie przeżywania dzieciom ważnych uroczystości państwowych,
- kształtowanie poczucia tożsamości narodowej,
- kształtowanie w dzieciach postaw patriotycznych względem własnego kraju,
- aktywne uczestnictwo dzieci w dniu obchodów Święta Niepodległości,
- nabywanie umiejętności pracy w grupie.
CELE OPERACYJNE
Uczeń:
-wie, jak wygląda mapa Polski,
-zna znaczenie słów: ojczyzna, kraj, granica,
- zna symbole narodowe, flaga, godło i hymn,
- zna hymn państwowy,
- wie, dlaczego obchodzimy Święto Niepodległości,
- zna i przestrzega ustalonych podczas zajęć zasad,
-umie zaprezentować się na forum grupy,
- umie współpracować z koleżanką, kolegą,
- potrafi słuchać innych,
- potrafi zapamiętać krótkie wiersze i piosenki śpiewane podczas zabaw,
- umie przyjąć odpowiednią postawę podczas odsłuchiwania hymnu państwowego,
METODY
gry i zabawy ruchowe, pogadanka, burza mózgów, zajęć praktycznych, inscenizacja;
FORMY PRACY
indywidualna, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
mapa Polski, godło, flaga, puzzle nagranie hymnu państwowego, puzzle, wiersze okolicznościowe, piosenka Jestem Polakiem, film o polskich symbolach narodowych Polak mały, dyplomy;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie dzieci i poinformowanie o celu dzisiejszych zajęć.
Witamy wszystkich gości.
Dzisiaj jest święto Polski
Dzień Niepodległości.
Dzisiaj wielka jest rocznica;
Jedenasty Listopada.
Tym co padli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa
Im to bowiem zawdzięczamy wolność-
Polską mowę w szkole, to, że z kart historii poznajemy dziś niewolę.
Czcimy pamięć tamtych dni, pokłon im składamy i w hołdzie
Wolności Hymn Polski śpiewamy
L. Wiszniewski
2.Mazurek Dąbrowskiego-śpiew Hymnu.
3.Przypomnienie ważnych informacji na temat Święta Niepodległości przez nauczyciela,
fakty związane z 11 listopada
4. Zaprezentowanie i omówienie przez nauczyciela symboli państwowych w oparciu
o obrazki flagi, godła. Zaprezentowanie filmu o polskich symbolach narodowych pt. Polak mały.
5.Wykonanie flagi Polski.
6. Przedstawienie konturu Polski, stolicy kraju, narodowości oraz języka ojczystego.
7. Zabawa dydaktyczna „Nasza mapa”. Dzieci przyklejają zdjęcia znanych miejsc w Polsce na mapę.
8.Układanie puzzli – godło, flaga, mapa. Słuchanie piosenki pt. Jestem Polakiem.
9. Recytacja wierszy przez uczniów.
10. Zakończenie zajęć i pożegnanie uczestników. Rozdanie dyplomów.
Opracowała:
mgr Anna Wąs