Konspekt do zajęć edukacji polonistycznej w klasie III
Temat zajęć: W pracowni tkackiej
Krąg tematyczny: Sztuka i technika wokół nas.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cele operacyjne zajęć:
Uczeń pozna, w jaki sposób produkuje się płótno
Potrafi ustalić kolejność wydarzeń w opowiadaniu
Potrafi zamienić równoważniki zdań w zdania
Potrafi rozróżnić rośliny włókniste len i bawełnę oraz wie, jakie wyroby z nich powstają
Rozpoznaje wyroby wykonane z włókien naturalnych, sztucznych oraz potrafi określić ich różne właściwości
Potrafi zgodnie współpracować w grupie
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Metody: pokaz, działalność praktyczna, praca z tekstem
Pomoce: prezentacja multimedialna, ilustracje zwierząt, tkaniny: len, bawełna, wełna, guma, nylon, informacje dotyczące cech tkanin, kartki z nazwami tkanin, ramka tkacka, osnowa i watek
Przebieg zajęć.
1) Słuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania Zdenka Milera „Jak krecik dostał spodenki”.
a) Opowiadanie, jakie czynności wykonał krecik, aby zdobyć płótno i kto mu w tym pomógł. (przypinanie na tablicy ilustracji zwierząt oraz podpisywanie czynności, jakie wykonały)
b) Ustalenie kolejności zdarzeń w opowiadaniu w formie równoważników zdań
c) Porównanie kolejności ze wzorem.
d) Zamiana równoważników zdań na zdania
2) Zapoznanie z roślinami włókienniczymi –len, bawełna- w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną
3) Krótki rys historyczny rozwoju włókiennictwa – cd prezentacji multimedialnej
4) Praktyczny pokaz wykonania tkaniny na ramce tkackiej
Pojęcia: ramka tkacka, osnowa, wątek
5) Zabawa w „Wyciąganie skarbów”
a) Uczniowie losują ścinki tkanin
b) Dobierają się grupami wg wylosowanych skarbów,
c) Określają cechy wylosowanego skarbu
d) Odkrywają nazwę materiału
e) Przyporządkowują materiał do grupy tkanin naturalnych lub sztucznych
6) Odmiana przez osoby czasownika „tkać” w czasie przyszłym złożonym – praca z ćwiczeniami str. 41 ćw. 8
7) Zadanie pracy domowej
Str. 41 ćw. 8a
8). Podsumowanie zajęć
N. trzyma spodenki krecika z wielkimi kieszeniami. Dzieci wkładają do kieszonek skarby zdobyte w czasie lekcji. Wkładając je mówią czego nauczyły się w czasie lekcji.
Na następnej lekcji uczniowie poznają rodzaje splotów tkackich, będą wykonywały splot prosty oraz skośny z pasków papieru.