Numer: 38633
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć gimnastycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNASTYCZNYCH

GRUPA : 4-latki
Opracowała: Małgorzata Stańkowska - Wilk
TEMAT ZAJĘCIA : „Gimnastyka na wesoło”
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie sprawności fizycznej i prawidłowej postawy poprzez ćwiczenia gimnastyczne.
- integrowanie grupy

CELE SZCZEGÓŁOWE :
Dziecko :
- rozwija sprawność motoryczną,
- wykonuje ćwiczenia zgodnie z poleceniem nauczyciela
- ma świadomość własnego ciała,
- wzmacnia siłę ramion, nóg i tułowia,
- dba o bezpieczeństwo podczas zabawy,
- przyjmuje prawidłową postawę ciała,
- ma poczucia satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym i poprawnie wykonanym ćwiczeniem, - integruje się z grupą poprzez wspólną zabawę,

Obszary z podstawy programowej: I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka: 1.1, 1.5,1.7, 1.8, 3.7, 3.8,

METODY:
- zadaniowa
- zabawowa
- naśladowcza

FORMA PRACY :
- zajęcia zorganizowane z całą grupą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- woreczki gimnastyczne, szarfy w czterech kolorach, tamburyno, butelki plastikowe, wiersz „Droga do przedszkola” Bożena Forma, wiersz „Robimy kółeczko”„Techniki dyscyplinujące” Anita Michałowska

PRZEBIEG ZAJĘCIA :
I. Część wstępna:
1. Powitanie:
Robimy kółeczko
Okrągłe jajeczko
Stoimy, stoimy,
Tupiemy, tupiemy,
Klaszczemy, klaszczemy
Skaczemy, skaczemy
Obracamy się obracamy,
Uśmiechamy się, uśmiechamy
I pięknie siadamy oraz słuchamy.

II. Część główna
Wykonywanie ćwiczeń metodą zadaniową :
1. Ćwiczenia rozciągające – dzieci trzymając szarfę przed sobą wykonują skłony i przechylają się raz w lewo, raz w prawo, trzymanie szarfy nad głową skręty w prawo i lewo, do tyłu w przód.
2. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu – dzieci siadają w siadzie klęcznym, podnoszą szarfę w górę, skłaniają się w przód sięgając jak najdalej, a następnie przechodzą do siadu. ( powtarzanie 2 razy)
3. Dzieci z szarf na podłodze tworzą koła do których wchodzą stopami, na umówiony sygnał przekładają szarfę do góry przez tułów.
4. Zabawa na czworakach „Przejdź pod mostkiem”
Dzieci z określonym przez nauczycielkę kolorze szarf tworzą mostek, pozostałe dzieci kolejno przechodzą pod mostkiem, kiedy wszystkie dzieci przejadą następuje zamiana ról.
5. Ćwiczenia z woreczkiem”- Dzieci stojąc przekładają woreczek gimnastyczny pod kolanami, raz pod jednym, raz pod drugim. Leżenie na plecach, przekładanie woreczka pod plecami i nad brzuchem. (2 razy)
6. Ćwiczenia stóp:
- Dzieci stawiają stopę na woreczku gimnastycznym. Na dany sygnał podnoszą woreczek palcami stopy. Ćwiczenie wykonują raz jedną, raz drugą stopą.
- Siad prosty podparty, woreczek leży przy lewej stopie; dzieci chwytają go palcami prawej stopy i przekładają go przez lewą nogę. Następnie ćwiczenie wykonują drugą nogą.

7. Ćwiczenie wyprostne
- dzieci ustawione w rzędzie – przejście do mety z woreczkiem na głowie i z powrotem

8. Ćwiczenia rozciągające z butelkami plastikowymi.
Dzieci po obwodzie koła maszerują, częstują się butelkami i pozostają tworząc koło
1) rysują butelką na podłodze koła raz prawą raz lewą ręką,
2) unoszą butelkę nad głową raz na prawą raz na lewą stronę głowy, 3) dzieci siadają na podłodze nogi złączone, wyciągnięte przed siebie, butelkę kładą na nogach (w zgięciu przed stopami) i delikatnie podnosząc złączone obie nogi do góry tak aby butelka poturlała się w kierunku brzucha i pomału opuszczają nogi aby butelka znalazła się w wyjściowej pozycji,
4) dzieci siedzą na podłodze z nogami wyciągniętymi do przody z rękoma podpartymi o podłogę podnoszą butelkę do góry złączonymi stopami.
III. Część końcowa
Zabawa relaksująca „Masażyk ciała”
- siadają na dywanie jedno za drugim tworząc koło i wykonując masażyk na plecach kolegi z wykorzystaniem wiersza „Droga do przedszkola” Bożena Forma

Szumią drzewa, dmuchanie we włosy dziecka
fruną ptaki, pocieranie po plecach rozwartą dłonią z góry do dołu i z dołu do góry
maszerują przedszkolaki. spacer paluszków w dowolnych kierunkach
Biegnie Hania do przedszkola, energiczne uderzenia zwiniętymi dłońmi
za nią podskakuje Ola. stukanie wszystkimi palcami
Nagle zmienia się pogoda, przesuwamy palcem wskazującym delikatnie po kręgosłupie
słońce się za chmurą chowa przesuwamy całą powierzchnią dłoni ze strony lewej do prawej
Krople z drzewa kap, kap kapią, głaskanie po głowie dzieci
krople w dłonie łapią. delikatne uderzanie zwiniętą dłonią
Potem idą wąską dróżką, rysowanie wężyka z góry do dołu
nóżka kroczy tuż za nóżką, naciskanie opuszkami palców w różnych miejscach pleców
i nie martwią się tym wcale, głaskanie po plecach
że ich stopy mokre całe. uderzanie równocześnie wszystkimi opuszkami palców
W drzwiach przedszkola pani czeka. delikatne uciskanie ramion
Wszystkich wita już z daleka.

Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.