KONSPEKT ZAJĘĆ TECHNICZNYCH
Klasa: 6 szkoła podstawowa
Nauczyciel: Ilona Wandasiewicz
Czas: 90 minut.
Temat: Zasady prawidłowego żywienia, grupy produktów.
CELE:
- uczniowie świadomie się odżywiają
- znają składniki pokarmowe i jaką spełniają rolę w organizmie
- wyjaśniają znaczenie składników pokarmowych (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne)
- znają rolę i skutki niedoboru lub nadmiaru niektórych składników pokarmowych w organizmie
- znają zasady racjonalnego odżywiania się
- efektywnie współpracują w grupie
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, papier szary, wycinki z gazet, kredki, klej, nożyczki
Forma pracy: zespołowa, grupowa
Metody: pokaz, pogadanka, rozmowa, ćwiczenia praktyczne
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną na temat zasady prawidłowego żywienia i grup produktów.
a) Krótki wstęp do tematu, nauczyciel wspólnie z uczniami omawia zasad racjonalnego odżywiania.
Człowiek, aby żyć potrzebuje produktów, które są dostarczane do jego organizmu wraz z pokarmem. Ważne jest:, co jemy, jak jemy, kiedy jemy. Ważne jest również, aby w dziennej racji pokarmowej znalazły się wszystkie składniki potrzebne organizmowi.
Zasady racjonalnego żywienia:
• Zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w określonych ilościach.
• Jedzeniu z umiarem, nie przejadaniu się.
• Regularnym spożywaniu posiłków.
• Kulturze spożywanych posiłków, estetyka podawania.
• Wysiłek fizyczny, 1 godzina dziennie.
• Picie dużo wody.
b) Nauczyciel rozdaje uczniom notatki, w których zawarte są informacje na temat podziału składników odżywczych: budulcowych, regulujących i energetycznych (omawia poszczególne składniki)
• Budulcowe – mają za zadanie budowę i odbudowę tkanek. Występują w produktach mlecznych, mięsie i warzywach.
• Energetyczne – podtrzymują życie, odpowiadają za stałą temperaturę ciała. Dostarczane w tłuszczach, skrobi i cukrach.
• Regulujące – regulują procesy życiowe, przemianę materii, wchłanianie. Występują w owocach i warzywach, mięsie, rybach, wodzie mineralnej.
c) Przedstawienie składników pokarmowych (woda, białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne) oraz jaką rolę pełnią w organizmie człowieka - ich niedobór i nadmiar.
Woda – potrzebna w trawieniu i oczyszczaniu organizmu.
Białka - służą do budowy i odbudowy komórek, dzielimy je na:
- roślinne ( soja, fasola, groch, ziarna zbóż, orzechy).
- zwierzęce (mleko, ryby, mięso, przetwory mleczne, jaja).
Niedobór – zaburzenia wzrostu i rozwoju, spadek ciała, odporności, infekcje.
Nadmiar – niekorzystnie wpływa na nerki i wątrobę.
Tłuszcze dzielimy na:
- roślinne (olej, oliwa, margaryna, nasiona np. migdały, dynia, słonecznik).
-zwierzęce (masło, smalec, słonina, boczek, kiełbasa).
Niedobór – pogorszenie wzroku, skóry, włosów, paznokci, zmiany alergiczne.
Nadmiar – otyłość, przeciążenie wątroby, choroby serca, cholesterol (odkłada się w naczyniach krwionośnych).
Węglowodany - źródło energii dla układu nerwowego i krwionośnego.
- występują: w produktach zbożowych, pieczywo, makarony, mąka pełnoziarnista, płatki zbożowe, kasza, ryż, ziemniaki, cukier, miód, owoce, warzywa.
Niedobór – szybkie męczenie się, osłabienie, senność, rozdrażnienie, problem z koncentracją.
Nadmiar – próchnica zębów, otyłość (nadwyżkę organizm gromadzi w tkance tłuszczowej)
Witaminy dzielimy na:
- rozpuszczalne w tłuszczach: A,D,E,K.
- rozpuszczalne w wodzie: C, B, PP.
Składniki mineralne:
- makroelementy i mikroelementy: wapń, chlor, magnez, fosfor, potas, sód, żelazo, jod, siarka i inne.
- występują w: rybach, warzywach, owocach, sokach, nabiale, wodzie mineralnej.
3. W grupach uczniowie wykonują plakaty (na papierze szarym) na temat składników pokarmowych. Wycinają z gazet obrazki z produktami spożywczymi, projektują według własnego pomysłu.
4. Podsumowanie zajęć, nauczyciel wspólnie z uczniami oceniają plakaty.