Konspekt zajęć w klasie III
Cele zajęcia:
- uczeń:
nazywa podstawowe składniki pokarmu,
określa rolę tych składników dla zdrowia człowieka,
potrafi odróżnić produkty żywnościowe pełnowartościowe i szkodliwe dla zdrowia człowieka,
układa jadłospis uwzględniający składniki, które są ważne dla zdrowia.
Pomoce: opakowania po produktach spożywczych, karty do zapisu jadłospisu, projekt gazetki klasowej.
Metody: pogadanka heurystyczna, metoda problemowa z uwzględnieniem treści o niepełnych danych, metoda ćwiczeniowa.
Formy: praca zbiorowa, jednolita z całą klasą, praca w grupach, jednolita, praca indywidualna, jednolita.
Czas zajęć: 180 min.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa wprowadzająca do tematu zajęć, którą prowadzi nauczyciel.
Dobry humor to bardzo ważna rzecz dla każdego człowieka. Pomaga przetrwać trudne chwile i lepiej kontaktować się z różnymi ludźmi. Humor możemy mieć dobry, ale także zły. Na przykład wtedy, gdy ktoś nas zdenerwuje albo obrazi. Zły humor można mieć również wtedy, gdy jesteśmy głodni i źle się odżywiamy.
2. Rozwiązanie łamigłówki literowej w celu odgadnięcia hasła dnia.
• Każdy rząd ma do rozwiązania 3 przykłady z mnożenia.
• Wspólne uszeregowanie iloczynów w kolejności od najmniejszego do największego pozwoli odczytać hasło dnia:
MÓJ JADŁOSPIS
• N. razem z uczniami ustala, czym dla człowieka jest jedzenie (budulcem – białko, cukier, tłuszcze – energia, witaminy – chronią organizm przed chorobami, uodparniają).
3. N. prosi dzieci o przyjrzenie się opakowaniom po produktach spożywczych, które są jednym ze składników naszego jadłospisu. Zadaniem dzieci jest wskazać produkty żywnościowe, które powinniśmy jeść często oraz te, których nadmierne spożycie szkodzi naszemu zdrowiu?
Uczniowie segregują opakowania na dwie grupy, uzasadniają swój wybór.
4. N. zwraca się do dzieci aby przeczytały tekst „Wybieramy zdrową żywność” oraz informacje o znaczeniu niektórych witamin w życiu człowieka. Wybrani uczniowie czytają głośno tekst.
5. N. pyta uczniów, co decyduje o tym, że dany produkt jest dla nas zdrowy i powinniśmy go często jeść?
U. podają różne propozycje – bo zawiera witaminy, bo ma dużo białka, wapń itp.
N. pyta czy wiemy gdzie takich informacji szukać? - U. To jest napisane na opakowaniu.
N. prosi, aby uczniowie przyjrzeli się opakowaniom, czy zawierają jakieś inne informacje – wymieniają je, uzasadniają potrzebę takich informacji.
6. Przedstawienie dzieciom zależności między odżywianiem, a zdrowiem – wybieranie odpowiednich haseł i ilustracji, które znajdą się na gazetce w klasie. Wspólne prace mają na celu uświadomienie uczniom potrzebę spożywania różnorodnych produktów, które zabezpieczają budulec, siłę i energię dla naszego organizmu. Wskazanie dzieciom następstw, kiedy w organiźmie brakuje jakiegoś składnika lub witaminy. Czasami musimy jeść coś, co nie bardzo nam smakuje, jednak jest bardzo zdrowe dla naszego organizmu (w tym miejscu dzieci mogą podać przykłady własnych z doświadczeń).
7. Podsumowanie wiadomości poprzez odczytanie sześciu haseł i wybranie do zapisania w zeszycie tylko tych, z którymi się wszyscy zgadzają (uzasadnianie wyboru poszczególnych zdań).