Numer: 38629
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z kwadratami. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich

Cel główny:

Rozwijanie logicznego myślenia i pojęć matematycznych
Zapoznanie z figurą geometryczną „kwadratem”

Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna

Przebieg zajęć:

1.„Pląs na powitanie”

Wszyscy są witam was
na zabawę nadszedł czas.
W prawo krok, w lewo krok,
potem obrót uścisk rąk.
Już rączkami klap, klap, klap
już nóżkami tup, tup, tup.
W prawo krok, w lewo krok,
potem obrót uścisk rąk.

2. Nauczycielka prezentuje dzieciom kwadrat (zawiesza na tablicy).

3. Charakterystyka kwadratu na podstawie fragmentu wiersza M. Terlikowskiej „W pogoni za kwadratem”

Kwadrat to dziwna jest figura,
bo nie wiadomo gdzie jest dól i gdzie góra.
Do góry głową, czy na dół głową,
zawsze wygląda jednakowo.
Ma cztery kąty, ma równe boki,
tak samo długi jak i szeroki.

4. Omówienie wyglądu figury – 4 kąty, 4 boki równej długości (porównywanie długości boków

5. Zabawa dydaktyczna „Znajdź kwadrat”:
wskazanie przedmiotów w kształcie kwadratu, które znajdują się w sali
wyszukanie wszystkich kwadratów wśród klocków mozaiki geometrycznej

6. Zabawa ruchowa „Znajdź kwadrat w swoim kolorze”
Dzieci otrzymują szarfy w czterech podstawowych kolorach i poruszają się w rytm muzyki. Gdy muzyka umilknie każde dziecko odszukuje w sali kwadrat w kolorze swojej szarfy.

7.Zabawa rozwijająca analizę wzrokową „Dwie połowy”.
Każde dziecko otrzymuje połowę figury geometrycznej. Drugą połowę muszą odnaleźć same i złożyć w całość, a następnie przykleić na kartce. Figury są w różnych kolorach.

8.Zabawa ruchowa przy piosence „Magiczne figury”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.