SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO
W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 2 W SANOKU
TEMAT ZAJĘCIA: „Międzygrupowy turniej matematyczny”
GRUPA WIEKOWA: 5,6-LATKI
PROWADZĄCA: Aleksandra Brewczak
Cele ogólne:
- Rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działanie z zakresu edukacji matematycznej.
- Nabywanie wiadomości i umiejętności potrzebnych do rozpoczęcia szkolnej edukacji matematycznej.
- Kształtowanie odporności emocjonalnej koniecznej do radzenia sobie z zadaniami o charakterze matematycznym.
- Wprowadzenie zabaw z elementem rywalizacji, godzenie się z przegraną, radość z wygranej.
Pomoce:
- 6 kopert z zadaniami
- gra planszowa „ściganka”, kostka do gry, pionki w 4 kolorach (zielony, czerwony, niebieski, żółty); - 10 patyczków, kartka A 4 dla każdej drużyny, bębenek; - figury geometryczne: trójkąty i koła oraz długi pasek papieru dla każdej drużyny, instrumenty, trójkąt, bębenek; - klamerki – 5 czerwonych, 3 niebieskie, 2 zielone i cyfry od 1-10 dla każdej drużyny; - piosenka „Magiczna liczba 7”; piosenka „Boogie- woogie”; - obrazek z pajacykiem, który składa się z samych figur geometrycznych, szablony kółek i gwiazdek (gwiazda niebieska i żółta, kółko pomarańczowe, czerwone i zielone) dla każdej grupy, wiersz matematyczny „Pajacyk”; - zestaw figur geometrycznych różnej wielkości, grubości, kolorów dla każdej drużyny; - wytłoczki po jajkach, plansze z zapisem kodu, kolorowe kuleczki z bibuły dla każdej drużyny;
Metody
• metoda przekazu wiedzy;
• metoda samodzielnych doświadczeń;
• metody aktywizujące; (elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, M. Bogdanowicz);
• metoda zadań stawianych dziecku.
Formy aktywności dziecka:
• zabawowo – zadaniowa;
• językowa;
• ruchowa;
• matematyczno- manipulacyjna;
Usytuowanie treści w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
Fizyczny obszar rozwoju dziecka.
- uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
Emocjonalny obszar rozwoju dziecka.
- rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem;
-przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
- zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
Społeczny obszar rozwoju dziecka.
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
Poznawczy obszar rozwoju dziecka.
- klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
- określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
- przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Witam bardzo serdecznie przedstawicieli poszczególnych grup na międzygrupowym turnieju matematycznym. Witam grupę
VII- zielonych,
grupę VIII- czerwonych,
grupę IX- niebieskich
grupę X- żółtych.
Dzisiaj wszyscy mamy się dobrze bawić niezależnie od tego które miejsce zajmiemy. Tutaj w kopertach mam przygotowane zadania. Niektóre z nich będą łatwiejsze inne trochę trudniejsze, ale myślę że wszyscy sobie doskonale poradzą. Będziemy nie tylko rozwiązywać zadania, ale także grać w grę ścigankę. Wytłumaczę wam teraz zasady gry.
- gra jest rozłożona na dywanie,
- znajdują się na niej pola w 4 kolorach takich jakie mają poszczególne drużyny, znajdują się też pola czarne,
- jeśli grupa rozwiąże prawidłowo zadanie, rzuca kostką, przesuwa się o ilość wyrzuconych oczek,
- jeśli stanie na polu w swoim kolorze ma dodatkowy rzut,
- jeśli stanie na polu czarnym cofa się o 2 pola,
- wygrywa ta drużyna która pierwsze dotrze do mety,
- w trakcie rozwiązywania zadań i rzutów kostką, kapitanowie drużyny będą wskazywać osobę do wykonania zadania.
- zadania umieszczone są w kopertach od 1- 6 wykonujemy je wg kolejności
- podczas wykonywania zadań szczególnie tych które wymagają skupienia zachowujemy się bardzo cicho.
- za każde prawidłowo wykonane zadanie drużyna otrzymuje 1 punkt
W turnieju matematycznym bierze udział po 5 dzieci z 4 grup 5-6 latki. Grupy są oznaczone kolorami
Grupa VII- zielony,
Grupa VIII- czerwony,
Grupa IX- niebieski
Grupę X- żółty.
Grupy rozwiązują zadania i otrzymują punkty. Po każdym prawidłowo rozwiązanym zadaniu drużyna rzuca kostką grając w grę ścigankę.
ZADANIE 1 "PATYCZKI"- rozwijanie umiejętności liczenia.
Każda drużyna otrzymuje 10 patyczków i kartkę A4. Kapitan wyznacza osobę do wykonania zadania. N. uderza w bęben 7, 5, 8 razy dzieci układają tyle patyczków ile usłyszą uderzeń.
Rzut kostką
ZADANIE 2 „RYTMY”- rozwijanie umiejętności układania rytmów.
Każda drużyna otrzymuje figury geometryczne: trójkąty i koła oraz długi pasek papieru. Trójkątom odpowiada instrument -trójkąt, kołom -bębenek.
N. gra na odpowiednich instrumentach- wyznaczona osoba układa rytm wg usłyszanego dźwięku: koło, koło, trójkąt, koło, koło, trójkąt itd.
Rzut kostką
ZADANIE 3 „KLAMERKI”- rozwijanie umiejętności liczenia, dodawanie, ustalanie wyniku dodawania.
Każda drużyna otrzymuje klamerki – 5 czerwonych, 3 niebieskie, 2 zielone i cyfry od 1-10. Przedstawiciel drużyny wykonuje zadanie. Przypnij 3 klamerki czerwone, 2 zielone, 2 niebieskie policz ile jest klamerek razem wskaż odpowiednią cyfrę. Ile jest klamerek żółtych i niebieskich razem, wskaż odpowiednią cyfrę, ile jest klamerek czerwonych i żółtych razem wskaż odpowiednią cyfrę.
Rzut kostką
Zabawa ruchowa „Magiczna liczba 7”. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy muzyczno- ruchowej „Magiczna liczba 7”. Dzieci ilustrują piosenkę ruchem.
Rzut kostką
ZADANIE 4 "PAJACYK"- ćwiczenia orientacji przestrzennej, położenia przedmiotów w przestrzeni.
Każda grupa otrzymuje obrazek z pajacykiem, który składa się z samych figur geometrycznych, a także szablony kółek i gwiazdek (gwiazda niebieska i żółta, kółko pomarańczowe, czerwone i zielone). Wyznaczone dziecko umieszcza kółeczka i gwiazdki według poleceń nauczycielki. Przed wykonaniem zadania słuchają recytacji wiersza „Pajacyk”.
Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada, spójrzcie, jaką mozaikę układa.
Jedno koło, jeden kwadrat, cztery prostokąty. Głowa, brzuszek, ręce, nogi, kapelusz trójkątny. Trzeba jeszcze zrobić butki z prostokątów małych.
No i proszę – już pajacyk zrobiony jest cały.
* proszę położyć niebieską gwiazdkę z prawej strony pajacyka * proszę położyć pomarańczowe kółeczko z lewej strony pajacyka
* proszę położyć żółtą gwiazdkę pod pajacykiem
* proszę położyć czerwone kółeczko nad pajacykiem
* proszę położyć zielone kółeczko na pajacyku
Rzut kostką
ZADANIE 5„FIGURY GEOMETRYCZNE”- określanie wielkości i grubości figur.
Drużyna otrzymuje zestaw figur geometrycznych. Wyznaczona osoba wskazuje”
- duże cienkie czerwone koło,
- duży gruby niebieski kwadrat,
- mały gruby żółty prostokąt,
- duży cienki czerwony trójkąt,
- mały gruby czerwony trójkąt,
Rzut kostką
ZADANIE 6 „ KOLORY” układnie kulek wg podanego wzoru.
Każda drużyna otrzymuje wytłoczki po jajkach. W środku znajdują się kolorowe kuleczki z bibuły. Podczas recytacji rymowanki:
Kolorowe pisanki mamy
W pudełeczku je trzymamy
pudło, pudło podrzucamy
by się wszystkie wymieszały
krąży pudło tu i tam
otwórz je i ułóż sam.
dzieci podrzucają pudełkiem, otwierają je i układają je wg podanego wzoru.
Rzut kostką
„Boogie- woogie”- zabawa muzyczno- ruchowa.
N. zaprasza dzieci do zabawy muzyczno- ruchowej według Marty Bogdanowicz – „ Boogie- woogie”
Rzut kostką.
Zakończenie turnieju. Ewaluacja.
Na zakończenie następuje podliczenie wyników i uroczyste zakończenie turnieju.
Dzieci siadają do stolików, do szablonu twarzy dorysowują oczy , nos, kolorują włosy, rysują minę wesołą jeżeli zajęcia się im podobały, smutną jeżeli coś sprawiło im trudność.
Każde dziecko otrzymuje dyplom „ Mistrza Matematyki”.