SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH DLA GR 3 i 4 LATKÓW
Temat zajęć: Zmarznięte wróbelki
Autor : Iwona Strojek
Data: 23.01.2017r.
Cel ogólny:
-rozwijanie mowy
Cel operacyjny:
Dziecko:
-wypowiada się n/t dokarmiania ptaków
-wysłucha wiersza i wypowiada się na jego temat
-naśladuje odgłosy ptaków
-układa z klocków karmnik wg wzoru
-wysłucha odgłosów ptaków
-uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej
-ćwiczy sprawność palców
-dmucha na piórko z różną siłą
-wypowiada frazę na jednym wydechu
-prawidłowo wskazuje wybrane części ciała
Środki dydaktyczne: wiersz H. Ożogowskiej Wróbelek, odgłosy ptaków, nagranie CD piosenki Lata ptaszek, piórka, sylwety wróbelków, wzór karmnika, klocki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Witam wszystkich którzy:
-mają dobry humor
-lubią zagadki
-lubią niespodzianki ...
2. Wysłuchanie odgłosów ptaków.
N. mówi. Mam dzisiaj dla was niespodziankę i zagadkę. Posłuchajcie tego nagrania i odgadnijcie o czym będziemy dzisiaj rozmawiać?
Dzieci wysłuchują odgłosów różnych ptaków , nazywają je i próbują podać nazwę wspólną :ptaki
3. Wysłuchanie wiersza H. Ożogowskiej Wróbelek
Odleciały sobie ptaszki
Hen w dalekie strony
Tylko wróbel na gałęzi
Siedzi nastroszony
Oj, nie żałuj miły ptaszku,
że zostałeś z nami
Będziemy cię zimą karmić
Chleba okruszkami
4. Rozmowa n/t wiersza
Gdzie odleciały ptaszki ?
Który ptak pozostał?
Co obiecują dzieci z wierszyka?
Jak nazywa się domek – jadłodajnia dla ptaszków?
Czym możemy dokarmiać ptaki?
(pokazanie dzieciom ziarna dla ptaków). Zabawa ortofoniczno-paluszkowa : Ptaszki śpiewają.
N. mówi: kiedy ptaszki mają już pełne brzuszki pięknie nam śpiewają i wysoko latają. Pokażcie jak śpiewają ptaszki.
Ćwir, ćwir, ćwir
Ptaszki śpiewają
Frrr...
Ptaszki fruwają
5. Zabawy z piórkami. Dmuchanie na piórka: mocno, słabo, długo, wielokrotnie krótko, łaskotanie wybranych części ciała, dmuchanie w powietrzu.
N. mówi: Nasze ptaszki podczas lotu pogubiły piórka. Popatrzcie jakie kolorowe. Powiedzcie jaki to kolor. Każdy z was dostanie takie piórko, będziemy się nimi bawić.
Mówienie na jednym wydechu: Stara wrona bez ogona!
6. Układanie wzoru karmnika z klocków typu „Patyczaki”. N. mówi: Nasze ptaszki przyleciały do karmnika. Zobaczcie jak jest zbudowany. Ma podłogę, dwie ściany , sufit i dach. Spróbujcie zbudować taki karmnik. Każdy z was do budowy kilka klocków.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki Lata ptaszek po ulicy
Lata ptaszek po ulicy
Szuka sobie ziarn pszenicy
A ja sobie stoję w kole i wybieram kogo wolę X2
8. Podsumowanie. Podziękowanie za zabawę.