Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Grupa: 5- 6 latki
Prowadząca: Agata Ambrosiewicz
Temat: „Kolorowa łąka”
Cele ogólne:
wzbogacanie wiedzy o zwierzętach żyjących na łące
kształtowanie pojęć matematycznych
Cele operacyjne: dziecko
w skupieniu słucha wiersza czytanego przez nauczyciela
potrafi opowiedzieć co wolno, a czego nie należy robić na łące
rozwiązuje zadania matematyczne
potrafi za pomocą dotyku określić przedmiot i powiedzieć jaką figurę geom. przypomina
wie, jakie zwierzęta żyją na łące
rozwiązuje zagadki
kształci ekspresję ruchową
potrafi określić położenie przedmiotów w przestrzeni
Metody:
słowna
czynna
oglądowa
pedagogika zabawy Klanza
Formy:
indywidualna
zbiorowa
zespołowa
Środki dydaktyczne:
płyty CD z piosenkami
pastele
wiersz M. Buczkówny
przedmioty w worku (trójkąt, płyta CD, ekierka, talerzyk, książka, mozaika, linijka...)
wyrazy do globalnego czytania
liczmany
brystol, bibuła, nożyczki, kredki, kleje...
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie przybyłych rodziców - „Koło”- organizowanie koła wspólnie z rodzicami.
2. „Wszyscy są”- zabawa ze śpiewem: przywitanie się dzieci z rodzicami.
3. „Witam wszystkie dzieci, których imiona zaczynają się głoską...”- zabawa w kole.
4. „Samochody”- zabawa ruchowa z udziałem rodziców, nawiązująca do tematyki zajęć (jedziemy na łąkę), z wykorzystaniem małych obręczy.
5. „Łąka”- słuchanie wiersza M. Buczkówny, rozmowa na temat treści wiersza, określanie, co można robić, a czego nie wolno, przebywając na łące. Wymienianie zwierząt występujących w wierszu. Dzielenie na sylaby nazw owadów: pszczoła, bąk, osa, motyl, biedronka. Przeliczanie sylab.
6. „Motylkowa rodzinka”- grupowa prezentacja wierszyka przewodniego grupy, wprowadzająca do zabawy ruchowej.
7. „Taniec motyli”- zabawa muzyczno- ruchowo- ekspresyjna do muzyki „Wiosenny taniec” (płyta cd), z wykorzystaniem szarf i gazet jako skrzydeł motyli. Dzieci tańczą z rodzicami.
8. „Figury geometryczne”- zabawa dydaktyczna z użyciem kostki, na której znajdują się 4 znane dzieciom figury g. Określanie podstawowych właściwości danej figury (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt). Podpisywanie wyrazami globalnymi nazw pod odpowiednia figurą.
9. „Magiczny worek”- zabawa dydaktyczna z użyciem przedmiotów o kształcie przypominającym figury geom. Przyporządkowanie przedmiotów do określonej figury.
10. „Konszabelanci”- zabawa muzyczno- ruchowa z udziałem rodziców.
11. „Zwierzaki łąki”- rozwiązywanie zagadek czytanych przez rodziców. Wskazywanie rozwiązań na tablicy tematycznej. Naśladowanie dźwięków wydawanych przez poszczególne zwierzęta (żaba, pszczoła, bocian)
12. „Na wiosennej łące”- zabawa dydaktyczna utrwalająca kierunki i położenie przedmiotów w przestrzeni. Rysowanie pastelami poszczególnych elementów wg instrukcji . Praca z rodzicami. Prezentowanie „obrazów”, określanie przez rodziców liczby dobrych i odpowiedzi.
13. Wspólne śpiewanie piosenki pt.: „Łąka”, z podziałem na zespoły i pokazywaniem określonych czynności.
14. Rozwiązywanie zadań matematycznych z tekstem przy użyciu liczmanów.
15. Praca plastyczna w zespołach rodzinnych i koleżeńskich, pt.: „Łąka”.
16. Podziękowanie rodzicom(w formie dyplomów)za udział w zajęciach.
„Łąka”- Mieczysława Buczkówna
Na łąkę trzeba iść rano
Kiedy jeszcze rosa-
cichutko przystanąć
I słuchać
jak brzęczy pszczoła jak bąk a jak osa.
Patrzeć jak skrzydła motyli
zamykają się i otwierają
Jak mała biedronka
Na łódce z listka płynie
Po zielonym kołysaniu-
A potem trzeba się pochylić
Nad każdym kwiatem
I zapytać jak mu na imię
Zagadki
1. Na brzegu stawu żyją, z wieczora czy tez z rana, do wody dają nura, gdy słyszą krok bociana. (żaby)
2. Zbiera miód z kwiatów wśród łąk i pól, kiedy użądli, sprawi ci ból. (pszczoła)
3. Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. (motyle)
4. O nocleg nie prosi, wędrując po świecie. Bo swój domek nosi na własnym grzbiecie.(ślimak)
5. Choć są bardzo małe, pracują wytrwale. Zbierają nasionka, nie męczą się wcale.(mrówki)
6. Powrócił do nas z dalekiej strony. Ma długie nogi i dziób czerwony. (bocian)
7. Lata nad łąką w czerwonej kapotce. A na tej kapotce jest kropka przy kropce.(biedronka)
8. Zapewne znacie takiego konika. Choć nie jest zegarkiem, jednak w trawie cyka. (konik polny)
Zadania (wyklaskiwanie, pokazywanie, cyferka)
- Na zielona łąkę przyleciało 5 bocianów. Dostrzegły na niej dużo zielonych żabek. Klekotem przywołały jeszcze 4 bociany. Ile bocianów szukało żabek?(9) Po chwili 3 najedzone bociany odfrunęły, ile zostało na łące?(6)
Rosły sobie na łące 3 kwiatki- Mało?? Spadł ciepły, wiosenny deszcz i nad ranem wyrosły jeszcze 4 kwiatki. Ile kwiatów rosło na łące?? (7)... Nagle spadł grad i zniszczył 2 kwiatki. Ile zostało?(5)