SCENARIUSZ
„PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA”
GRUPA: 3-4 latki
WYCHOWAWCA: Agata Ambrosiewicz
DATA: 28.11.2018 r.
CELE OGÓLNE:
- przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci,
- nawiązanie bliższego kontaktu między dziećmi, rodzicami i nauczycielkami,
- tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania,
- integrowanie się we wspólnej zabawie dzieci,
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.
CELE OPERACYJNE:
Dzieci...
- potrafią zaśpiewać proste piosenki,
- potrafią ruchem zinterpretować tekst piosenki,
- potrafią wyrecytować krótkie wierszyki,
- nawiązują kontakty między sobą, potrafią wspólnie się bawić,
- próbują przełamać barierę stresu, lęku,
- czerpią radość ze wspólnych zabaw z rodzicami i kolegami.
POMOCE:
Dekoracja sali, magnetofon, płyty CD z podkładami, opaski z obrazkami gruszki i jabłka, kwadratowe kartoniki z kolorami, emblematy z smutnymi i uśmiechniętymi buźkami, długi ołówek do pasowania, tekst przyrzeczenia dla rodziców i dzieci, dyplomy dla dzieci.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
1. Przywitanie.
Nauczyciele witają zaproszonych rodziców. Dzieci wchodzą do sali do piosenki pt. „Jedzie pociąg” prowadzone przez nauczyciela. Ustawiają się w półkole przed szafkami i witają się z rodzicami słowami wiersza:
„My jesteśmy przedszkolaki
Maluszki kochane.
Zapraszamy wszystkich
Na nasze pasowanie.”
Prawdziwy przedszkolak potrafi zaśpiewać piosenki.
2. Piosenka połączona z zabawą ruchową pt. „Do przedszkola idzie maluch”.
1. Do przedszkola idzie maluch, tup, tup, tup, tup,
wszyscy dziś malucha chwalą, tup, tup, tup, tup.
2. Zna wierszyki i piosenki, la, la, la, la,
zawsze chodzi uśmiechnięty, la, la, la, la.
3. Podskakują razem dzieci, hop, hop, hop, hop,
bo tu bawią się najlepiej, hop, hop, hop, hop.
Prawdziwy rodzic potrafi bawić się z dzieckiem w zabawy paluszkowe.
3. Zabawy paluszkowe:
Grota misia
„To jest grota,
W grocie miś.
Stuk puk misiu
Z groty wyjdź.
O! Wyszedł miś.”
Rodzinka
„To jest dziadziuś,
To babunia,
To jest tatuś,
To mamunia
To dziecinka mała,
A to moja rączka cała.”
Dwie małe rączki
„Dwie małe rączki klaszczą,
a czasem się pogłaszczą,
w kolanka zastukają,
rodzicom pomachają.”
Prawdziwy przedszkolak zna przepisy ruchu drogowego oraz światła sygnalizacyjne.
4. Piosenka pt. „Samochody”.
1.Jadą samochody,
ulica za ulicą,
a każdy kierowca
tak kręci kierownicą.
Ref. Brum, brum, brum,
brum, brum, brum,
tak kręci kierownicą!
2.Teraz hamujemy
i chwilkę zaczekamy,
bo czerwone światło
na skrzyżowaniu mamy.
Ref. Stop, stop, stop!
Stop, stop, stop!
Na skrzyżowaniu mamy.
3.O, już można jechać,
bo znowu jest zielone.
Wszystkie samochody
ruszają w swoją stronę.
Ref, Brum, brum, brum,
brum, brum, brum,
ruszają w swoją stronę.
Prawdziwy przedszkolak zna kolory.
5. Zabawa z rodzicami „Kolory”.
Dzieci siedzą na dywanie w półkolu, wybrani rodzice podnoszą do góry kolorowe kartki, a dzieci nazywają jakiego są koloru.
Prawdziwy przedszkolak zna dary jesieni i tańczy do piosenki.
6. Zabawa taneczna przy piosence pt. „Małe czerwone jabłuszko”.
1. Małe czerwone jabłuszko
Tańczy dziś pod drzewem z gruszką.
Za rączki się trzymają i wkoło obracają. /bis
2. Małe czerwone jabłuszko
Tańczy dziś pod drzewem z gruszką.
Jabłuszko podskakuje, a gruszka przytupuje. /bis
3. Małe czerwone jabłuszko
Tańczy dziś pod drzewem z gruszką.
W rączki klaszcze jabłuszko
razem z dojrzałą gruszką. /bis
4. Małe czerwone jabłuszko
Tańczy dziś pod drzewem z gruszką.
Biegną sobie dokoła, jabłuszko gruszkę woła. /bis
7. Egzamin dla dzieci i rodziców.
Pięknie, pięknie drogie dzieci, ale żeby zostać przedszkolakiem to prócz pasowania trzeba jeszcze odpowiedzieć na pytania. Jeśli na nie odpowiecie, będzie wola moja taka, żeby pani dyrektor pasować was będzie na przedszkolaka.
Jaką porę roku mamy? (jesień)
Co jesienią spada z drzew? (liście, kasztany, żołędzie)
Pada z nieba, kapie, leje, wszyscy na niego narzekają i pod parasol się chowają? (deszcz).
Wy egzamin dzieci zdany macie. Teraz rodzicom tremy trochę damy
i o prawdziwość zdań ich zapytamy.
- Dyrektor naszego przedszkola nazywa się Joanna. P/F
- Wychowawczynie z grupy maluszków to panie Basia i Kasia. P/F
- Nasze przedszkole stoi przy ulicy Olejniczaka. P/F
- Nasze przedszkole mieści 2 oddziały. P/F
- Nasza grupa nazywa się „Słoneczka”. P/F
- Śniadanie w naszej grupie mamy o 8.30. P/F
- Obiad mamy o godzinie 12.30. P/F
- Podwieczorek w naszej grupie zaczyna się o godz. 14.00. P/F
- Woźne z naszej grupy to panie Ania i Nela. P/F
8. Nagroda od dzieci dla rodziców za zdanie egzaminu – Taniec węgierski z chusteczkami.
9. Ślubowanie rodziców.
Nauczyciel: Wszystkie zadania pięknie wykonane teraz zaczyna się pasowanie, ale zanim to się stanie zapraszamy rodziców na ich ślubowanie. Proszę teraz o powstanie rodziców i głośne powtarzanie za mną słów ślubowania:
„Dziecko jest moim największym Skarbem,
Postaram się ze wszystkich sił
być najlepszym Rodzicem na świecie.
Obiecuję kochać moje dziecko mądrze:
to znaczy skarcić, gdy na to zasłuży,
ale też i wskazywać ścieżki, po których kroczyć ma.”
10. Ceremonia pasowania na przedszkolaka.
Nauczyciel dziękuję dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę i zaprasza p. Dyrektor do dokonania pasowania.
„Dzielne Słoneczniki, kochane dzieciaki.
Jest u nas w „25-tce” zwyczaj taki,
że pani Dyrektor dzieci zwołuje
i na przedszkolaka je pasuje.
Panią Dyrektor tu zapraszamy,
Bo dla Pani specjalne zadanie mamy.
My, maluszki chcemy poprosić o pasowanie
I przedszkolakiem, niech maluch zostanie.„
Dzieci ustawione w półkole. Pani Dyrektor mówi tekst przyrzeczenia a dzieci powtarzają „PRZYRZEKAMY”!
CO DZIEŃ RANO BUZIE MIEĆ ZAWSZE ROZEŚMIANĄ?
NIE PŁAKAĆ, NIE SZLOCHAĆ I PANIE MOCNO KOCHAĆ?
ZABAWKI SZANOWAĆ I DOOKOŁA WSZYSTKO PORZĄDKOWAĆ?
GRZECZNIE BAWIĆ SIĘ I FIKAĆ?
W MIG ZAJADAĆ Z TALERZYKA?
I NIE SIKAĆ W GALOTY BO Z TYM DUŻO ROBOTY?
ZOSTAĆ ZUCHAMI I PRAWDZIWYMI PRZEDSZKOLAKAMI?
Dyrektor przedszkola pasuje wszystkie dzieci na przedszkolaków, dotykając ich ramienia kredką i mówiąc słowa: „Pasuję cię na przedszkolaka”. Nauczycielki rozdają pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.