KONSPEKT ZAJĘĆ Z PLASTYKI DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM I ZNACZNYM
TEMAT ZAJĘĆ:. Zwierzęta z darów jesieni
KLASA: V Szkoły Podstawowej. Oddział edukacyjno – terapeutyczny.
CELE:
• w zakresie wiedzy:
- wie, jakie zwierzęta żyją w lesie,
- wie, które zwierzęta zapadają w sen zimowy a, które nie,
• w zakresie umiejętności
- potrafi stworzyć zwierzę wykorzystując dary jesieni
- potrafi stworzyć kompozycję,
- potrafi zadbać o estetykę wykonanej pracy
• w zakresie postaw
- potrafi podporządkować się ustalonym zasadom podczas zajęć,
- potrafi czekać na swoją kolej,
METODY:
• słowne
• pokazowe
• ćwiczeń praktycznych
FORMY:
• indywidualna
ŚRODKI: biały bristol, suche liście, szyszki, czapeczki z żołędzi, klej, kolorowy papier
Przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
1. Wita się z uczniami. Prosi
o przygotowanie stanowisk pracy,
2. Nauczyciel prosi uczniów aby wylosowali kartoniki, na których zapisane zostały nazwy zwierząt. Każdy uczeń wykonuje pracę z nazwą wylosowanego zwierzęcia. Pyta się uczniów, które z tych zwierząt zapadają w sen zimowy.
3. Wyjaśnia jaką pracę będą wykonywali na zajęciach,
4. Rozdaje uczniom papier oraz demonstruje jak należy wykonać pracę z suchych liści i innych darów jesieni,
5. Pomaga w wykonaniu prac, kieruje uczniów w wykonaniu pracy,
6., Prosi uczniów o wykonanie ramek dla prac, tłumaczy jak je wykonać
7. Wywiesza gotowe prace. Daje pochwały uczniom za ich wkład w pracę,
8. Prosi o wykonanie czynności porządkowych - sprzątanie, mycie stolików i etc.
CZYNNOŚCI UCZNIÓW
1. Witają się z nauczycielem oraz wykonują polecenia nauczyciela,
2.Losują, odpowiadają,
3. Obserwują uważnie jak należy wykonać pracę,
4. Wykonują prośbę nauczyciela,
5. Wykonują pracę plastyczną
6. Słuchają i wykonują polecenia nauczyciela.
7. Słuchają,oglądają,
8. Wykonują czynności porządkowe.