W opracowaniu scenariusza wykorzystano m.in. wiersze i piosenki przygotowane przez wydawnictwo MAC, Juka, Nowa Era dla klas I-III.
Scenariusz uroczystości ślubowania klas I
26 .10.2018 r.
Ślubowanie klas I to niezwykła uroczystość szkolna. Pierwszoklasiści oczekują na nie z wielką radością. Jest to wielkie przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli.
Cele uroczystości:
Poznawczy: zapoznanie się z tradycjami i ceremoniałem uroczystości szkolnych
Kształcący: rozwijanie umiejętności recytacji utworów poetyckich
kształcenie umiejętności współdziałania w dużej grupie
Wychowawczy: rozwijanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej i wdrażanie do odpowiedzialności za dobre imię szkoły
Metody: recytacja, śpiew
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Miejsce uroczystości: sala gimnastyczna
Przebieg uroczystości:
I. Wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego
Prowadzący:
Prosimy o ciszę!
Prowadzący:
Proszę wszystkich o powstanie!
Baczność !
Poczet sztandarowy sztandar szkoły wprowadzić
Do hymnu (Hymn Państwowy )
Po hymnie
II. Powitanie Dyrekcji Szkoły oraz zaproszonych gości
Przed Wami wspaniała uroczystość – ślubowanie i pasowanie na ucznia. W życiu są uroczystości większe i mniejsze, ważniejsze i mniej ważne. Oczekujemy na nie zwykle w odświętnych, pięknych strojach, z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. Towarzyszą im kolorowe kwiaty, dobre słowa i obecność tych, którzy znaczą w naszym życiu tak wiele. Powitajmy osoby, które swoją obecnością dodadzą blasku, powagi oraz uświetnią tę uroczystość
• Pana Dyrektora
• Panie vice dyrektorki
• Przedstawiciela Rady Rodziców
• Nauczycieli i pracowników administracji naszej szkoły
• Wszystkich rodziców
• Was uczniowie klas I
III. Powitanie uczniów klas I przez ucznia klasy VII
Kochani mali przyjaciele!
Od momentu wejścia w szkolne progi tworzycie razem z nami wielką szkolną rodzinę. Wiecie, że każdy w rodzinie obok praw ma także obowiązki, które , powinien sumiennie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim nauka, do której wdrożą Was nauczyciele i rodzice.
My starsi koledzy wyciągamy do Was pomocną dłoń. Zawsze możecie skorzystać z naszych rad i pomocy, zwrócić się do nas ze wszystkimi trudnymi sprawami, problemami, a wiemy, że będzie ich dużo. Będziemy kontaktować się z Wami na przerwie, pomagać w szukaniu zagubionych rzeczy, będziemy wspólnie się bawić.
Uśmiechnijcie się, bo w szkole jest przyjemnie, miło i radośnie. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina. Życzymy Wam wspaniałych wyników w nauce i wzorowego zachowania.
Pierwszoklasiści wypowiadają razem – Dziękujemy !
Prowadzący:
A teraz nadszedł czas na część artystyczną , pokazanie tego jak potrafią występować wczoraj jeszcze przedszkolaki, a dzisiaj już pierwszaki.
Idą pierwszaki – dawne maluchy
Jeden w drugiego to same zuchy
Buzie umyte i ręce czyste
Każdy na plecach dźwiga tornister
Z bijącym sercem stają przed szkołą
Jak im tu będzie? – Pewnie wesoło !
M. Niwińska „ Pierwszak.”
IV. Część artystyczna w wykonaniu klas I( wiersze i piosenki)
1.Wiersze
„ My się szkoły nie boimy.”
Uczeń 1
My się szkoły nie boimy,
choć i praca czeka nas.
Śmiało do niej dziś wkroczymy,
bo nauki nadszedł czas.
Uczeń 2
Nauczymy się literek,
potem czytać, pisać też
i będziemy mogli sami
już przeczytać każdy wiersz.
Uczeń 3
Nauczymy się też liczyć
i poznamy cały świat.
Będzie czas i na zabawę
Każdy więc jest dzisiaj rad.
Uczeń 4
Gdy witamy się ze szkołą,
wszystkim robi się wesoło.
Wszyscy śmieją się przyjaźnie
z przyjaciółmi zawsze raźniej.
Uczeń 5
Wspólnie uczyć się jest miło,
choćby to niełatwe było.
A gdy komuś idzie gorzej
to ktoś zawsze mu pomoże.
Uczeń 6
Każdy w klasie pilnie ćwiczy.
Czyta, pisze, kreśli, liczy.
I zdobywa wiedzę stale,
żeby świat poznawać dalej.
2. Piosenka
Piosenka „Witaj nasza dobra szkoło”.
1. Jeszcze w uszach szumią morskie fale,
śpiewa głośno rześki, górski wiatr.
Na wakacjach było, było tak wspaniale,
Ale teraz już do szkoły nadszedł czas.
Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło.
Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło.
Bo wracamy wypoczęci i szczęśliwi.
Mamy mnóstwo dobrych chęci, wiele siły.
/2x
2. W szkole czeka na nas nasza pani,
poprowadzi nas w nieznany świat.
Bo do koła tyle, tyle spraw ciekawych,
które chcemy jak najlepiej w życiu znać.
Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło.
Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło.
Bo wracamy wypoczęci i szczęśliwi.
Mamy mnóstwo dobrych chęci, wiele siły
muz. M. Ziąber, sł. J. Koczanowska
3.Wiersze
(na scenę wbiega uczennica z plecakiem z klasy 7)
Czołem uczniowie pierwszych klas!
Starsza koleżanka wita Was.
Czego Wam życzyć na początek?
Życzę kolegów, samych piątek!
I żeby nikt się szkoły nie bał,
bo nie ma czego, bo nie trzeba!
Do siódmej klasy chodzę już,
więc znam tę szkołę wszerz i wzdłuż.
I mówię z całym przekonaniem,
że złego nic się Wam nie stanie,
że z żadnej głowy włos nie spadnie,
bo w szkole dobrze jest i ładnie!
Cz. Janczarski „ Powitanie pierwszej klasy.”
Uczeń 1
Wiersz „ Pasowanie na ucznia.”
„Ojeje, jeje, powiem wam w sekrecie,
Że bardzo dziś jestem zdenerwowany.
Bo właśnie dzisiaj, jak pewnie już wiecie ,
Na ucznia tej szkoły będę pasowany.
Uczeń 2
To jest ważny powód, stąd to zamieszanie,
Bowiem każdy pierwszak szczerze pragnie tego,
By dobrze zasłużyć na to pasowanie
I być dla starszych ich szkolnym kolegą.
Uczeń 3
Cieszę się, że wszyscy tak tłumnie przybyli,
By być razem z nami w tej radosnej chwili,
Proszę o uwagę panowie i panie!
Dziś pierwszoklasiści złożą ślubowanie.”
Wiersz „Raz, dwa, trzy-teraz my.”
Uczeń 1
Raz, dwa, trzy - teraz my !
Szkoło, szkoło - otwórz drzwi !
Każdy z nas dobrze wie –
Nadszedł czas, by uczyć się !
Uczeń 2
Raz, dwa, trzy – teraz my !
Idę ja i idziesz Ty !
Trzy, dwa, raz – na nas czas !
Maszerujmy do swych klas !
Uczeń 3
Raz, dwa, trzy – teraz my !
Uczeń – jak to pięknie brzmi !
Raz, dwa, trzy, cztery, pięć –
Na naukę mamy chęć !
M. Przewoźniak „ Encyklopedia.”(fragmenty)
Uczeń 1
Nie znasz trudnych słów znaczenia,
nie martw się , to nie tragedia.
Oto księga zrozumienia,
znasz ją, to encyklopedia.
Jak w niej znaleźć trudne słowo?
Hasła siedzą tu logicznie.
Trzeba tylko ruszyć głową,
szukaj ich alfabetycznie.
4. Piosenka
Piosenka: „Marsz pierwszoklasistów”
1. Moja siostra w piątej klasie,
w trzeciej jest mój brat,
a ja jestem uczniem pierwszej,
bo mam tylko siedem lat.
I tak sobie obiecuję:
Od początku równy krok,
żeby przejść do drugiej klasy,
mam przed sobą cały rok !
2. W naszej klasie, pierwszej klasie,
Wre nauka, praca wre,
koleżanki i koledzy
w pracy prześcigają się.
Wszyscy sobie obiecują:
od początku równy krok,
wszyscy myślą i pracują
przez ten pierwszy szkolny rok !
muz. M. Kaczurbina sł. autor nieznany
5. Wiersze
„ Mamy elementarz nowy.”
Uczeń 1
Chociaż jestem taka mała,
Wiem, że szkoła jest wspaniała !
W szkole są klasy i dużo dzieci,
A czas nauki tak szybko leci !
Uczeń 2
( pokazuje podręcznik)
Mamy elementarz nowy,
W nim jak ziarenek maku,
Pod obrazkiem kolorowym
Czarnych pełno znaków.
Uczeń 3
Ten ma brzuszek, ten laseczkę,
Inny mały haczyk,
Trzeba szybko się dowiedzieć,
Co to wszystko znaczy ?
Uczeń 4
M - jak mama pięknie brzmi,
D - jak dym umyka,
F - jak fiołek pachnie nam
O - jak osa bzyka,
Uczeń 5
Te literki złożyć trzeba,
To jest trudna sztuka,
Lecz ciekawą rzeczą jest nasza nauka.
Uczeń 6
Gdy się pisać nauczymy,
Słowo tak po słowie,
Szereg liter w naszej książce,
Więcej nam opowie:
Tu As, a tam Ala.
Tu las, a tam lala.
Tu dom, a tam płot.
Tu sad, a tam kot”
6. Piosenka
Piosenka „ Dostał Jacek elementarz „
Dostał Jacek elementarz,
ależ mina uśmiechnięta.
Hejże hej, hejże ha,
elementarz Jacek ma ( 2x)
Idzie właśnie środkiem ścieżki,
dumny z pierwszej swej książeczki.
Hejże hej, hejże ha,
elementarz Jacek ma ( 2x
Spojrzał Burek w Jacka oczy,
jakby pytał dokąd kroczy.
Hejże hej, hejże ha,
elementarz Jacek ma ( 2x
Ja do szkoły, też pytanie,
jestem uczniem miły panie.
Hejże hej, hejże ha,
elementarz Jacek ma ( 2x
7. Wiersze
„ Teraz liczyć się uczymy.”
(W trakcie wypowiadania tekstu uczniowie pokazują kolejno zabawki)
Uczeń 1
Teraz liczyć się uczymy,
To rzeczy ciekawe.
Są dwa misie, trzy skakanki,
Razem pięć zabawek.
Uczeń 2
Jeden słoń jest, dwa niedźwiedzie,
Cztery małe koty.
Czego tutaj jest najwięcej,
Dowiemy się o tym.
Uczeń 3
Słoń, choć duży, to jest jeden,
Kotów zaś dwie pary.
Kotów więcej niż jest niż słoni !
To nie żadne czary.
Uczeń 4
Jeden, dwa i trzy i cztery,
I tak do dziesięciu,
Dodajemy, rachujemy,
Liczymy w pamięci.
Uczeń 5
Mam mundurek śliczny, nowy, granatowe wstążki.
Mam tornister, a w tornistrze same nowe książki.
Zaraz przyjdą dzieci, zaraz się spotkamy.
Wcale się nie boję i nie trzymam mamy.
Uczeń 6
M. Strzałkowska „ Przez ulicę.”
By móc ulicę przebyć bezpiecznie
Trzeba znać mowę świateł koniecznie.
Światło czerwone zamyka drogę,
stoję i czekam, bo iść nie mogę.
A gdy się pali światło zielone,
idę spokojnie na drugą stronę
8. Piosenka
Piosenka: „ Znaczki odblaskowe „
1. Droga koleżanko i kolego miły,
jeśli idziesz drogą, to widoczny bądź,
przypnij do plecaka znaczek odblaskowy,
niech Cię widzą wszyscy, co w pojazdach mkną.
Ref: Znaczki odblaskowe małe i błyszczące
świecą ciepłym blaskiem, chronią nas, gdy mrok.
„ Uwaga, uwaga, bo pieszy na drodze ! „
mówią do pojazdów, co po szosie mkną.
2. Lewą stroną szosy poruszaj się pewnie,
tak jest najbezpieczniej, proszę uwierz mi,
prawą stroną chodzisz po chodniku w mieście,
a na wiejskiej szosie lewej trzymaj się.
Ref. ......
muz. M. Ziąber, sł. J. Koczanowska
9. Wiersze
Prowadzący: BRAWO
Przed Wami zadanie specjalne. Zapraszam do mnie przedstawicieli klas.
Przed dziećmi zadanie 1
– Powiedzcie, co to jest Polska ?
Kiedy nagle las zaszumi
Mowę sosny, gdy zrozumiesz...
To jest Polska.
Gdy zobaczysz gdzieś topole
Królujące gdzieś nad polem...
To jest Polska
Ujrzysz biały krzyż wycięty,
Hełm i pod nim piasek święty...
To jest Polska
Cz. Janczarski „ Co to jest Polska?”
Czas na zadanie 2:
„ Powiedzcie, jak należy zachować się podczas przechodzenia przez jezdnię ? „
Gdy zamierzasz przejść ulicę,
Musisz znać tę tajemnicę:
Na chodniku przystań bokiem,
Spójrz na lewo bystrym wzrokiem,
Skieruj w prawo wzrok sokoli,
Znów na lewo spójrz powoli,
Jezdnia wolna – więc spokojnie,
Mogą przejść przez nią przechodnie.
W. Chotomska „ Gdy zamierzasz przejść ulicę.”
A teraz Zadanie 3:
„Czy wiecie jak należy zachowywać się na lekcji ? „
Na lekcji uczniowie nie mówią chórem,
gdy chcesz coś powiedzieć, rękę podnieś w górę.
Gdy nikt nie spóźnia się do szkoły,
gdy raźnie każdy z teczką się spieszy.
gdy każdy grzeczny jest i wesoły,
Wtedy się nasza Pani cieszy.
„ Czy znacie magiczne słowa?’
To już 4- ostatnie zadanie
Jeśli bardzo chcesz czarować,
musisz znać magiczne słowa.
PROSZĘ- oto pierwsze z nich,
co otwiera wszystkie drzwi.
PRZEPRASZAM- drugie magiczne słowo,
sprawia, że uśmiech wraca na nowo
I DZIĘKUJĘ słowo trzecie,
po nim cudnie jest na świecie
K .Klich „Magiczne słowa.”
Prowadzący:
Nasi najmłodsi uczniowie dzielnie wykonali wszystkie zadania. Zapytajmy teraz Pana Dyrektora, czy mogą przystąpić do ślubowania.
Wystąpienie Pana Dyrektora:
Prowadzący:
Brawo ! Daliście przed chwilą dowód na to, że zasługujecie by przyjąć Was do braci uczniowskiej. A jaka jest ocena publiczności ? Czy uczniowie klasy pierwszej zdali egzamin.
( odpowiedź publiczności )
Przed chwilą wszyscy zgodnie stwierdzili, że jak tu stoicie, gotowi jesteście zostać uczniami. Myślę, że z wielką ochotą i zapałem podejmiecie obowiązki szkolne. Wobec wszystkich tu zebranych złożycie teraz uroczyste ślubowanie i zostaniecie pasowani na uczniów naszej szkoły. Czy jesteście na to gotowi ?
Pierwszoklasiści odpowiadają: Jesteśmy gotowi.
V. Dalszy przebieg uroczystości
1. Wprowadzenie Sztandaru Szkoły
2. Ślubowanie
Ślubowanie:
„Ślubuję na sztandar szkoły
Uczyć się pilnie i chętnie,
Ślubuję
Szanować pracę swoją i innych,
Ślubuję
Dbać o dobre imię szkoły i klasy,
Ślubuję
Żyć odważnie i uczciwie,
Ślubuję
Kochać swoją Ojczyznę
I pracować dla niej kiedy dorosnę.
Ślubuję
4. Odśpiewanie Hymnu Szkoły
5. Wyprowadzenie Sztandaru Szkoły
6. Pasowanie na uczniów
7. Życzenia przekazane przez uczniów klasy VII
„Żadnego błędu w zeszycie, samych piątek z czytania.
Wiele książek pięknych, nowych i audycji kolorowych.
Dla każdego słońca wiele, cały tydzień i w niedzielę.
Żeby wszystkim zawsze było dobrze z Wami,
Tego życzą naszej pierwszej klasie starsze koleżanki i koledzy.”
Prowadzący:
Jesteście uczniami klasy pierwszej, jesteście Polakami.
Pamiętajcie , że Polska to wasz rodzinny dom.
8. Wiersz „ Ojczyzna „ i wspólne odśpiewanie piosenki
„ Jestem Polką i Polakiem.”
W. Domeradzki „Ojczyzna.”
Wszystko dokoła:
dom i przedszkole,
fabryczne dymy,
żelazna kolej...
Kwiaty przy oknie,
klon koło bramy,
słoneczny uśmiech kochanej mamy...
I las, co cieniem
dzieci zaprasza-
wszystko to Polska,
Ojczyzna nasza!
Piosenka : „Jestem Polką i Polakiem”.
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko
I przygód wiele na pewno w drodze spotka nas
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
Pierwsze jest Zakopane
Miejsce wspaniałe
Gdzie góry i górale są
Kraków to miasto stare
W nim piękny Wawel
Obok Wawelu mieszkał smok
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
Teraz to już Warszawa
To ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
I wiele innych, pięknych miejsc
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
Toruń z daleka pachnie
Bo słodki zapach pierników kusi mocno nas
Podróż skończymy w Gdański
Stąd szarym morzem można wyruszyć dalej w świat
Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty
9. Rozdanie prezentów dla uczniów
10. Zakończenie uroczystości.
Opracowała: Dorota Garbarczyk
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
W opracowaniu scenariusza wykorzystano m.in. wiersze i piosenki przygotowane przez wydawnictwo MAC, Juka, Nowa Era dla klas I-III.