Numer: 38555
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co za śmieci? Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców 5-6 latki
Prowadząca: Kuster Lidia
Temat: Co za śmieci?

Cel główny : zapoznanie dzieci z działaniami, aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
1. wymienia rodzaje odpadów
2. wie, jakie codzienne czynności, sprzyjają ,że człowiek wytwarza śmieci,
4 wskazuje jak można ograniczać wytwarzanie dodatkowych odpadów,
5 podaje przykłady właściwych zachowań
6. nazwać różne rzeczy, odpady
7. posegregować odpady do odpowiednich worków lub pojemników
8. dostrzega zależność między stanem środowiska a ilością wytwarzanych odpadów (spacer do lasu i śmieci)
9. nabywa świadomość, że jego codzienne wybory wpływają na ilość wytwarzanych odpadów,
10. kształtuje w sobie odpowiedzialność za stan środowiska,(spacer do lasu i wysypiska)
11. włącza się w akcję „co z tym śmieciem”

Metody : ilustrowana rozmowa nauczająca, burza mózgów, samodzielnych doświadczeń
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: śmieci/ np. kubek po serku, papierek po cukierkach, butelka po soku, karton po mleku, butelka po płynie do mycia, popsuta zabawka, stary zaschnięty pędzel , torba foliowa, stara ściereczka do wycierania kurzu,
ilustracje torba foliowa na zakupy/ torba z materiału, zeszyt na papierze kredowym/ zeszyt wyprodukowany z makulatury, plastikowy talerzyk/ talerz ceramiczny woreczek plastikowy/ torebka papierowa, butelka plastikowa/ butelka szklana.

Przebieg zajęcia

1.Nauczyciel wprowadza dzieci do sali ,w której znajdują się rozrzucone rzeczy
ilustracje śmieci np. kubek po serku, papierek po cukierkach, butelka po soku, karton po mleku, butelka po płynie do mycia, popsuta zabawka, stary zaschnięty pędzel , torba foliowa, stara ściereczka do wycierania kurzu
2.Zadaje pytania :
• Jaką wspólną nazwę można nadać przedstawianym przedmiotom? (śmieci, odpady)
• Dlaczego takie rzeczy nazywamy śmieciami ? (są zużyte, spełniły swoje zadanie).
• Kto wytwarza śmieci? (każdy człowiek)
• Czy wy także wytwarzacie śmieci? (tak)
• Podczas jakich sytuacji ciągu dnia wytwarzamy odpady
3.Nauczyciel wybiera chętne dzieci i prosi o posegregowanie do odpowiednich worków lub pojemników.
4.Wspólne sprawdzanie czy każde dziecko dobrze posegregowało odpady.
5.Jak w życiu codziennym można zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów-propozycje dzieci.
6.Na tablicy n-l przywiesza następujące zdjęcia/ ilustracje obok siebie wg schematu:
• torba foliowa na zakupy/ torba z materiału (można użyć wiele razy),
• woreczek plastikowy/ torebka papierowa (worek foliowy nie zawsze konieczny np. gdy kupujemy jedną rzecz/ nie należy pakować np. owoców w woreczek foliowy, który następnie wkłada się do foliowej torby na zakupy, można zastąpić worek foliowy torebką papierową),
• plastikowy talerzyk/ talerz ceramiczny (wielokrotnego użytku),
• butelka plastikowa/ butelka szklana (można oddać do punktu skupu lub sklepu, ponownie wykorzystać),
• zeszyt na papierze kredowym/ zeszyt wyprodukowany z makulatury (powtórne wykorzystanie papieru),
• dziecko wyrzucające jedną ręką starą zabawkę a drugą trzymające nową/ dwoje dzieci, które wymieniają się zabawkami (zabawki należy szanować i nie wymieniać wciąż na nowe, zabawki podobnie jak ubranka można oddać lub wymienić się z innym dzieckiem).
Przy każdej parze obrazków nauczyciel wspólnie z dziećmi ustala właściwe wybory i tłumaczy, jeżeli dzieci nie wiedzą ,dlaczego są korzystne do zmniejszenia wytwarzania ilości śmieci.
7.Co można zrobić z odpadami plastikowymi można się- bawić
8.Wspólnie z rodzicami dzieci wykorzystują odpady i konstruują odpadowe „stworki” lub elementy do zabawy (motyl, pociąg, samolot, ludzik itp.)
9.Prace wystawiane są na korytarzu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.