Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Grupa 5-latki
Prowadząca: Jolanta Marszałek
Temat: Jesień – praca plastyczna techniką origami.
Treści programowe: Poznajemy przyrodę – Jesień
- nazywanie drzew znajdujących się w bliskim otoczeniu, wyjaśnienie zjawiska usychania liści
- rozpoznawanie drzew po ich liściach i owocach: dąb, kasztanowiec, jarzębina
- poznawanie wybranych grzybów jadalnych (borowik) i niejadalnych (muchomor)
- pokazywanie na wybranych przykładach jak zwierzęta przygotowują się do zimy
Numery obszarów z Podstawy Programowej:
I 5, I 7
II 11
III 8, III 9
IV 1, IV 2, IV 5, IV 7, IV16, IV 18
Cel ogólny: - wzbogacanie wiadomości dzieci na temat zmian zachodzących w przyrodzie
Cele operacyjne: dziecko:
- recytuje wiersz
- nazywa pory roku
- wypowiada się na temat charakterystycznych cech jesieni
- rozpoznaje drzewa po liściach i owocach
- nazywa wybrane grzyby – borowik, muchomor
- rozmawia na temat przygotowań zwierząt i ludzi do zimy
- wspólnie z rodzicem bierze udział w zabawie ruchowej i zabawie inscenizującej treść piosenki
- we współpracy z rodzicem wykonuje pracę plastyczną techniką origami; doskonali sprawność manualną i rozwija wyobraźnię
- wypowiada się na temat powstałej pracy
Forma: zbiorowa, grupowa, w parach, indywidualna
Metoda: słowna, czynna, oglądowa
Technika - origami
Pomoce: treść wiersza „Przybywa jesień”- B. Forma, ilustracje na temat jesieni (grzyby: borowik, muchomor, zwierzęta: wiewiórka, jeż, bocian, owoce, warzywa, drzewa: jarzębina dąb, kasztanowiec)..., liście i owoce dębu, kasztanowca i jarzębiny, brystol, papier do origami, nożyczki, klej, płyta CD z piosenkami dla dzieci „Kolorowy start” 5-latki cz.1.
Przebieg:
1. Recytacja wiersza przez chętne dzieci „Przybywa jesień” - B.Forma. Spadają liście , szeleszczą wkoło, wiatr je unosi gwiżdżąc wesoło.
Lecą kasztany, cieszą się dzieci, słabiej niż latem słoneczko świeci. Nagle żołędzie z drzewa spadają, chętnie je zaraz dzieci zbierają. Piękne korale ma jarzębina to znak, że jesień już się zaczyna.
Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza i pory roku: - jaka jest teraz pora roku? - jaka pora roku była przed jesienią? -jaka pora roku będzie następna?
2. Ekspresja słowna „Co kojarzy Ci się z jesienią?”- wypowiedzi dzieci; -zwrócenie uwagi na: usychanie liści i określanie ich kolorów - nazywanie drzew: dąb, kasztanowiec, jarzębina, - nazywanie owoców tych drzew, - nazywanie grzybów: borowik, muchomor, (zwrócenie uwagi, że grzyby mogą zbierać tylko osoby dorosłe, które się na nich znają)
- gromadzenie przez ludzi zapasów na zimę; podział obrazków na warzywa i owoce, różne formy ich przechowywania - jak zwierzęta przygotowują się do zimy (jeż, wiewiórka, bocian)
3. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Dzieci w lesie”. Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy. Rodzice są drzewami, poruszają się na wietrze, dzieci spacerują po lesie w rytm tamburynu. Podczas przerwy w grze chowają się za drzewem – przykucają za rodzicem. Przy powtórzeniach zabawy następuje zamiana ról; rodzice spacerują a dzieci są drzewami. W czasie zabawy drzewa szumią - szu, szu, szu i ruszają gałęziami – rękoma.
4. Zabawa inscenizująca treść piosenki „ Do przedszkola” Rodzic jest z dzieckiem w parze i naśladuje ruchy wykonywane przez dziecko.
5. „Jesień” - praca plastyczna techniką origami. Współpraca dziecka z rodzicem; odrysowywanie różnej wielkości kół na kolorowych kartkach papieru, wycinanie ich, składanie i naklejanie na brystol. Wykonanie prac w dwóch grupach – na dwóch dużych brystolach.
Wypowiedzi dzieci na temat powstałych prac.
(dzieci z rodzicami mogą korzystać z przykładowych wzorów przygotowanych przez nauczyciela lub tworzyć swoje pomysły)
6. Omówienie przebiegu zajęcia. Podziękowanie gościom za przybycie i udział w zajęciu..
7. Wystawa prac – dekoracja korytarza przedszkolnego.