X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 38535
Przesłano:

Dzień z bajką "Piękna i Bestia''

KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM

Data: 20.09.2017 r.
Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)
Prowadząca: mgr Joanna Konopka – Świgut
Miejsce pracy: pokój dziecka / sala zajęciowa
Uczeń: Adrian W. / klasa II ,,ua’’
Cele zajęć:
- aromatoterapia
- stymulacja dotykowa
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie posługiwania się papierem, wykonanie wachlarza
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- stymulacja słuchowa
- wzbudzanie aktywności własnej dziecka
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem

Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody nauczania: aromatoterapia, czynnościowe, praktycznego działania, techniki relaksacyjno – rozluźniające, naśladownictwa

Środki dydaktyczne: płyta z piosenką: Bajka pt: ,,Piękna i Bestia’’, płatki róży, ,,Słodkiego coś’’, odtwarzacz cd., bibułka, nożyczki, kartka papieru, klej, brokat.

Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion uczniów.

II. Zajęcia właściwe
1. Zagadka dotycząca tytułu bajki – dzieci odgadują tytuł.

2. Aromatoterapia:
- wąchanie płatków róży
- ćwiczenia oddechowe; zdmuchiwanie płatków kwiatu z dłoni
- zasypywanie dzieci ,,różanym deszczem z płatków’’

3. Dokończ zdania:

Piękna i ........./Bestia/
Kupiec był ojcem ........./trzech córek/
Najmłodsza córka poprosiła ojca o przywiezienie z podróży ....../róży/
Piękna wróciwszy do zamku zastała Bestię w ......../ogrodzie/
Bestia umierał z ......./tęsknoty/ za Piękną
Bestia poprosił Piękną o ......../rękę/
Bestia przemienił się w ......../królewicza/

4. Bajkowe zagadki Zgaduj Zgadula:

Stoi piękny na górze
Otoczony gęstwiną
Mieszka w nim cud królewna
Wraz z królewską rodziną. /Zamek/

Nieraz w bajkach widziałem
I zwiedzałem go w snach
Ale prawdę Ci powiem
Częściej widzę go w drzwiach. /Zamek/

5. Zaczarowane przedmioty to: .......... /Bryczek, Pani Imbryk, Trybik, Płomyk/.

6. Dopasuj, który z opisów pasuje do danego przyjaciela Belli.

Synek pani Imbryk,
urocza, mała filiżanka,
a tak naprawdę chłopczyk
w nią zmieniony.
Jest bardzo wesoły
i ciekawy świata. /Bryczek/
Uprzejma i ciepła
gospodyni posiadłości,
zmieniona przez złe czary
w czajniczek do herbaty.
Mimo tej zmiany
nie traci pogody ducha
I pozostaje serdeczna. /Pani Imbryk/

Przeciwieństwo Płomyka,
czyli dystyngowany
angielski lokaj, który
przybrał postać zegara
kominkowego. /Trybik/

Pełen temperamentu
francuski wodzirej
zmieniony przez
czarodziejkę
w świecznik.
Z jego twarzy prawie nigdy
nie znika uśmiech. /Płomyk/

7. Zabawa ruchowa: ,,miłosne podarki’’

Jedno z dzieci jest księciem i daje drugiemu prezent na niby. Nie mówiąc ani słowa, udaje, ze wkłada na palec księżniczki pierścień. Drugie musi odgadnąć co było podarkiem. Zabawę można kontynuować wymyślając inne podarki.
Na koniec zabawy uczestnicy próbują wymieniać jakie prezenty po kolei zostały dane księżniczce.

8. Ułóż literki od 1 do 9 i odszyfruj hasło:

I 8, M 6, C 3, Ę 9, O 2, H 4, A 5, K 1, C 7.

9. Przeczytaj fragment baśni i wymyśl własne zakończenie:

,,Pewien kupiec, wracając z długiej i meczącej podróży, zatrzymał się na noc w opuszczonym zamku. Rankiem ujrzał w ogrodzie piękną różę i zerwał ją dla swojej córki. Wtedy zjawiła się przerażająca bestia...’’.

10. Zajęcia plastyczne: Wykonanie wachlarza do tańca na balu księżniczki

Materiały:
Bibułka, nożyczki, kartka papieru, klej, brokat.
Wykonanie:
Dzieci tną bibułkę w paski, które następnie nacinają , tworząc postrzępione ,,piórka’’. Przylepiają je do kartki papieru po jednej stronie. Drugą stronę smarują klejem i posypują brokatem. Po wyschnięciu kleju należy złożyć kartkę w harmonijkę. Śpiewając i udając zakochaną Bellę malcy tańczą do piosenki z filmu: ,,Słodkiego coś’’.
10. Bestia poprosił Bellę o rękę. Uczniowie próbują wyobrazić sobie pierścionek zaręczynowy i go namalować.

III. Zajęcia końcowe
1.Rozwijanie sprawności słuchowej – relaks.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dziecka za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.

Źródła:
,,Najpiękniejsze bajeczki’’, wyd. Olesiejuk 2010.
Seria książeczek z cyklu: ,,Magia Disneya. Kolekcja edukacyjno – rozrywkowa’’.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.