Numer: 38520
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie baśni - zabawy muzyczno-ruchowe. Scenariusz zajęcia z umuzykalnienia w grupie dzieci 5-letnich

Temat: ,,W świecie baśni” – zabawy muzyczno-ruchowe.

Cele ogólne: - wytwarzanie atmosfery poczucia wspólnoty,
- rozwijanie umiejętności wokalnych,
- rozwijanie umiejętności przedstawiania rytmu i melodii piosenki prostymi elementami ruchu,
- rozwijanie twórczej ekspresji dzieci,
- wyrażanie swoich przeżyć i spostrzeżeń w ekspresji muzycznej.

Cele operacyjne: - dziecko potrafi współdziałać w grupie,
- odzwierciedla ruchem treść piosenki,
- wypowiada treść piosenki: cicho i głośno,
- reaguje odpowiednim ruchem na wysokość dźwięków: niskich, średnich i wysokich
- uczestniczy w zabawie twórczej.

Metody: słowna, oglądowa, zadań stawianych do wykonania, elementy z Pedagogiki zabawy, metoda Rudolfa Labana.

Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna.

Pomoce: podkład muzyczny z płyty CD, piosenka pt. ,,Abrakadabra” z płyty ,,Odkrywam siebie. Szkoła tuż-tuż” (poz. 4), ilustracje, napisy do ilustracji, gazety zwinięte w rulon, tamburyno, syntezator.

Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie się słowami: ,,Wszyscy pięknie się kłaniamy, do zabawy zapraszamy” – wykonanie dowolnego ukłonu 3x.

2. Dobranie się parami – Podczas przerwy w muzyce - witanie się w parach np. palcami rąk, dłońmi, czołami, przez przytulenie.

3. Słuchanie piosenki „Abrakadabra” (sł. i muz. Janusz Nowosad)

I.
Ali Baba, Arab z bajki,
w swym sezamie pali fajki.
Śmiały Sindbad przygód szuka,
co dzień któraś w drzwi mu puka.
Ref.:
Abrakadabra, piękny bajek świat,
Abrakadabra, bawi nas.
Abrakadabra, piękny bajek świat
czaruje dzieci już od lat.
II.
Baba – Jaga każe miotle
muchomory mieszać w kotle.
A kot w butach, grając w karty,
przegrał buty – to nie żarty.
Ref.:
Abrakadabra, piękny bajek świat...
III.
Krasnoludki z Guliwerem
jeżdżą sobie dziś rowerem.
Smok wawelski zjadł barana
i brzuch boli go od rana.
Ref.:
Abrakadabra, piękny bajek świat...

4. Rozmowa na temat piosenki: określenie jej nastroju, liczby zwrotek, zwrócenie uwagi na baśniowe postacie oraz humor zawarty w jej treści – ilustracje i napisy do piosenki.

5. Interpretacja ruchowa piosenki.

6. Ćwiczenia dykcyjne „Powtórz tak jak ja”; wyraźne wypowiadanie przez dzieci słów refrenu; powtarzanie – ciche i głośne, pokazywanie wymyślonego gestu czarowania – przy słowie „abrakadabra” z użyciem gazet zwiniętych w rulon.

7. Określanie kierunku linii melodycznej w piosence. Pokazywanie przez dzieci rękami, kiedy melodia się wznosi, a kiedy – opada.

8. Zabawa muzyczno – ruchowa „Baśniowe postacie”: reagowanie odpowiednim ruchem na wysokość dźwięków: niskich, średnich i wysokich z wykorzystaniem syntezatora.
Nauczyciel zmienia dzieci w baśniowe postacie, które reagują określonym ruchem na dźwięki odpowiedniej wysokości: „smoki” – poruszają się na czworakach przy niskich dźwiękach, „koty w butach” – maszerują przy średnich dźwiękach, a „baby – jagi latają na miotłach” – biegają na palcach, ręce wyciągnięte przed sobą, naśladują trzymanie miotły przy wysokich dźwiękach.

9. Ćwiczenia emisyjne „Zaśpiewaj tak jak ja”. Powtarzanie przez dzieci fragmentów melodii piosenki nuconej przez nauczyciela na sylabach: la, na, ta.

10. Ponowne wysłuchanie piosenki z jednoczesną próbą śpiewania jej.

Opracowała: Beata Staciwa
Przedszkole nr 14
w Koszalinie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.