KONSPEKT ZAJĘCIA Z DZIEĆMI 5-LETNIMI
Przedszkole Miejskie nr 5 w Ozorkowie
Temat: „Pisankowe wzory”
Data: 13.04.2017
Nauczyciel: Barbara Chmielecka
Cele:
Dziecko:
Odwzorowując kreśli podane wzory szlaczków z zachowaniem kierunku
Koncentruje uwagę na wykonaniu zadania
Usprawnia koordynacjię wzrokowo – ruchową
Współpracuje w zespole
Metody
Czynne: zadań stawianych do wykonania
Słowne: rozmowa, instrukcje
Oglądowe: pokaz multimedialny, pomoce dydaktyczne
Formy:
grupowa
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Koszyk do święconki, plastikowe jajka, kółka do serso, obrazki pocięte na elementy, kartki z cyframi 1-4, odtwarzacz CD, płyty CD z utworami muzycznymi, laptop, rzutnik, prezentacja multimedialna, karty pracy, pudełka po jajkach niespodziankach, gra multimedialna z serii Junior – wiosna,
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć, zebranie dzieci w kole piosenką ”Kiedy moja pani woła”
2. Ustalenie dnia tygodnia, nazwy obecnego miesiąca i pory roku. N mówi: „Dzisiaj mamy...” dzieci kończą zdanie wyklaskując sylaby (czwartek, kwiecień, wiosnę)
3. Dzieci siadają na dywanie N zaczyna śpiewać znaną dzieciom piosenkę „Podaj...” i podaje wokoło koszyk z pisankami. Każde dziecko bierze jedną i podaje koszyk dalej
4. "Jajko w kurniku” – zabawa orientacyjno-porządkowa. N rozdaje dzieciom kółka do serso, dzieci wybierają miejsce na dywanie, kładą tam kółka (kurnik) i jajko. W momencie, gdy słychać muzykę dzieci-kurki wychodzą z kurników po ziarna, na pauzę muzyce muszą schronić w dłoniach najbliższe jajko, by Nauczycielka -gospodyni nie zabrała jajka (a bardzo potrzebuje, ponieważ chce z jajek zrobić pisanki lub kraszanki na Wielkanoc – nawiązanie do wiadomości z zajęć z poprzednich dni)
5. Puzzle – dzieci dzielą się na trzy zespoły wg wielkości jajek, jakimi bawiły się w poprzednim ćwiczeniu. Siadają w zespołach i układają wspólnie obrazek świąteczny z pociętych elementów (obrazki 9-elementowe; dla dzieci z mniejszymi możliwościami – o ile znajdą się w jednej grupie obrazki 4-elementowe).
6. N kładzie na dywanie koszyk z pudełkami po jajkach niespodziankach w środku jest niespodzianka dla dzieci, którą zobaczą po zakończeniu zajęć.
7. Karty pracy – rytmiczne podanie kart w kole (dzieci, których sprawność grafomotoryczna jest niska mają do dyspozycji karty z lekko zaznaczonymi szlaczkami)
8. Przeliczenie ilości pisanek na karcie pracy – wskazanie palcem pisanki z cyfrą podaną słownie i graficznie przez N, omówienie zadania
9. „Kropka widmo” - rozgrzewka kinezjologiczna, ćwiczenie koncentrujące uwagę z wykorzystaniem rzutnika
10. N upewnia się, czy wszystkie dzieci zrozumiały polecenie i prezentuje multimedialnie kolejne wzory 4 pisanek
11. Przeliczenie ilości wzorów na wyświetlanej pojedynczo przez rzutnik konkretnej pisance (chętne dziecko podchodzi do tablicy i wskazując głośno przelicza)
12. N przypomina, w jaki sposób poprawnie kreślić znaki. Następnie dzieci kreślą w powietrzu razem z nauczycielem każdy szlaczek (utrwalanie kierunku ruchów: z lewej strony na prawą, z góry w dół, koło przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)
13. Dzieci samodzielne kreślą szlaczki na poszczególnych pisankach w karcie pracy.
14. Zabawa muzyczno-ruchowa „Wesoły młynek” dobranie się dzieci w spontaniczne pary
15. Dzieci siadają w parach, N wyświetla raz jeszcze wszystkie pisanki na tablicy multimedialnej, dzieci wymieniają się kartami pracy i nawzajem sprawdzają swoje prace. Jeśli uznają, że kolega uzupełnił kartę pracy poprawnie - gratulują mu.
16. N. podaje w koło koszyk z pudełkami po jajkach niespodziankach, dzieci potrząsają pudełkiem i próbują odgadnąć, co jest wewnątrz, każde dzieli się pomysłem na forum – rozwijanie wyobraźni dzieci. Dzieci otwierają pudełko i wyciągają niespodziankę.
17. N dziękuje za pracę i zaprasza dzieci na kolejne zajęcie (gra multimedialna „Znajdź pisankę” z serii Junior-wiosna )
Opracowała Barbara Chmielecka - nauczyciel mianowany w PM 5