Scenariusz zajęć „ Barwy podsumowanie – malujemy jak Vincent van Gogh”.
Temat : „ Barwy podsumowanie – malujemy jak Vincent van Gogh”.
Cel: Utrwalenie wiadomości o poznanych barwach.
Cele operacyjne:
wiadomości:
a) uczeń zna i rozumie pojęcia: barwy podstawowej, pochodnej,ciepłej i zimnej, dopełniającej i złamanej
b) uczeń posługuje się poznanymi terminami plastycznymi
umiejętności:
a) uczeń rozróżnia na obrazach barwy ciepłe i zimne
b) uczeń potrafi wykorzystać poznana wiedzę do wykonania pracy plastycznej
postawy:
a) uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody pracy:
- słowna – storytelling
- oglądowa – pokaz ilustracji obrazu Vincenta van Gogha „Słoneczniki”
-aktywizująca – ćwiczenie praktyczne
Formy pracy:
- zbiorowa ( wprowadzenie do tematu i analiza pracy plastycznej)
- indywidualna
Środki dydaktyczne :
- podręcznik do plastyki „ Do dzieła” J. Lukas, K. Onak, Nowa Era, W-wa 2012
- papier
- pastele suche
- ilustracja „Słoneczniki”
Czas trwania 60 minut.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno- porządkowe.
2. Wprowadzenie -zapoznanie uczniów z tematem zajęć „ Barwy podsumowanie – malujemy jak Vincent van Gogh”. Nauczyciel czyta opowiadanie:
„W niewielkim miasteczku w południowej Polsce, w małym domku żył sobie chłopiec z rodzicami. Mama i tata ciężko pracowali, by zapewnić synkowi wszystko czego potrzebował, jednakże im bardziej się starali, tym bardziej ich synek był smutny i niezadowolony. Rodzice nie rozumieli co się dzieje z ich dzieckiem – synek markotniał z dnia na dzień i nic co nie cieszyło, wszystko dookoła niego wydawało się bezbarwne i ponure. Spacery z rodzicami nie sprawiały mu radości jak kiedyś, wszystko było bez wyrazu i koloru -szare i bure. Pewnego dnia podczas wyprawy do centrum miasteczka, trafił do antykwariatu, mama szukała jakiejś starej książki dla swojej koleżanki. Przechodząc pomiędzy regalami, na których leżały stosy książek, uwagę chłopca przykula jedna z okładek. Bił od niej jakby blask, co zaintrygowało chłopca. Podszedł i wyciągnął ją ze sterty. Okazało się, że jest to album z reprodukcjami obrazów sławnych malarzy. Chłopiec powoli otworzył album i zaczął go przeglądać. Różnorodność kolorów, kompozycje i wielobarwność sprawiła, że w jego oczach pojawił się zachwyt. Poprosił mamę, by kupiła ten album, a ona mimo iż zaskoczona, zgodziła się, widziała bowiem na twarzy swojego dziecka zainteresowanie i ciekawość, tak dawno nie obserwowane. Po powrocie do domu chłopiec poszedł od razu do swojego pokoju, by tam w ciszy obejrzeć swój zakup. Z każdą stronica był coraz bardziej zafascynowany kolorami. Jedna ze stron przykula jego uwagę najbardziej – przedstawiała ona prace Vincenta van Gogha „Słoneczniki”, przypomniał sobie, że kiedyś w salonie ich domku na stole codziennie stały kwiaty w wazonie, które on zrywał wracając ze szkoły, a jedna ze ścian obwieszczenie była jego dziecięcymi pracami. Od jakiegoś czasu wazon stał pusty, a nowe prace nie powstawały. Postanowił to zmienić, chciał by mama znowu się uśmiechała, zrozumiał że...” (autor Karolina Piętka)
Po odczytaniu historyjki, nauczyciel zadaje pytania: Co zrozumiał chłopiec? Czy jego postrzeganie świata miało związek z jego emocjami i odczuciami? Itp. Podsumowując odpowiedzi uczniów, nauczyciel przypomina jakie barwy poznaliśmy na zajęciach.
3. Ćwiczenia plastyczne. Nauczyciel określa zadanie, które mają wykonać uczniowie tj. stworzyć pracę plastyczna pod tytułem „Moje słoneczniki” wykorzystując barwy tylko ciepłe. Uczniowie rozpoczynają samodzielną pracę, a jej trakcie nauczyciel udziela wskazówek.
4. Podsumowanie. Po zakończeniu prac w grupach, uczniowie pod kierunkiem nauczyciela omawiają przygotowane prace.
5. Porządkowanie miejsc pracy.